Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Skladba ROZBOR SOUVĚTÍ 9. ročník. Proveď rozbor souvětí: podtrhni přísudky urči počet vět doplň interpunkci rozliš VH a VV nakresli graf urči významový.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Skladba ROZBOR SOUVĚTÍ 9. ročník. Proveď rozbor souvětí: podtrhni přísudky urči počet vět doplň interpunkci rozliš VH a VV nakresli graf urči významový."— Transkript prezentace:

1 Skladba ROZBOR SOUVĚTÍ 9. ročník

2 Proveď rozbor souvětí: podtrhni přísudky urči počet vět doplň interpunkci rozliš VH a VV nakresli graf urči významový poměr a druhy VV rozliš souvětí souřadné a podřadné

3 1. souvětí Zastavil prohlédl terén a rozhodl se že pro jistotu zacouvá až k řece aby se pak potmě nemusel otáčet.

4 1. souvětí 1VH 2VH 3VH 4VV Zastavil, prohlédl terén a rozhodl se, že 5VV pro jistotu zacouvá až k řece, aby se pak potmě nemusel otáčet.

5 Graf 1. souvětí + + 1VH, 2VH a 3VH že 4VV (předmětná) aby 5VV (účelová) S - souřadné

6 2. souvětí Ukazoval jsem jí veverku ale nemohla ji nalézt ačkoli jsem jí říkal že je přímo na špičce té vysoké jedle co stojí na okraji lesa.

7 2. souvětí 1VH 2VH Ukazoval jsem jí veverku, ale nemohla ji 3VV 4VV nalézt, ačkoli jsem jí říkal, že je přímo na 5VV špičce té vysoké jedle, co stojí na okraji lesa.

8 Graf 2. souvětí x 1VH, ale 2VH ačkoli 3VV (přípust.) že 4VV (předmět.) S - souřadné co 5VV (přívlast.)

9 3. souvětí Doktor Vlach se jistě v duchu divil proč dědeček který měl takovou hrůzu z tetina vaření nepoužil vší své autority aby bylo dodrženo jeho rozhodnutí že vařit bude slečna Barbora.

10 3. souvětí 1VH 2VVa Doktor Vlach se jistě v duchu divil, proč 3VV dědeček, který měl takovou hrůzu z tetina 2VVb 4VV vaření, nepoužil vší své autority, aby bylo 5VV dodrženo jeho rozhodnutí, že vařit bude slečna Barbora.

11 Graf 3. souvětí 1VH proč 2VVa 2VVb (předmětná) který 3VV aby 4VV (účelová) (přívlast.) že 5VV (přívlastk.) S - podřadné

12 Zdroj: HOŠNOVÁ, Eva a Hana HRDLIČKOVÁ. Opakujeme si český jazyk II. Praha: SPN, 1999. ISBN 80-7235-062-5. PEŇÁZOVÁ, Milada a Jindra VESELÁ. Nebojme se češtiny II. díl. Olomouc: Votobia, 1993. ISBN 80-85619-53-9.


Stáhnout ppt "Skladba ROZBOR SOUVĚTÍ 9. ročník. Proveď rozbor souvětí: podtrhni přísudky urči počet vět doplň interpunkci rozliš VH a VV nakresli graf urči významový."

Podobné prezentace


Reklamy Google