Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Things we knew, things we did… Things we have learnt, things we should do Chronická tonzilitida – novinky v léčbě. MUDr. Marková Milena ORL klinika UK,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Things we knew, things we did… Things we have learnt, things we should do Chronická tonzilitida – novinky v léčbě. MUDr. Marková Milena ORL klinika UK,"— Transkript prezentace:

1 Things we knew, things we did… Things we have learnt, things we should do Chronická tonzilitida – novinky v léčbě. MUDr. Marková Milena ORL klinika UK, 2. LF a FN v Motole IPVZ subkatedra dětské otorinolaryngologie Praha

2 2 Úvodem - Recidivující ložiskový zánět parenchymu tonzil - Jedno z nejčastějších onemocnění dospělého věku - U dětí bývá sdružena s adenoidními vegetacemi V souvislosti s častými angínami dojde k deformacím a striktůrám vývodů lakun → stagnace obsahu s bakteriemi → dochází ke srůstům tonzil s okolím, ztráta obranné vlastnosti (sama tonzila se stává zdrojem infekce)

3 3 Tonsillitis chronica - příznaky. V anamnéze = recidivující angíny či peritonzilární abscesy. - zpravidla skromné, parestézie v krku, které nutí k pokašlávání -parestézie jsou výraznější při polknutí naprázdno -nahromadění detritu vytvoří tonzilární čep – pocit tlaku z cizího tělesa -foetor ex ore -únava, subfebrilie Toxiny nebo bakterie mohou penetrovat do krevního řečiště.

4 4 Tonsillitis chronica – léčba. Konzervativní, např. výplachy tonzil- NEMÁ trvalý efekt. ATB celkově - nevedou k vyléčení. Při SPRÁVNĚ stanovené diagnóze chronické tonzilitidy je INDIKOVÁNA TONZILEKTOMIE.

5 5 Indikace k TONZILEKTOMII zvažujeme opatrně V dětském věku mají tonzily svou aktivní funkci při imunitních pochodech. Pokud jsou však tonzily zánětlivě změněny natolik, že stav je ireverzibilní, převládá PATOGENNÍ - negativní význam tonzil nad funkcí ochrannou. Zpravidla neoperujeme do 4 let věku. Výjimka - sleep apnoe syndrom (OSAS) operace při laterální krční píštěli

6 6 Extrakapsulární TE kompletní odstranění ( celá tonzila vč. pouzdra ) eliminace infekce bez zbytnění Intrakapsulární TE 90% odstraněno 10% plát zůstává chrání svaly, cévy, nervy ležící za zbylou vrstvou lymf. tkáně. reinfekce, chron. tonsil hypertrofie capsuleintracapsular extracapsular

7 7 Nové techniky tonzilektomie radiofrekvenční techniky RFITT - Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy COld aBLATION další techniky Harmonický skalpel LASER (CO2 a KTP) Microdebrider je kontraindikován u chronické tonsilitis.

8 8 Radiofrekvenční chirurgie 4 MHz Princip - Elektrosekce vzniká působením radiofrekvenčího vlnění o frekvenci 4MHz Režimy - bipolární i monopolární, pět různých módů Výhody - Se zvyšující se frekvencí se snižuje přestup tepla do tkáně v okolí řezu (pracovní teplota 40 – 70 0 C) Všestranné využití - např. epistaxe, polypy, adenotomie, uvuloplastiky, mikrochirurgie atd.

9 9 Bipolární radiofrekvenční indukční termoterapie (RFITT -Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy) Minimálně invazivní metoda radiofrekvenční ablace tkáně Princip : proces zahřátí je vyvolán RF střídavým proudem ( frek: 500 kHz). Proces : aplikátor je vložen do tkáně, kterou chceme ošetřit. Použití neutrální elektrody na povrchu kůže pacienta není nutné. Tkáň v nejbližším okolí dvou elektrod (umístěných ve špičce aplikátoru) je jemně zahřívána (60-80 st. ) a postupně dojde k jejímu sražení.

10 10 Koblační tonzilektomie Coblation - COld aBLATION Koblační technika: 1.„studený“ proces využívající RF energii k excitaci elektrolytů, což vede k produkci plasmatického sodíkového pole. 2.energií nabyté Na ionty (v plasmě) jsou dostatečně silné k rozrušení molekulárních vazeb v tkáni, to vede k rozpuštění / rozdrcení tkáně při relativně nízké teplotě ( 40°C to 70°C)

11 11 Harmonický skalpel (HS) HS: skalpel / koagulátor s ostřím rozkmitávaným ultrazvukem. Vibrační fr. : 55,5 kHz Rozsah kmitu: 89μm Efekt nastane přenesením mechanické vibrační energie do tkáně, což vede k rozrušení vodíkové vazby proteinu a generuje se teplo. 50°– 100° C ( menší destrukce okolí ) v jednom okamžiku incize a koagulace.

12 12 Zlatý standard Studená „klasická“ TE – skalpel za účasti elektrokoagulace elektrokoagulace = kouř = benzen, hydrogen kyanid, formaldehyd, bioaerosoly, buněčný materiál, viry.

13 13 Výhody „ studených technik “ Cílené odstranění tkáně s minimální termickou destrukcí. Okolní peritonzilární tkáň si zachovává svoji intaktnost. Součástí elektrosekce je hemostáza. Dobrá přehlednost operačního pole. Nižší riziko pooperačního krvácení. Minimální bolestivost. Časnější návrat k normální stravě. Méně pooperační nevolnosti a slinění. Rychlejší hojení. RFITT,Coblation,HS

14 14 Nevýhody „ studených technik “ Vyšší pořizovací cena. Možné prodloužení operační doby. Znalost operační techniky. Další chirurgické využití. Finanční účast pacienta. Co říkají ostatní ? Statistický rozdíl vnímání bolesti v prvních 24 hod. po výkonu není významný.

15 15 Závěrem Radiofrekvenční chirurgie je moderní technika a pro pacienta velmi komfortní řešení. Hlavní výhodou je minimální nežádoucí tepelná destrukce okolní tkáně. Vzhledem k vlastnostem RF techniky předpokládáme nižší pooperační bolestivost i nižší riziko krvácení. Tepelná energie je díky charakteru elektrody distribuována zcela rovnoměrně. Vysoká frekvence nemá stimulující efekt na nervovou či svalovou tkáň.

16 Things we knew, things we did… Things we have learnt, things we should do Otázky ? ~ Odpovědi !


Stáhnout ppt "Things we knew, things we did… Things we have learnt, things we should do Chronická tonzilitida – novinky v léčbě. MUDr. Marková Milena ORL klinika UK,"

Podobné prezentace


Reklamy Google