Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝZNAMOVÉ POMĚRY MEZI ČLENY NĚKOLIKANÁSOBNÉHO VĚTNÉHO ČLENU Mgr. Michal Oblouk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝZNAMOVÉ POMĚRY MEZI ČLENY NĚKOLIKANÁSOBNÉHO VĚTNÉHO ČLENU Mgr. Michal Oblouk."— Transkript prezentace:

1 VÝZNAMOVÉ POMĚRY MEZI ČLENY NĚKOLIKANÁSOBNÉHO VĚTNÉHO ČLENU Mgr. Michal Oblouk

2 SLUČOVACÍ + složky několikanásobného větného členu jsou si navzájem rovné, jsou k sobě volně přiřazeny čárka se nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO u dvojdílných spojovacích výrazů se čárka vždy píše Zuzana přednášela báseň pomalu a hlasitě. Vesele, spokojeně si zpíval různé písničky. Vrátil se domů živ a zdráv. Koupila jsem si sešity i tužky. Monika ani Irena nic nenamítaly. Doma není ani tatínek, ani maminka. Obracel se hned na Járu, hned na Marka. Oslovuje žáky křestním jménem nebo přezdívkou.

3 STUPŇOVACÍ druhá složka několikanásobného větného členu stupňuje nebo zpřesňuje význam složky předchozí Chtěli jsme písničky nejen poslouchat, ale i sami zpívat. Na rozdíl od nás je v Číně pouštění draků zábavou nejen dětí, nýbrž i dospělých. Po celou dobu jejich dohadování, ba spíše hádání jen klidně seděl. Oba pracovali vesele, dokonce s radostí. Balady bývají smutné, ba i tragické. Je nejen dobrý brankář, ale i skvělý útočník.

4 ODPOROVACÍ X složky několikanásobného větného členu jsou v rozporu, odporují si Koupili jsme levné, ale účelné sportovní boty. Byl to mladý, avšak rozvážný člověk. Nechovej se jako hlupák, nýbrž jako rozumný člověk. Nemluvila jsem s Ivanou, ale s Martinem. Oblíbil si Petra pro jeho drzý, ale vtipný výrok. Pracoval rychle, avšak pečlivě.

5 VYLUČOVACÍ ~ složky několikanásobného větného členu se navzájem vylučují – buď platí jedno, nebo druhé jestliže mohou platit obě možnosti, je vztah oslabený – v tomto případě se před spojkami NEBO, ČI čárka nepíše V létě pojedu buď k moři, nebo do hor. Narodil se jim chlapec, či děvče ? Kukly vřetenušek najdeme buď na zemi, nebo na rostlinách nízko nad zemí. Uděláš tu práci ty, nebo Martin ? Buď se slušně omluvíš, nebo mi nechoď na oči.

6 DŮSLEDKOVÝ ← druhý člen několikanásobného větného členu vyplývá z významu prvního jako jeho důsledek V bazénu byla voda chladnější, a tedy i příjemnější. Mluvit překotně, a tedy nesrozumitelně. Lásku a péči potřebují všechny živé bytosti, tudíž i domácí zvířata. V tomto kraji je teplé, a proto příjemné počasí. Má přepychový, a tudíž drahý byt.

7 PŘÍČINNÝ → druhá ze složek vyjadřuje důvod/zdůvodnění první složky málo používaný, vyskytuje se zřídka Náramek je nádherný, neboť zlatý. Je hodný, neboť náš. Octli jsme se v příjemné, neboť útulné pracovně.


Stáhnout ppt "VÝZNAMOVÉ POMĚRY MEZI ČLENY NĚKOLIKANÁSOBNÉHO VĚTNÉHO ČLENU Mgr. Michal Oblouk."

Podobné prezentace


Reklamy Google