Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lomené algebraické výrazy e-learning Násobení lomených výrazů Mgr. Lenka Krčová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lomené algebraické výrazy e-learning Násobení lomených výrazů Mgr. Lenka Krčová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků."— Transkript prezentace:

1 Lomené algebraické výrazy e-learning Násobení lomených výrazů Mgr. Lenka Krčová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.26/02.0068

2 Násobení lomených výrazů Vzpomeň na násobení zlomků. Zlomky násobíme tak, že zvlášť vynásobíme čitatele a zvlášť jmenovatele.

3 Násobení lomených výrazů. Během násobení můžeme využít krácení zlomků, buď nad sebou nebo do kříže. Pro zajímavost tentýž příklad bez průběžného krácení. Závěr: Díky postupnému krácení počítáme s „menšími čísly“.

4 Násobení lomených výrazů Co jsme si ukázali se zlomky, platí i při násobení lomených výrazů. Součinem lomených výrazů je lomený výraz, jehož čitatel je součin čitatelů a jmenovatel součin jmenovatelů násobených lomených výrazů. I u lomených výrazů můžeme s výhodou během násobení krátit „nad sebou“ i do kříže. Možnost krácení můžeme podpořit rozkladem čitatelů a jmenovatelů výrazů na součin. Pamatuj: Nekrátíme „vedle sebe“!!!

5 Násobení lomených výrazů Příklad: Vynásobte Jako u všech výpočtů s lomenými výrazy, tak ani u násobení lomených výrazů nesmíme zapomenout na určení podmínek, kdy mají výrazy smysl. Rozložíme na součin vytknutím čísla 2 Rozložíme na součin vytknutím proměnné y Provedeme krácení

6 Násobení lomených výrazů Příklad: Vynásobte Upravíme na součin pomocí vzorce Odečteme lomené výrazy Vytkneme (-1), aby došlo k záměně znamének v celém členu …příklady mohou být složitější … Podmínky: Pokrátíme

7 Násobení lomených výrazů – příklady k procvičení

8 Násobení lomených výrazů – příklady k procvičení

9 Násobení lomených výrazů – příklady k procvičení

10 Použité zdroje: Objekty použité k vytvoření této prezentace jsou součástí Microsoft PowerPoint, dále vlastní nápady. Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech základních škol. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lenka Krčová. Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků ke vzdělávání v těchto oborech registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.26/02.0068


Stáhnout ppt "Lomené algebraické výrazy e-learning Násobení lomených výrazů Mgr. Lenka Krčová Zkvalitnění výuky přírodovědných předmětů s cílem zvyšování motivace žáků."

Podobné prezentace


Reklamy Google