Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PROBLÉMY ZÁVISLOSTI NA HAZARDNÍCH HRÁCH. Co je to „gamblerství“? Můžeme to také nazvat patologickou závislostí na hazardních hrách. Lákavá představa rychle.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PROBLÉMY ZÁVISLOSTI NA HAZARDNÍCH HRÁCH. Co je to „gamblerství“? Můžeme to také nazvat patologickou závislostí na hazardních hrách. Lákavá představa rychle."— Transkript prezentace:

1 PROBLÉMY ZÁVISLOSTI NA HAZARDNÍCH HRÁCH

2 Co je to „gamblerství“? Můžeme to také nazvat patologickou závislostí na hazardních hrách. Lákavá představa rychle získat peníze nebo jiné hmotné výhry a nastavení pravidel hazardních her tak, že z dlouhodobého hlediska jsou nevýhodné pro sázející. Tím vytvářejí bludný kruh. Mnozí jedinci získávají patologickou závislost na hře a rostoucí finanční problémy se snaží vyřešit další účastí na hře, což je velmi nebezpečné.

3 Etapy vývoje gamblerství. 1. Etapa 1. Etapa – hráč je vtažen do hry a vyhrává. Je příznačná silná euforie. Chce stále více vyhrávat. Zvyšuje částky a roste mu sebevědomí. 2. Etapa 2. Etapa – Hráč začíná častěji prohrávat, a protože chce peníze získat zpět, sází čím dál častěji. Když už nemá ze svého co sázet začne si brát z cizích prostředků (okrádá rodinu, zadlužuje se u přátel). Gambler se snaží své problémy utajit. V případě odhalení slibuje nápravu. Bohužel s největší pravděpodobností začne hrát znovu s větší opatrností, aby nebyl odhalen. 3. Etapa 3. Etapa – Gambler ztrácí kontrolu nad sebou samým. Při získávání finančních prostředků si může počínat i nezákonně. Má tendenci svalovat vinu na ostatní. Věří, že se brzy dočká výhry. Ocitá se v izolaci, kterou často řeší alkoholem. Gambler trpí častými depresemi nebo myšlenkami na sebevraždu.

4 Počty patologických hr á čů v ČR. Hraní hazardních her podle pohlaví, věku a frekvence hraní v roce 2006.

5 Typologie hráčů. Typ A – Typ A – Výrazná snaha o zopakování hazardního jednání. Potřeba většího finančního vkladu do hry. Jedná se o sociálně narušeného jedince s osobnostními rysy nezdrženlivosti. Typ B – Typ B – Potřeba útěku od reality ke hře. Zakrývá své problémy a nedokáže se k nim přiznat. Má nejistotu v sebehodnocení. Hledá náhražku své úzkosti, pocitům viny a nedostatečnosti ve vztahu k okolí. Typ C – Typ C – Neschopnost kontrolovat hru. Projevuje podrážděnost při snaze o ukončení hry, považuje hru za svou potřebu. Nepřipouští si větší sociální dopad, izolaci a ztrátu společenského statutu.

6 Aspekty. Biologické – Biologické – poruchy v chování, kterým se vyznačuje hráčství může být porucha serotoninového přenosu. Serotonin je významným přenašečem vzruchu, jeho snížená biologická dostupnost vede k depresím. Sociální – Sociální – Ekonomická expanze, zhodnocení, funkce peněz, nutnosti sebeprosazení. Potřeba relaxace a úniku je daleko častější. Osobní nezralost vůči odpovědnosti za sebe sama vede k úniku do světa hry. Psychologické – Psychologické – Nezralost, proměnlivost postojů, nezdrženlivost a snaha odkládat řešení. Častý je problematický vztah k opačnému pohlaví projevující se až zábranách v sexuální interakci. Často se také objevují sklony k pověrčivosti (gambler si sedá ke stejnému automatu, nad kterým zvítězil), pamatuje si jen výhry, především ty větší, vypouští těžkosti a vybavování si proher.

7 Trendy sázení v České republice. Vývoj objemu finančních prostředků vsazených a vyplacených v rámci hazardních her v letech 1994 až 2005.

8 Prevence gamblerství. Prevence na úrovni jednotlivce zahrnuje obezřetnost ve vztahu k hazardní hře. Jednotlivec může před riziky takové hry varovat přátelé, obracet se na úřady nebo sdělovací prostředky. Prevence na úrovni rodiny. Podobným problémům se snáze předchází v rodinách, kde jsou vřelé vztahy, ale také jasná pravidla, na jejichž dodržování se trvá. Rodiče mohou ovšem udělat mnohem více. Získat důvěru dítěte, a tím i představu o jeho volném čase. Předcházet tomu, aby se dítě nudilo, posilovat jeho zdravé sebevědomí. Chránit ho před nevhodnou společností, což se obzvlášť v pubertě může stát tvrdým oříškem. Prevence na úrovni školy. Hazardní hra v prostorách školy a jejím okolí by se neměla tolerovat. Prevence na úrovni zaměstnavatelů. Prevence ve sdělovacích prostředcích. V ideálním případě by neměly propagovat hazardní hry, ale nabízet lepší využití volného času. Pravdivě informovat jaká rizika a problémy hazardní hra přináší. Prevence na úrovni průmyslu hazardní hry. Provozovatelé by např. neměli tolerovat protizákonnou hazardní hru nezletilých, aby neriskovali rostoucí nespokojenost veřejnosti.

9 Léčba závislosti na hazardních hrách. Počet hospitalizovaných na diagnózu patologické hráčství v ČR.


Stáhnout ppt "PROBLÉMY ZÁVISLOSTI NA HAZARDNÍCH HRÁCH. Co je to „gamblerství“? Můžeme to také nazvat patologickou závislostí na hazardních hrách. Lákavá představa rychle."

Podobné prezentace


Reklamy Google