Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PROBLÉMY ZÁVISLOSTI NA HAZARDNÍCH HRÁCH.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PROBLÉMY ZÁVISLOSTI NA HAZARDNÍCH HRÁCH."— Transkript prezentace:

1 PROBLÉMY ZÁVISLOSTI NA HAZARDNÍCH HRÁCH

2 Co je to „gamblerství“? Můžeme to také nazvat patologickou závislostí na hazardních hrách. Lákavá představa rychle získat peníze nebo jiné hmotné výhry a nastavení pravidel hazardních her tak, že z dlouhodobého hlediska jsou nevýhodné pro sázející. Tím vytvářejí bludný kruh. Mnozí jedinci získávají patologickou závislost na hře a rostoucí finanční problémy se snaží vyřešit další účastí na hře, což je velmi nebezpečné.

3 Etapy vývoje gamblerství.
1. Etapa – hráč je vtažen do hry a vyhrává. Je příznačná silná euforie. Chce stále více vyhrávat. Zvyšuje částky a roste mu sebevědomí. 2. Etapa – Hráč začíná častěji prohrávat, a protože chce peníze získat zpět, sází čím dál častěji. Když už nemá ze svého co sázet začne si brát z cizích prostředků (okrádá rodinu, zadlužuje se u přátel). Gambler se snaží své problémy utajit. V případě odhalení slibuje nápravu. Bohužel s největší pravděpodobností začne hrát znovu s větší opatrností, aby nebyl odhalen. 3. Etapa – Gambler ztrácí kontrolu nad sebou samým. Při získávání finančních prostředků si může počínat i nezákonně. Má tendenci svalovat vinu na ostatní. Věří, že se brzy dočká výhry. Ocitá se v izolaci, kterou často řeší alkoholem. Gambler trpí častými depresemi nebo myšlenkami na sebevraždu.

4 Počty patologických hráčů v ČR.
Hraní hazardních her podle pohlaví, věku a frekvence hraní v roce 2006.

5 Typologie hráčů. Typ A – Výrazná snaha o zopakování hazardního jednání. Potřeba většího finančního vkladu do hry. Jedná se o sociálně narušeného jedince s osobnostními rysy nezdrženlivosti. Typ B – Potřeba útěku od reality ke hře. Zakrývá své problémy a nedokáže se k nim přiznat. Má nejistotu v sebehodnocení. Hledá náhražku své úzkosti, pocitům viny a nedostatečnosti ve vztahu k okolí. Typ C – Neschopnost kontrolovat hru. Projevuje podrážděnost při snaze o ukončení hry, považuje hru za svou potřebu. Nepřipouští si větší sociální dopad, izolaci a ztrátu společenského statutu.

6 Aspekty. Biologické – poruchy v chování, kterým se vyznačuje hráčství může být porucha serotoninového přenosu. Serotonin je významným přenašečem vzruchu, jeho snížená biologická dostupnost vede k depresím. Sociální – Ekonomická expanze, zhodnocení, funkce peněz, nutnosti sebeprosazení. Potřeba relaxace a úniku je daleko častější. Osobní nezralost vůči odpovědnosti za sebe sama vede k úniku do světa hry. Psychologické – Nezralost, proměnlivost postojů, nezdrženlivost a snaha odkládat řešení. Častý je problematický vztah k opačnému pohlaví projevující se až zábranách v sexuální interakci. Často se také objevují sklony k pověrčivosti (gambler si sedá ke stejnému automatu, nad kterým zvítězil), pamatuje si jen výhry, především ty větší, vypouští těžkosti a vybavování si proher. 

7 Trendy sázení v České republice.
Vývoj objemu finančních prostředků vsazených a vyplacených v rámci hazardních her v letech 1994 až 2005.

8 Prevence gamblerství. Prevence na úrovni jednotlivce zahrnuje obezřetnost ve vztahu k hazardní hře. Jednotlivec může před riziky takové hry varovat přátelé, obracet se na úřady nebo sdělovací prostředky. Prevence na úrovni rodiny. Podobným problémům se snáze předchází v rodinách, kde jsou vřelé vztahy, ale také jasná pravidla, na jejichž dodržování se trvá. Rodiče mohou ovšem udělat mnohem více. Získat důvěru dítěte, a tím i představu o jeho volném čase. Předcházet tomu, aby se dítě nudilo, posilovat jeho zdravé sebevědomí. Chránit ho před nevhodnou společností, což se obzvlášť v pubertě může stát tvrdým oříškem. Prevence na úrovni školy. Hazardní hra v prostorách školy a jejím okolí by se neměla tolerovat. Prevence na úrovni zaměstnavatelů. Prevence ve sdělovacích prostředcích. V ideálním případě by neměly propagovat hazardní hry, ale nabízet lepší využití volného času. Pravdivě informovat jaká rizika a problémy hazardní hra přináší. Prevence na úrovni průmyslu hazardní hry. Provozovatelé by např. neměli tolerovat protizákonnou hazardní hru nezletilých, aby neriskovali rostoucí nespokojenost veřejnosti.

9 Léčba závislosti na hazardních hrách.
Počet hospitalizovaných na diagnózu patologické hráčství v ČR.


Stáhnout ppt "PROBLÉMY ZÁVISLOSTI NA HAZARDNÍCH HRÁCH."

Podobné prezentace


Reklamy Google