Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Významové poměry mezi souřadně spojenými větami. souřadně spojené věty souvisí s obsahem, ale mluvnicky jsou samostatné (nejsou na sobě závislé) - jejich.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Významové poměry mezi souřadně spojenými větami. souřadně spojené věty souvisí s obsahem, ale mluvnicky jsou samostatné (nejsou na sobě závislé) - jejich."— Transkript prezentace:

1 Významové poměry mezi souřadně spojenými větami

2 souřadně spojené věty souvisí s obsahem, ale mluvnicky jsou samostatné (nejsou na sobě závislé) - jejich vztah je vyjádřen spojkami souřadícími

3 POMĚR SLUČOVACÍ značíme symbolem + rovnocennými je mezi větami rovnocennými

4 SPOJKY POMĚRU SLUČOVACÍHO a a Vložte kartu a zadejte kód PIN. i i Studoval jazyky i četl knihy. ani ani Včera jsme nečetli ani nestudovali. nebo nebo Něco si objednám nebo si uvařím. také / též také / též Rád si zahraji hokej, také / též si rád zarybařím. pak pak Nejdříve nakoupím, pak uvařím.

5 SPOJKY POMĚRU SLUČOVACÍHO jednak – jednak Jednak se mi nechtělo, jednak jsem neměl čas. ani – ani Ani nezavolal, ani nenapsal.

6 SPOJKY POMĚRU SLUČOVACÍHO A, I, ANI, NEBO !!! V POMĚRU SLUČOVACÍM NEPÍŠEME ČÁRKU PŘED SPOJKAMI A, I, ANI, NEBO!!!

7 POMĚR STUPŇOVACÍ značíme symbolem ┌┘ je mezi větami, stupňuje jestliže obsah 2. věty stupňuje obsah 1. věty

8 SPOJKY POMĚRU STUPŇOVACÍHO ba / ba i Prolezli jsme celý hrad, ba / ba i do sklepení jsme nahlédli. dokonce / dokonce i Uspořádali jsme reklamní kampaň, dokonce / dokonce i do novin jsme se dostali.

9 SPOJKY POMĚRU STUPŇOVACÍHO nejen – ale i Dnes jsem nejen vysál, ale i umyl nádobí. nejen – nýbrž i Příběh nejen četl, nýbrž ho i viděl v TV. nejen – ale dokonce Petr se na mě nejen usmál, ale pustil mě i sednout.

10 SPOJKY POMĚRU STUPŇOVACÍHO !!! NĚKDY JSOU VĚTY SPOJENY SPOJKOU A VE SPOJENÍCH A JEŠTĚ, A DOKONCE, A HLAVNĚ, A PŘEDEVŠÍM, A NADTO, A K TOMU, A NAV ÍC !!! PÍŠEME ČÁRKU !!! I PŘES PŘÍTOMNOST SPOJKY A PÍŠEME ČÁRKU !!!

11 POMĚR ODPOROVACÍ značíme symbolem × obsahy si odporují mezi větami, jejichž obsahy si navzájem odporují

12 SPOJKY POMĚRU ODPOROVACÍHO ale Snažil se, ale neuspěl. avšak Byla mi zima, avšak neonemocněl jsem. však Udělal to správně, nestihl to však dokončit. nýbrž Krize neskončila, nýbrž začala. naopak Nezlobím se, naopak jsem příjemně překvapen.

13 SPOJKY POMĚRU ODPOROVACÍHO jenžeVařili jsme guláš, jenže jsme ho připálili. sice – ale Sice jsme byli pozvání, ale stejně jsme nepřišli.

14 SPOJKY POMĚRU ODPOROVACÍHO a poměru odporovacíh píšeme čárku !!! Někdy se v poměru odporovacím používá spojka a, která ale nese význam právě poměru odporovacího; píšeme tedy před ní čárku !!! v tomto případě zkusíme nahradit spojkou ale např. Čekali jsme na něj, a (ale )on se ani neozval.

15 POMĚR VYLUČOVACÍ značíme symbolem ~ obsahy se vylučují mezi větami, jejichž obsahy se vylučují (pokud platí obsah jedné věty, neplatí už obsah věty druhé)

16 SPOJKY POMĚRU VYLUČOVACÍHO nebo Jdi domů, nebo se rodiče budou zlobit. anebo Přijď hned, anebo už nechoď vůbec. buď – nebo Buď jdi domů, nebo rodičům zavolej. buď – anebo Buď přijď hned, anebo už nechoď vůbec.

17 píšeme čárky !!! v poměru vylučovacím píšeme před spojkami čárky !!! nabízejí se jako možnosti, čárku před nebo, anebo, či nepíšeme pokud se obsahy vět nevylučují, ale nabízejí se jako možnosti, čárku před nebo, anebo, či nepíšeme

18 POMĚR PŘÍČINNÝ (DŮVODOVÝ, VYSVĚTLOVACÍ) značíme symbolem mezi větami, jestliže 2. věta vyjadřuje příčinu, důvod nebo vysvětlení věty 1.

19 SPOJKY POMĚRU PŘÍČINNÉHO neboť Všichni byli unavení, neboť byli po náročném výletu. vždyť Nekřič, vždyť už běžím. totiž Neslyšela jsem zvonek, byla jsem totiž v koupelně. však také Nerozčiluj se, však se také nic nestalo.

20 POMĚR DŮSLEDKOVÝ značíme symbolem mezi větami, jestliže 2. věta vyjadřuje to, co vyplývá z obsahu 1. věty

21 SPOJKY POMĚRU DŮSLEDKOVÉHO proto / a proto Zítra se vrátí maminka, proto / a proto musíme uklidit. a tudíž Budeme psát test, a tudíž se musíme učit. tedy Moc zlobila, nic tedy nedostane. a tedy Děti nemohly, a tedy jsme nešli spát. a tak Slíbila polepšení, a tak se už na ni nezlobte.

22 SPOJKY POMĚRU DŮSLEDKOVÉHO !!! v poměru důsledkovém píšeme před spojkou a čárku !!!!

23 ZDROJE http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=153 Krausová Z., Pašková M., Český jazyk 8, Fraus, 2005


Stáhnout ppt "Významové poměry mezi souřadně spojenými větami. souřadně spojené věty souvisí s obsahem, ale mluvnicky jsou samostatné (nejsou na sobě závislé) - jejich."

Podobné prezentace


Reklamy Google