Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Několikanásobné větné členy Významový poměr mezi jednotlivými složkami v několikanásobném větném členu 8. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Několikanásobné větné členy Významový poměr mezi jednotlivými složkami v několikanásobném větném členu 8. ročník."— Transkript prezentace:

1 Několikanásobné větné členy Významový poměr mezi jednotlivými složkami v několikanásobném větném členu 8. ročník

2 Několikanásobný větný člen je tvořen souřadným spojením alespoň dvou výrazů, které spolu nějak souvisejí a mají stejnou platnost jako větný člen.

3 Jakákoliv složka několikanásobného větného členu může být dále rozvita: Radosti i starosti Radosti i malé starosti Petr a Pavlík Petr a sousedův Pavlík Náš Petr a sousedův Pavlík

4 Složky několikanásobného větného členu jsou od sebe odděleny čárkami. Jsou k sobě buď prostě přiřazeny, nebo se souvislost mezi nimi vyjadřuje spojkami.

5 Mezi složkami v několikanásobném větném členu může být různý významový poměr :  SLUČOVACÍ  STUPŇOVACÍ  ODPOROVACÍ  VYLUČOVACÍ  DŮSLEDKOVÝ

6 Poměr slučovací : a, i, ani, ani – ani, jednak – jednak,… Na stole ležely talíře a příbory. Monika ani Jana nic nenamítaly. Psík radostně, spokojeně poskakoval po zahradě.

7 Poměr stupňovací : ba, dokonce i, nejen-ale i, nejen-nýbrž i... Oba pracovali vesele, dokonce s radostí. Letadlem se bojí často nejen děti, nýbrž i dospělí. Po dobu jejich dohadování, ba spíše hádání mlčky seděl.

8 Poměr odporovací : ale, avšak, nýbrž, leč, zato… Stručně, ale výstižně o všem promluvil. Nemluvil s Janou, ale s Martinem. Byl to tichý, avšak milý člověk.

9 Poměr vylučovací : nebo, anebo, či, buď-nebo, buď- anebo… Zítra bude buď pršet, nebo svítit sluníčko. Narodil se chlapec, nebo děvčátko? V zimě nosím kabát nebo bundu.(Mohou-li platit obě možnosti, čárka se nepíše.)

10 Poměr důsledkový : proto, a proto, tedy, a tedy, tudíž, a tudíž… Péči potřebují všechny živé bytosti, tudíž i zvířata. Mluvil rychle, a tedy nesrozumitelně. Je to drahá, a proto nevhodná věc pro náš nákup.

11 V. Styblík a kol.: Český jazyk pro 8. ročník ZŠ V. Styblík a kol.: Český jazyk pro 8. ročník ZŠ a pro odpovídající ročník víceletých gymnázií B. Havránek, A. Jedlička : Stručná mluvnice česká a pro odpovídající ročník víceletých gymnázií B. Havránek, A. Jedlička : Stručná mluvnice česká Použitá literatura:


Stáhnout ppt "Několikanásobné větné členy Významový poměr mezi jednotlivými složkami v několikanásobném větném členu 8. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google