Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/ „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_MH.1.40 Vytvořeno: Ověřeno: Třída:EK1

2 Fenologie Vzdělávací oblast:Enviromentální vzdělávání Předmět:Meteorologie a hydrologie Ročník:1. Autor:Radomíra Hradilová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:dataprojektor, notebook s připojením na internet Klíčová slova:klimatologie, fenologie Anotace: Materiál je určen pro výuku předmětu meteorologie. Slouží k seznámení žáků s typy a úkoly meteorologických stanic a obsahuje prvky k aktivizaci žáků a lepšímu seznámení s problematikou. Poskytuje také možnost pro zápis do sešitu.

3 Fenologie je nauka o časovém průběhu periodicky se opakujících životních projevů - fenologických fází rostlin (fytofenologie) a živočichů (zoofenologie) v závislosti na střídání povětrnostních a půdních podmínek během ročního období. zabývá se načasováním opakovaného vývoje organizmů během roku. Díky získaným fenologickým údajům je možno např. vývoj vegetace meziročně srovnávat.

4 Fenologické fáze (fenofáze) Je dobře rozeznatelný a zpravidla každoročně se opakující projev orgánů vývoje sledovaných rostlin, např.: – vzejití semen – nástup olistění – přílet a odlet stěhovavých ptáků – kvetení – dozrávání plodů – zbarvení a opad listí – říje – hnízdění – rození a vyvádění mláďat – změny osrstění S fenofázemi často souvisí i jména měsíců - květen (kvetení), červen (červené třešně), listopad

5 Příklady popsaných fenologických fází fenofáze

6 Význam Sledování fenologických fází může napomoci organizaci a plánování pěstebních úkonů v lesnictví a zemědělství v boji proti škůdcům Plánování opatření ve včelařství Při posuzování klimatologických poměrů v určité oblasti

7 Fenologická období - jsou části roku definovaná na základě určitých dějů v přírodě Období VEGETAČNÍ předjaří (Praevernal) jaro (Vernal) časné léto (Praeaestival) plné léto (Aestival) podletí (Serotinal) podzim (Autumnal) Období VEGETAČNÍHO KLIDU zima (Hiemal)

8 Charakteristika fenologických období Fenologické předjaří je charakterizováno počátkem květu sněženek, rozkvétají lísky, jívy, dřín a olše (kvetou před olistěním), přilétají stěhovaví ptáci (skřivan, špaček). Úkol: – s pomocí internetu zjistěte fenologickou charakteristiku zbývajících období – vytvořte si vlastní fenologický kalendář v elektronické nebo papírové podobě jako koláž (alespoň 1 stránka A4 pro každé období). – doplňte obrázky z přírody, ale i lidských činností, které symbolizují danou roční dobu – Inspirace Inspirace

9 Fenologické stanice Fenologická data rostlin – pravidle sledování vybraných fenologických jevů a ukázka profesionálně získaných dat Fenologická data rostlin Mapa fenologických stanic v ČR

10 Zajímavost: Mezinárodní fenologická zahrádka (IPG) Síť mezinárodních fenologických zahrádek byla v rámci Evropy založena v roce 1959, k existovalo 89 stanic rozmístěných v 19 evropských zemích. Hlášení o nástupu fenofází jsou zasílána průběžně na Humboldtovu univerzitu v Berlíně, databáze pozorování je pro všechny účastníky projektu volně dostupná.. V České republice se nacházejí 3 mezinárodní fenologické zahrádky, jedna z nich je v arboretu v Kostelci nad Černými lesy (viz foto). V této zahrádce je celkem vysázeno 23 dřevin (různé druhy smrků, buků, topolů, vrb a další). správce IPG - prof. Chmielewski z Humboldtovy univerzity v Berlíně.

11 Další vědy zabývající se fenologií. Přiřaďte. 1.Fenoklimatologie 2.Fenoekologie 3.Mikrofenologie 4.Fenometrie A.studuje časový průběh mikromorfologických změn organizmů ve vztahu k meteorologickým činitelům a zkoumá nástup jednotlivých etap tvorby významných orgánů rostliny (tzv. organogenese) 7 B.měří přírůstky rostlinných orgánů v závislosti na průběhu povětrnostních činitelů. C.je nauka o vlivu prostředí na nástup a trvání fenologických fází. D.se zabývá klimatickou charakteristikou daného místa na základě fenologických údajů.

12 Použité zdroje Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google