Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_MH.1.40 Vytvořeno:5.5.2013 Ověřeno: 14.5.2013Třída:EK1

2 Fenologie Vzdělávací oblast:Enviromentální vzdělávání Předmět:Meteorologie a hydrologie Ročník:1. Autor:Radomíra Hradilová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:dataprojektor, notebook s připojením na internet Klíčová slova:klimatologie, fenologie Anotace: Materiál je určen pro výuku předmětu meteorologie. Slouží k seznámení žáků s typy a úkoly meteorologických stanic a obsahuje prvky k aktivizaci žáků a lepšímu seznámení s problematikou. Poskytuje také možnost pro zápis do sešitu.

3 Fenologie je nauka o časovém průběhu periodicky se opakujících životních projevů - fenologických fází rostlin (fytofenologie) a živočichů (zoofenologie) v závislosti na střídání povětrnostních a půdních podmínek během ročního období. zabývá se načasováním opakovaného vývoje organizmů během roku. Díky získaným fenologickým údajům je možno např. vývoj vegetace meziročně srovnávat.

4 Fenologické fáze (fenofáze) Je dobře rozeznatelný a zpravidla každoročně se opakující projev orgánů vývoje sledovaných rostlin, např.: – vzejití semen – nástup olistění – přílet a odlet stěhovavých ptáků – kvetení – dozrávání plodů – zbarvení a opad listí – říje – hnízdění – rození a vyvádění mláďat – změny osrstění S fenofázemi často souvisí i jména měsíců - květen (kvetení), červen (červené třešně), listopad

5 Příklady popsaných fenologických fází fenofáze

6 Význam Sledování fenologických fází může napomoci organizaci a plánování pěstebních úkonů v lesnictví a zemědělství v boji proti škůdcům Plánování opatření ve včelařství Při posuzování klimatologických poměrů v určité oblasti

7 Fenologická období - jsou části roku definovaná na základě určitých dějů v přírodě Období VEGETAČNÍ předjaří (Praevernal) jaro (Vernal) časné léto (Praeaestival) plné léto (Aestival) podletí (Serotinal) podzim (Autumnal) Období VEGETAČNÍHO KLIDU zima (Hiemal)

8 Charakteristika fenologických období Fenologické předjaří je charakterizováno počátkem květu sněženek, rozkvétají lísky, jívy, dřín a olše (kvetou před olistěním), přilétají stěhovaví ptáci (skřivan, špaček). Úkol: – s pomocí internetu zjistěte fenologickou charakteristiku zbývajících období – vytvořte si vlastní fenologický kalendář v elektronické nebo papírové podobě jako koláž (alespoň 1 stránka A4 pro každé období). – doplňte obrázky z přírody, ale i lidských činností, které symbolizují danou roční dobu – Inspirace Inspirace

9 Fenologické stanice Fenologická data rostlin – pravidle sledování vybraných fenologických jevů a ukázka profesionálně získaných dat Fenologická data rostlin Mapa fenologických stanic v ČR

10 Zajímavost: Mezinárodní fenologická zahrádka (IPG) Síť mezinárodních fenologických zahrádek byla v rámci Evropy založena v roce 1959, k 31. 12. 2010 existovalo 89 stanic rozmístěných v 19 evropských zemích. Hlášení o nástupu fenofází jsou zasílána průběžně na Humboldtovu univerzitu v Berlíně, databáze pozorování je pro všechny účastníky projektu volně dostupná.. V České republice se nacházejí 3 mezinárodní fenologické zahrádky, jedna z nich je v arboretu v Kostelci nad Černými lesy (viz foto). V této zahrádce je celkem vysázeno 23 dřevin (různé druhy smrků, buků, topolů, vrb a další). správce IPG - prof. Chmielewski z Humboldtovy univerzity v Berlíně.

11 Další vědy zabývající se fenologií. Přiřaďte. 1.Fenoklimatologie 2.Fenoekologie 3.Mikrofenologie 4.Fenometrie A.studuje časový průběh mikromorfologických změn organizmů ve vztahu k meteorologickým činitelům a zkoumá nástup jednotlivých etap tvorby významných orgánů rostliny (tzv. organogenese) 7 B.měří přírůstky rostlinných orgánů v závislosti na průběhu povětrnostních činitelů. C.je nauka o vlivu prostředí na nástup a trvání fenologických fází. D.se zabývá klimatickou charakteristikou daného místa na základě fenologických údajů.

12 Použité zdroje http://portal.chmi.cz/ Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google