Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Telefonní přístroje OB21-OP-EL-ELN-JANC-U-2-036

3  Základními částmi každého telefonního přístroje jsou:  mikrofon,  telefonní sluchátko,  vidlicový přepínač,  hovorový transformátor,  zařízení pro vysílání návěští do protější stanice  a zařízení pro přijímání návěští.  Mikrofon se používá uhlíkový. Musí být zapojen v obvodu stejnosměrného napájení zdroje a odebíraný proud je 40 až 60 mA.

4 Telefonní přístroje  Telefonní sluchátko má tři základní části, a to trvalý magnet s pólovými nástavci, jednu nebo dvě cívky a magneticky vodivou membránu.  Rozkmitání membrány způsobí střídavé hovorové proudy i velikosti 0,1 až 1 mA.  Trvalý magnet potlačuje zkreslení druhou harmonickou.

5 Telefonní přístroje  Mikrofon i sluchátko představují snadno vyměnitelné vložky, které jsou vloženy do společné rukojeti, tzv. mikrotelefonu.  Vidlicový přepínač zajišťuje odpojení zdroje proudu, který napájí mikrofon, při zavěšení mikrotelefonu.

6 Telefonní přístroje  Hovorový transformátor má tyto úkoly:  galvanicky oddělit obvod mikrofonu od obvodu sluchátka  zmenšit odpor v obvodu mikrofonu  transformovat střídavý hovorový proud na vyšší napětí ( převod 1:3 až 1:20)  potlačit ve sluchátku poslech vlastního hovoru a hluky (zapojení s potlačenou místní vazbou)

7 Telefonní přístroje  Nejjednodušší zapojení telefonu je na obr. 1.  Jsou zde pouze dva mikrofony M a dvě sluchátka T, baterie B a vedení.  Nevýhoda je v tom, že hovorové proudy procházejí obvodem s velkým celkovým odporem.  Zapojení lze použít jen na malé vzdálenosti.

8 Telefonní přístroje Obr. 1 Nejjednodušší zapojení telefonu

9 Telefonní přístroje  Zapojení telefonního přístroje MB (místní baterie) je na obr. 2.  Kromě mikrofonu M, sluchátka T a baterie B má přístroj ještě návěstní obvody.  Pro vysílání návěstí je vybaven induktorem I (tranzistorovým generátorem) a pro přijímání návěstí má střídavý zvonek Z.

10 Telefonní přístroje  Dalšími částmi jsou vidlicový přepínač VP a hovorový transformátor HTr.  Hovorový transformátor má tři vinutí a rezistor R, který má přibližně nahrazovat odpor vedení a odpor protější telefonní stanice.  Hovorové proudy transformované od vlastního mikrofonu do dvou vinutí HTr procházejí sluchátkem v opačném směru, a jejich působení se tak téměř ruší.

11 Obr. 2 Zapojení telefonního přístroje MB

12 Telefonní přístroje  Chce-li účastník telefonovat, zatočí při zavěšeném mikrotelefonu kličkou induktoru I.  Tím se přepne kontakt i a návěstní proud prochází do vedení.  Přijímat návěst umožňuje zvonek Z, který je připojen na vedení pomocí kontaktu i vidlicového přepínače VP.  Zvednutím mikrotelefonu se přepnou kontakty VP, tím se připojí napájecí baterie B k mikrofonu M a uzavře se hovorový obvod.

13 Telefonní přístroje Obr. 3 Zapojení telefonního přístroje UB

14 Telefonní přístroje  Telefonní přístroj systému UB (ústřední baterie) má mnohem jednodušší zapojení než přístroj MB.  Napájecí zdroj je v ústředně a odpadá induktor. Zapojení přístroje UB je na obr.3.  Obsahuje pouze mikrotelefon M,T, hovorový transformátor HT, zvonek Z s kondenzátorem C a vidlicový přepínač VP.

15 Telefonní přístroje  Signalizaci volání (návěstění) do ústředny způsobí vyvěšení mikrotelefonu. Tím začne spojovacím vedením procházet napájecí proud, který v ústředně ovlivní signální relé.  Zavěšením mikrotelefonu se signální smyčka přeruší, což signalizuje ústředně ukončení hovoru.  Střídavý vyzváněcí proud s frekvencí 25 Hz přichází z ústředny do zvonku při zavěšeném mikrotelefonu přes kondenzátor C a kontakty VP.  V systému UB jsou provedeny také telefonní sítě s automatickým telefonním provozem.

16 Spojovací zařízení (ústředny)  V telegrafii, při přenosu dat a v telefonii je třeba umožnit spojení mezi mnoha různými účastnickými stanicemi.  Potřeba spojovacích zařízení vzniká tehdy, jestliže se síť pevných spojů stane nehospodárnou nebo pro velké množství spojů nerealizovatelnou.  Spojovací zařízení jsou soustředěna do ústředen a umožňují vytvářet dočasná spojení mezi stanicemi nebo přenášet zprávy po společných spojovacích cestách.

17 Spojovací zařízení (ústředny)  Společně využívaná zařízení zlevňují provoz v síti a poskytují spojové služby širokému okruhu uživatelů.  Individuální zařízení je pak omezeno jen na účastnickou stanici a přípojné vedení k ústředně.  Podle účasti člověka na spojovacím procesu se rozlišují ústředny:  Manuální  Poloautomatické  Automatické

18 Spojovací zařízení (ústředny)  V manuální ústředně provádí spojování obsluha na přepojovacím pracovišti na základě pokynů volajícího účastníka.  Dnes už se nepoužívají.  V poloautomatické ústředně je část spojení propojována automaticky a část manuálně.  Dnes se tyto ústředny už nepoužívají, byly nahrazeny automatickými ústřednami.

19 Spojovací zařízení (ústředny)  V automatické ústředně se uskutečňuje spojení bez přímé účasti člověka, který pouze spojovacímu zařízení dodává informace potřebné pro sestavení žádaného spojení.  Informace vysílá z ovládacích orgánů své volící skříňky, nebo z číselnice své telefonní stanice.  Dnes jsou tyto ústředny nejrozšířenější a používají moderní polovodičové spojovací prvky.

20  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

21 Literatura  J. Chlup, L. Keszegh: Elektronika pro silnoproudé obory, SNTL Praha 1989  M. Bezděk: Elektronika I, KOPP České Budějovice 2002  D. Mayer: Úvod do teorie elektrických obvodů, SNTL Praha /ALFA Bratislava 1978


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google