Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Určení podmínek platnosti lomených výrazů Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Určení podmínek platnosti lomených výrazů Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení."— Transkript prezentace:

1 Určení podmínek platnosti lomených výrazů Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další používání podléhá autorskému zákonu. Projekt Škola činností CZ.1.07/1.4.00/21.30.20VY_42_INOVACE_M35 © Mgr. Julie Štojdlová Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Základní škola Loket, okres Sokolov

2  Název: Určení podmínek platnosti lomených výrazů  Anotace: vysvětlení postupu a procvičení na vzorovém příkladu  Autor: Mgr. Julie Štojdlová  Jazyk: čeština  Očekávaný výstup: žáci pochopí postup určování podmínek platnosti LV, naučí se ho používat při řešení podobných příkladů  Klíčová slova: lomený výraz, jmenovatel, podmínky platnosti, součin  Druh učebního materiálu: interaktivní  Druh interaktivity: výuková prezentace  Cílová skupina: 14 – 15 let  Stupeň a typ vzdělávání: 2. stupeň ZŠ  Ročník: 9.  Vazby na ostatní materiály:

3 Postup pro určení podmínek platnosti lomeného výrazu

4 Při zjištění podmínek platnosti LV budeme postupovat následujícím způsobem: 1. zapíšeme zvlášť jmenovatel LV 2. rozložíme ho na součin dle dostupných způsobů: 3. přirovnáme připravený rozklad k nule, tímto a) vytýkání před závorky b) podle vzorců máme rovnici, kterou vyřešíme. 4. kořeny dané rovnice vyloučíme z R a máme podmínky platnosti.

5 určit PP u daného LV: 1. opíšeme jmenovatel: 2. Rozložíme ho na součin, pokud to jde. Rozklad na součin: a) vytkneme před závorky „co jde“, b) zjistíme, zda je možné použit jeden ze vzorců: vytkli před závorku použili vzoreček teď máme součin, který dále nelze upravit. Nejde ani vytknout před závorky, ani použít vzorec.

6 PROTO TAKTO UPRAVENÝ JMENOVATEL TEĎ PŘIROVNÁME K NULE teď je to rovnice, kterou umíme řešit máme zde součin třech výrazů, každý z nich přirovnáme k nule a vyřešíme tyto tři jednoduché rovnice Nezapomínáme, že se jedná o jmenovatel našeho LV. Zjistili jsme hodnoty proměnné, při kterých jmenovatel se rovná NULE. A to se pravě NESMÍ !!! Proto tyto hodnoty (čísla) musíme vyloučit. Podmínky platnosti ( PP ) pro naš LV : toto je výsledek.

7 Seznam použité literatury a pramenů: Autor: Mgr. Julie Štojdlová Základní škola Loket, okres Sokolov julie.stojdlova@zsloket.cz říjen2011 Objekty, použité k vytvoření sešitu, jsou součástí SW Smart Notebook nebo pocházejí z veřejných knihoven obrázků (public domain) nebo jsou vlastní originální tvorbou autora.


Stáhnout ppt "Určení podmínek platnosti lomených výrazů Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení."

Podobné prezentace


Reklamy Google