Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Chudozubí tvoří malý řád savců.  Žijí výhradně v Jižní a Střední Americe.  Vzhledem si nejsou moc podobní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Chudozubí tvoří malý řád savců.  Žijí výhradně v Jižní a Střední Americe.  Vzhledem si nejsou moc podobní."— Transkript prezentace:

1 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Chudozubí tvoří malý řád savců.  Žijí výhradně v Jižní a Střední Americe.  Vzhledem si nejsou moc podobní.  Všichni mají zvláštní spojení hrudních a bederních obratlů.

2 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Spojené výběžky vzniklé zkostnatěním vazů zpevňují páteř.  Kůže chudozubých je hodně silná.  Na nízkém vývojovém stupni zůstal mozek.  Mají velmi dobrý čich, ale ostatní smysly nemají příliš dokonalé.

3 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ ZÁSTUPCI: a)pásovec štětinatý  Je dlouhý asi 50 cm (naše ZOO).  Krunýř, který se skládá z kostěných destiček, pokrytých vrstvou rohoviny.  Uprostřed krunýře je 6 – 8 pásů spojených křehkou ohebnou kůží.

4 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Pásovci mají ze všech dnešních savců nejvíce zubů (96 až 104).  Název řádu, do kterého patří, není proto příliš výstižný.

5 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ

6

7

8  Je jedním z nejrozšířenějších druhů pásovců.  Obývá pampy v Jižní Americe.  Velmi dobře hrabe a je schopný prohrabat beton i asfalt. Podhrabává se pod mrtvoly zvířat, kde nachází tučné larvy.  Dále se živí všemi drobnými bezobratlými živočichy a drobnými obratlovci, které je schopen ulovit a částečně i rostlinnou potravou.

9 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ Rozšíření pásovce štětinatého

10 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ b) lenochod tříprstý  Specialista na život v korunách stromů  Zachycuje se na větvích pomocí drápů (má po 3 drápech na předních i zadních končetinách) zavěšen hlavou dolů.  Dosahuje délky asi 50 cm

11 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Živí se listím stromů.  Hojnější je lenochod dvouprstý (na předních končetinách má dva dlouhé drápy, na zadních tři).

12 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Nejpomaleji se pohybující savec.  Tento na pohled nevelmi přitažlivý savec obývá tropické lesy Jižní Ameriky.  Dorůstá do délky 50 cm a hmotnost má 4 až 5 kg.  Žije na stromech, kde požírá nízkokalorické listí. Svou energii proto využívá mimořádně ekonomicky

13 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Pohyby má pomalé, jeho průměrná rychlost je 1,5 až 2,5 m/min.  Na zem sestupuje jen kvůli vylučování, a to asi jednou za týden.  Trávení má tak pomalé, že potrava se mu až měsíc dostává ze žaludku do tenkého střeva

14 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Na stromech i spí, a to tak, že visí zády dolů, zachycený na větvi dlouhými, hákovitými drápy.  Zavěšený hlavou dolů se dokonce i páří a rodí mláďata.  Někdy i po smrti zůstane jeho tělo zavěšeno na mohutných drápech.

15 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Většině zvířat roste srst tak, aby po ní co nejlépe stékala dešťová voda.  Lenochod visící stále hlavou dolů, ji má proto orientovanou opačně. Roste mu od středu břicha směrem k hřbetu.  Hlavně v období dešťů mu v dlouhé srsti rostou zelené řasy a od nich dostává nazelenalou barvu.

16 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Díky pomalému metabolismu se oba druhy lenochodů vyznačují poměrně nízkou tělesnou teplotou, která se pohybuje mezi 32 až 35 ºC.

17 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ

18

19 c) Mravenečník velký  Délka 2,30 m, hmotnost až 50 kg.  Dobře snáší i nízké teploty.  Před chladem ho chrání až čtvrt metru dlouhá žíňová srst, huňatým ocasem se přikrývá.

20 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Jazyk dokáže vysunout až na vzdálenost 50 cm  Sliny má lepkavé.  Živí se termity, mravenci  V čelistech nemá žádné zuby  Typickou je protáhlá černá skvrna a bílý ramenní pruh.

21 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ

22  Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe, kde obývá pastviny, listnaté lesy i deštné pralesy.  Živí se drobným hmyzem, převážně mravenci a termity, výjimečně housenkami, či vejci.  Polyká také menší kamínky, které mu v žaludku pomáhají s trávením.

23 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Jsou převážně samotářští a aktivní zpravidla v noci.  Přes den odpočívají ve stínu stromů, nebo v opuštěných norách.  Většinu života tráví na souši, po které se pohybují na kloubech prstů, dokážou však také velmi dobře plavat.

24 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Mají velmi dobře vyvinutý čich, zrak a sluch mají poměrně špatný.  Mezi sebou se dorozumívají prskáním, syčením a čenicháním (jsou cítit do vzdálenosti až několika metrů).

25 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Mravenečníci velcí jsou březí 190 dní, po kterých samice rodí jediné, osrstěné a plně vyvinuté mládě.  Mládě po porodu váží okolo 1,3 kg a několik prvních týdnů se vozí matce na hřbetě.  Jsou obvykle odstavena 6 měsíců po narození.

26 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Samice se zpravidla rozmnožují jednou za 9 měsíců.  Samci i samice mravenečníků pohlavně dospívají ve 2,5 - 4 letech a dožívají se až 25ti let.

27 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Mravenečníci velcí jsou ve volné přírodě ohrožováni kočkovitými šelmami (jaguáry a pumami) a také úbytkem přirozeného životního prostředí.  V případě nebezpečí se, podobně jako medvědi, dovedou postavit na zadní končetiny a na obranu sekat svými ostrými drápy.

28 SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ

29

30


Stáhnout ppt "SAVCI – ŽIVORODÍ – PLACENTÁLOVÉ CHUDOZUBÍ  Chudozubí tvoří malý řád savců.  Žijí výhradně v Jižní a Střední Americe.  Vzhledem si nejsou moc podobní."

Podobné prezentace


Reklamy Google