Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Charakteristika češtiny Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Charakteristika češtiny Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."— Transkript prezentace:

1 Charakteristika češtiny Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz

2 Název projektuCHCEME BÝT LEPŠÍ Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0557 Číslo a název klíčové aktivityIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Označení DUMVY_32_INOVACE_01_A_01_CJL Název školyStřední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko AutorMgr. Markéta Hadáčková PředmětČeský jazyk a literatura Tematický okruhObecné poznatky o jazyce TémaCharakteristika češtiny Ročník1. ročník Datum tvorby14. 10. 2012 AnotacePrezentace může být zařazena do výuky jako motivační materiál před zahájením výkladu nebo jako pomůcka sloužící k upevnění učiva formou problémového vyučování. Metodický pokynProblémové vyučování – viz. dále

3 Metodické pokyny: prezentace je vystavěna na metodě problémového vyučování - žák sám přichází na nové poznatky, popř. využívá vědomosti nabyté v minulosti (inovativnost a interaktivita) při práci je možné využívat učebnici (nácvik vyhledávání informací) všechny snímky jsou založeny na stejném principu: 1.učitel předloží žákům výrok, který je z části nepravdivý; 2.vyzve žáky, aby výrok opravili (funkce pera v Office 2010); 3.provede kontrolu – na snímku se objeví opravený a poté správně znějící výrok (použití mezerníku).

4 Charakteristika češtiny

5 Najdi a oprav nepravdivé údaje týkající se češtiny: Čeština je východoslovanský jazyk, nejvíce příbuzný s polštinou, poté slovenštinou a lužickou srbštinou. Čeština je východoslovanský jazyk, nejvíce příbuzný s polštinou, poté slovenštinou a lužickou srbštinou. Čeština je západoslovanský jazyk, nejvíce příbuzný se slovenštinou, poté polštinou a lužickou srbštinou.

6 Čeština patří do rodiny jazyků ugroevropských. Čeština patří do rodiny jazyků indoevropských.

7 Český jazyk má 10 pádů a 2 časy. Český jazyk má 7 pádů a 3 časy.

8 K písemnému záznamu používá upravenou cyrilici, doplněnou o znaky s diakritikou. K písemnému záznamu používá upravenou cyrilici, doplněnou o znaky s diakritikou. K písemnému záznamu používá upravenou latinku, doplněnou o znaky s diakritikou.

9 Čeština také používá spřežku ch, která je považována za samostatné písmeno, stojící v abecedě mezi g a j. Čeština také používá spřežku ch, která je považována za samostatné písmeno, stojící v abecedě mezi g a j. Čeština také používá spřežku ch, která je považována za samostatné písmeno, stojící v abecedě mezi h a i.

10 Písmena ě a ů se mohou vyskytnout na začátku slova. Písmena ě a ů se nemohou vyskytnout na začátku slova.

11 Čeština nemá žádné nářečí. Čeština má nářečí.

12 Zdroje:  BARONE, Hana a kol. Cvičebnice českého jazyka aneb Co byste měli znát ze základní školy. Brno: Didaktis, 2007, ISBN 978-80-7358-084-1.  MUŽÍKOVÁ, Olga a kol. Odmaturuj z českého jazyka. Brno: Didaktis, 2007, ISBN 80-7358-082-9.


Stáhnout ppt "Charakteristika češtiny Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google