Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Porucha příjmu potravy.  Psychická porucha (vada osobnosti).  První příznaky ve 2. století popsal Galén (lékař).  Věrohodně v lékařství - druhá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Porucha příjmu potravy.  Psychická porucha (vada osobnosti).  První příznaky ve 2. století popsal Galén (lékař).  Věrohodně v lékařství - druhá."— Transkript prezentace:

1

2

3  Porucha příjmu potravy.  Psychická porucha (vada osobnosti).  První příznaky ve 2. století popsal Galén (lékař).  Věrohodně v lékařství - druhá polovina 19. století.  V době, kdy štíhlá linie nebyla vzorem krásy, i tehdy lidé trpěli anorexií.  Rok 1917 – doktor L. H. Peters zavedl pojem kalorie a spojil ho s dietami.  MA patří mezi případy končící tragicky.  Módní trend.

4  Na 95% jde o poruchu u dívek a mladých žen.  Často v době dospívání.  Muži MA trpí ojediněle – balet.  U nás 1% až 6% dívek v pubertě projevuje příznaky MA.  Anorektičky propadají šílenství drasticky snižovat svou váhu.  Anorexie se často zaměňuje za bulimii – dívka propadne obžerství.

5  Rozdíl MA a bulimie je v jejich podstatě.  Bulimička = žije proto, aby se přejídala a následovně zvracela.  Anorektička má tyto stavy jen příležitostně. ZVRACENÍ???  MA, dívka si dává prsty do krku, aby vyvolala zvracení kvůli strachu ze snědeného jídla.  MB, ve zkratce to znamená chorobné přežírání – pocit viny – zvracení.

6  Riziko sebevražd je 200x vyšší než u jiných psychických poruch.  + selhávání orgánů, máme 10% úmrtnosti.  Léčba se podaří cca u 40% pacientek.

7 AKUTNÍ ANOREXIE  Nebo-li pubertální.  Postihuje výhradně dívky v době dospívání.  Odmítání potravy, náhlé klesnutí váhy…  I přes podváhu se vidí nehezky.  Poznámky typu: mám tlustá stehna, hýždě nebo břicho…  Neznají hranici, za kterou jsou ochotny jít.  Proto cca 10% AA podlehne.  Hrdost nad svou sebekontrolou. CHRONICKÁ ANOREXIE  Dívka si zvykne na nízký příjem potravy.  Sepne se na adaptační metabolismus.  Uvědomují si potřebu jídla.

8  Cílem je, aby si okolí všimlo změny.  Anorektička mění své chování.  Nespokojenost s jednotlivými partiemi nebo rovnou celým tělem.  Prohlížení v zrcadle.  Kamarádka = váha.  Při jídle vynalézavé a propracované rituály – jídlo krájí na malé kousky a každé sousto neuvěřitelně dlouho koušou.  Snaha o výdej energie se vymyká normálu, cvičí v nepřirozenou dobu – půlnoc.  Ztráta menstruace.  Zneužívají léků vyvolávající průjmy, odvodnění organismu či snížení chuti k jídlu.  Jsou náladové, popudlivé, pocit bezmoci, nízké sebevědomí… A to vede k izolaci od světa kolem sebe.

9  Nikdy si nepřipadají dostatečně štíhlé.  Většinou mývají pouhé tři čtvrtiny tělesné hmotnosti, která je přirozená pro jejich věk, výšku a tělesnou stavbu.  Omdlévají z nedostatku energie.

10  Zmenšení žaludku = nevolnost nebo zácpu.  Odvápnění kostí – lámavost – špatná regenerace.  Vlasy – jemné, suché, lámou se a vypadávají.  Pokožka – vysušená.  Kazí se zuby, lámou nehty apod.  Nedostatek vitamínů, tekutin, potravy…  Málo hořčíku, draslíku a sodíku zpřehází metabolismus.  Dehydratace ovlivňuje ledviny – ledvinové kameny – selhání ledvin.  Chudokrevnost, zvyšování cholesterolu, poruchy soustředění, horší se paměť…  Úbytek hormonů v těle – osteoporóza.  Zpomalení nebo zastavení růstu.  Pokročilá fáze MA – ani při zvýšení váhy se neobnoví měsíčky a to vede k neplodnosti.  Přecitlivělost, podrážděnost, nespavost, deprese…

11

12  Souhrn několika faktorů (genetika, rodinné problémy, emoce…).  Média nás denně zaplavují ´ideální´ krásou.  Již od malička se holčičky chtějí podobat panenkám či modelkám.  70. léta 20. st. odstartovala toto pobláznění modelka Twiggy – 170cm a 41kg.  Každý má jinak silnou osobnost – můžeme si MA řešit problémy (smrt blízkého).

13  Za včas se dostat do rukou odborníků.  Následuje nasazení infúze, umělá výživa, léky, psychoterapie a další.  Při dlouhém hladovění úbytek bílkovin.  K úpravě potravy musí docházet pomalu, metabolismus je zvyklý na diety, znatelný přechod na běžnou stravu může vyvolat šok.  Po přijímání různých laxativů, léků na hubnutí a psychofarmatik je nutná detoxikace organismu.  Obtížné odvykání.  Psychika – změna postoje k jídlu a k sobě – terapie, řešení problémů, které většinou předcházejí…  Léčba trvá několik let a až do smrti si musí udržovat příslušnou váhu. Nesmí hubnout!

14

15  BMI – slouží k určení ideální váhy k poměru s výškou.  Není to stoprocentní, jen informativní! BMI Váhová kategorie Zdravotní rizika pod 18,5podváha nebezpečí anorexie 18,5 - 24,9 normální rozmezí minimální 25 - 29,9nadváha středně vysoká 30 - 39,9obezitavysoká 40 a vícetěžká obezita velmi vysoká

16

17  http://anorexie.ordinace.biz/ http://anorexie.ordinace.biz/  http://web.sk http://web.sk  http://www.pro-ana.ic.cz/historie.html http://www.pro-ana.ic.cz/historie.html  ( http://google.cz )http://google.cz


Stáhnout ppt " Porucha příjmu potravy.  Psychická porucha (vada osobnosti).  První příznaky ve 2. století popsal Galén (lékař).  Věrohodně v lékařství - druhá."

Podobné prezentace


Reklamy Google