Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Žena a sport. Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími ve složení a stavbě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Žena a sport. Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími ve složení a stavbě."— Transkript prezentace:

1 Žena a sport

2 Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími ve složení a stavbě těla i jeho funkcí, které nedávají ženám stejné startovní podmínky s muži. Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími ve složení a stavbě těla i jeho funkcí, které nedávají ženám stejné startovní podmínky s muži.

3 Svalová síla Do 12 let věku nenacházíme rozdíly ve svalové síle mezi pohlavími. V období puberty se však začínají vytvářet rozdíly jako následek zvýšeného uvolňování pohlavních hormonů. Svalová tkáň tvoří u žen přibližně 25-35% celkové hmotnosti těla, u mužů 40-45%. Maximální síla dolních končetin žen dosahuje 65-75% maximální síly mužů, síla svalů trupu 60-70%, síla horních končetin 50%.

4 Maximální aerobní kapacita Maximální spotřeba kyslíku (VO 2 max ) je u žen asi o 25-35 % nižší (při absolutním vyjádření – v l/min), v přepočtu na kg tělesné hmotnosti (relativiní vyjádření – ml/kg/min) je však rozdíl menší (15-25%). Pokud však vezmeme v úvahu pouze aktivní tělesnou hmotnost, je VO 2 max podobné u žen a mužů (zejména u dobře trénovaných osob). Ženy však mají méně krve a nižší hematokrit… Vývoj VO 2 max (absolutně vyjádřeného) u dívek do 16-17 let věku (chlapci do 18-20 let). Potom postupný pokles (v 60 letech věku asi 70 % VO 2 max ve věku 25 let)

5 Vývoj množství svalové hmoty u dívek a chlapců s věkem.

6 Anaerobní výkon Maximální „alaktátový anaerobní“ výkon (na kg tělesné hmotnosti) je u žen asi o 15-30 % nižší. Nejsou významné rozdíly mezi pohlavími v maximální koncentraci laktátu po zátěži, někdy popisovány vyšší u mužů.

7 PA a menstruační cyklus Zahájení menstruačního cyklu bývá později u sportujících dívek než u nesportujících. Pravděpodobnými příčinami „poruch“ menstruačního cyklu je nízké % tuku (asi pod 9 %) u sportovkyň a pokles hladiny estrogenů a progesteronu v krvi. Při snížení intenzity tréninku (zvýšení podílu tuků) dochází k obnovení normálního cyklu. Negativní vliv menstruace na sportovní výkonnost není prokázán (někdy lepší výkony v ovulaci?).

8 PA a těhotenství Ženy, které jsou fyzicky aktivní během těhotenství, zažívají lehčí průběh těhotenství, méně přibírají na váze a mají menší komplikace v perinatálním období (doba těsně před porodem, porod a těsně po něm). Neexistují žádná větší rizika potratu, předčasného porodu nebo negativního ovlivnění růstu plodu ve spojení s vhodnou PA během těhotenství (nižší intenzita, atd.)..

9 Sportovní triáda - soubor 3 onemocnění objevující se často u sportovkyň najednou : 1) poruchy příjmu potravy (anorexie, bulímie), 2) poruchy menstruačního cyklu, 3) osteoporóza.

10 Žena a sport


Stáhnout ppt "Žena a sport. Sportovní výkony žen se čím dál více přibližují sportovním výkonům mužů. Avšak stále existují rozdíly mezi pohlavími ve složení a stavbě."

Podobné prezentace


Reklamy Google