Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu, šablona: CZ 1.07/1.4.00/21.3132, III/2 Využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce Kdo vytvořil, ověřil: Dana Suchá, Dana.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu, šablona: CZ 1.07/1.4.00/21.3132, III/2 Využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce Kdo vytvořil, ověřil: Dana Suchá, Dana."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu, šablona: CZ 1.07/1.4.00/21.3132, III/2 Využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce Kdo vytvořil, ověřil: Dana Suchá, Dana Suchá Předmět, ročník: Český jazyk 8. – 9. třída Téma: Poměry mezi větami vedlejšími Stručný popis: Poměry, spojovací výrazy, ukázky souvětí, cvičení Datum vyhotovení: 1. 11. 2011

2 Významové poměry mezi 3.větami vedlejšími Věty vedlejší musí obě záviset na téže větě řídící a musí být stejného druhu

3 + slučovací A, i, ani, nebo – bez čárky A, i, ani, nebo – bez čárky Také, též, pak, ani – ani, napřed – potom, hned – hned, jednak – jednak Také, též, pak, ani – ani, napřed – potom, hned – hned, jednak – jednak Zdálo se nám, že to nestihnou a že se budou muset vrátit. Zdálo se nám, že to nestihnou a že se budou muset vrátit.

4 stupňovací stupňovací Ba, dokonce, ba i, dokonce i, nejen – ale i Ba, dokonce, ba i, dokonce i, nejen – ale i Napsali nám dopis, který nám nejen došel včas, ale ještě nás i nesmírně potěšil. Napsali nám dopis, který nám nejen došel včas, ale ještě nás i nesmírně potěšil.

5 X odporovací X odporovací Ale, však, avšak, nýbrž, jenže, sice – ale Ale, však, avšak, nýbrž, jenže, sice – ale Čekal, že přijdou, ale že to bude dost pozdě. Čekal, že přijdou, ale že to bude dost pozdě.

6 vylučovací vylučovací Nebo, anebo, buď – nebo, Nebo, anebo, buď – nebo, buď – anebo buď – anebo Babička řekla, že buď přijede o Vánocích, a nebo nám dárky přiveze až na Nový rok. Babička řekla, že buď přijede o Vánocích, a nebo nám dárky přiveze až na Nový rok.

7 příčinný (důvodový)‏ příčinný (důvodový)‏ Neboť, vždyť, totiž, však také Neboť, vždyť, totiž, však také Chodíme do lesa, abychom nasbírali nějaké dřevo, vždyť ho budeme v zimě potřebovat. Chodíme do lesa, abychom nasbírali nějaké dřevo, vždyť ho budeme v zimě potřebovat.

8 Důsledkový Důsledkový Proto, a proto, a tedy, a tudíž, a tak Proto, a proto, a tedy, a tudíž, a tak Dopadlo to tak, že vyhráli, a proto nás budou reprezentovat na turnaji. Dopadlo to tak, že vyhráli, a proto nás budou reprezentovat na turnaji.

9 Určete druh vět vedlejších a poměr mezi nimi: 1) Chodila jsem k tatínkovi často, aby mu nebylo smutno a aby měl nějakou zábavu. 2) Zdá se, že o tom ví, ale že o tom nechce mluvit. 3) Divili jsme se, kolik lidí nepřijelo, dokonce se ani neomluvili. 4) Ve škole máš dojem, že po tobě stále někdo něco chce a že se tě na něco ptá. 5) Když bude hezky a budeme mít v pořádku auto, pojedeme se koupat.

10 1) 1H, 2V a 3V účelové, poměr slučovací 2) 1H, 2V a 3V podmětné, poměr odporovací 3) +H, 2V a3V předmětné, poměr stupňovací 4) 1H, 2V a 3V přívlastkové, poměr slučovací 5) 3H,1V a 2V podmínkové, poměr slučovací Všechna souvětí byla podřadná


Stáhnout ppt "Číslo projektu, šablona: CZ 1.07/1.4.00/21.3132, III/2 Využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce Kdo vytvořil, ověřil: Dana Suchá, Dana."

Podobné prezentace


Reklamy Google