Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Kontaktní spínací prvky II OB21-OP-EL-ZEL-JANC-U-1-002

3 Relé  Relé je specializované zařízení, sloužící ke spínání signálu.  Název je odvozen z přepřahací stanice dostavníků.  Elektromagnetické relé – nejčastější případ, relé ovládané elektromagneticky. Obsahuje elektromagneticky ovládané vypínače.  Solid state relé – čistě elektronický spínací přístroj, náhrada elektromagnetického relé

4 Elektromagnetické relé Elektromagnetické relé s jedním přepínacím kontaktem

5 Princip činnosti relé 1. cívka 2. jádro z magneticky měkké oceli 3. pohyblivá kotva 4. pružné kontakty 5. místo připojení ovládaného zařízení

6 Druhy relé  Lze je rozlišit podle  druhů kontaktů (spínací, rozpínací, přepínací),  velikosti,  spínaných výkonů, napětí, proudů (a schopnosti fungovat na střídavý proud)  podle činnosti (například polarizované relé, bistabilní relé, relé se zpožděným přítahem, relé se zpožděným odpadem, krokové relé aj.).

7 Druhy relé  Jako relé se často označují i složitější montážní bloky, obsahující kromě vlastního relé i další elektroniku, např. časovací relé, nadproudová relé, světelné relé (soumrakové stmívače), kmitočtově citlivé relé a další.  Pro aplikace kritické z hlediska bezpečnosti (například reléové zabezpečovací zařízení‎) byla zkonstruovaná speciální relé s definovaným chováním v případě poruchy.

8 Stykač  Stykač je zařízení pro spínání nebo rozepínání elektrického spojení.  Stykače se používají v ovládacích obvodech, např. jako řídicí stykače pro střední výkony.  Zařízení s větším výkonem, například motory, jsou napájena přes výkonové stykače.

9 Stykač Stykač - schematická značka třífázového stykače s pomocnými kontakty (1NC+1NO)

10 Stykač  Stykače a relé mají podobnou konstrukci, princip i charakteristické parametry.  Když přivedeme napětí na svorky cívky, vzniká magnetické pole.  Kotva s pohyblivými kontakty je přitažena.  Pohyblivé kontakty se spojí s pevnými kontakty nebo přeruší stávající spojení.  U stykačů jsou hlavní proudové kontakty spínací.  Pomocné kontakty jsou spínací nebo rozpínací.

11 Stykač  Výměnou jednotlivých částí, například sady kontaktů nebo cívky, je možno stykač upravit pro jiné napětí, nebo vybavit jiným typem kontaktů.  Stykače se rozdělují do kategorií podle druhu proudu a použití.  Podle použití rozlišujeme stykače na  výkonové a pomocné  Podle druhu spínaného proudu na  stykače pro střídavý proud (AC) a stykače pro stejnosměrný proud (DC). Zařazení do kategorie použití usnadňuje volbu vhodného stykače.

12 Stykač  Stejnosměrný stykač je rozdílný v cívce, která je navinuta na magnetické jádro (tudíž nemá el. plechy), která má severní a jižní pól.  Střídavý stykač má vinutí navinuté na el. plechy tvaru E a I.  Při popisu stykače, na schématech i na skutečných stykačích se označují: A1, A2 - svorky ovládací cívky; NO (Normaly Open) pomocné kontakty spínací; NC (Normaly Closed) pomocné kontakty rozpínací.  Stykače nevyžadují téměř žádnou údržbu.

13 Přepínač  Přepínač je elektrotechnická součástka, fungující na podobném principu jako spínač.  Na rozdíl od něj obsahuje dva spínače s jedním společným vývodem.  Při pohybu jezdce (pohyblivé části) se jeden obvod sepne a druhý rozepne, takže se přepíná mezi dvěma polohami.  Pokud bychom nechali jeden vývod nezapojen a připojili pouze jezdec a druhý vývod, obvod by se choval jako normální spínač.

14 Přepínač  U přepínačů se rozlišuje:  provedení (posuvné, otočné, kolébkové, páčkové,...)  snesitelné hodnoty (elektrické napětí elektrický proud, teplota, vlhkost,...)  póly = kolik vodičů přepíná současně (např. změna barvy u 4 žárovek současně jednou páčkou)  polohy = kolik má možností (spínač je jednopólový přepínač, běžné přepínače 2, někdy 3, 4,..)  Přepínače bývají často součástí různých relé.

15  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

16 Literatura  http://cs.wikipedia.org/wiki/Spínač  http://cs.wikipedia.org/wiki/Tlačítko  http://cs.wikipedia.org/wiki/Vypínač


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google