Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POLOHOVÁNÍ RANĚNÝCH Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POLOHOVÁNÍ RANĚNÝCH Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."— Transkript prezentace:

1 POLOHOVÁNÍ RANĚNÝCH Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz

2 ŠkolaSOŠ a SOU Milevsko Autor Mgr. Jaroslava Neumannová NázevVY_32_INOVACE_07_B_03_ZDR TémaPolohování raněných Datum tvorby10.12.2012 Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0557 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

3 Anotace a metodické pokyny: Tato prezentace je určena pro výuku předmětu Zdravotní nauka, který je vyučován ve 2. ročníku. Předmět je součástí bloku odborného vzdělávání. Nejprve si řekneme, proč polohovat, jak polohovat. Potom probereme jednotlivé polohy – zotavovací, vleže na zádech, vleže na břiše, v polosedě, na boku. Str. 5 – obr. – zotavovací poloha. Str. 7 – obr. – na zádech s podložením hlavy. Str. 8 – obr. – na zádech s podloženými nohami, Trendelenburgova a autotransfúzní poloha. Str. 9 – obr. – poloha na břiše. Str. 10 – obr. – Fowlerova a ortopnoická poloha. Str. 11 – obr. – poloha na boku. Str. 12 – otázky – kliknutím na odpověď se objeví smajlík – směje se – správná opověď, mračí se – špatná. Str. 13,14 – otázky – kliknutím na odpověď – obrázky správných odpovědí. Materiál je interaktivní a inovativní především díky propojenosti výkladu učitele a samostatné práce žáků, a to za využití ICT.

4 Polohování při ošetření je důležité, nesmí být náhodné Výběr polohy závisí na druhu poranění, stavu postiženého Poloha po ošetření musí být taková, aby během transportu nedošlo ke zhoršení stavu nebo k úmrtí postiženého Nejlepší je, když postiženého může někdo doprovázet

5 Zotavovací poloha Zajišťuje průchodnost dýchacích cest Je to poloha na boku s pokrčenou horní končetinou, hlava je v záklonu, podložená horní končetinou, spodní horní končetina leží před tělem ObrObr.

6 Použití: Při poranění obličeje, hrudníku Při bezvědomí se zachováním životně důležitých funkcí, při krvácení z dutiny nosní a ústní Nepoužívá se: Při zlomeninách (pánve, dlouhých kostí), při poranění páteře, ramene, břicha

7 Polohy vleže na zádech: -S nepodloženou hlavou a nataženými končetinami na tvrdé podložce – při poranění páteře -S podložením hlavy a nataženými konče – tinami – při poranění mozku a míchy, při vědomí -S podložením hlavy a dolních končetin – při zlomeninách dolních končetin ObrObr.

8 -Trendelenburgova poloha – po kolapsu -Autotransfúzní poloha – při velkých ztrátách krve, horní i dolní končetiny jsou zvednuty v úhlu 90 ° ObrObr. ObrObr. ObrObr.

9 Polohy na břiše: -S podložením čela a ramen – při krvácení z úst, obličeje, při popáleninách zad -S podložením čela, ramen a pánve – při poranění páteře, když nemůžeme postiženého obracet nebo nemáme tvrdou podložku ObrObr.

10 Polohy v polosedě: -Fowlerova – při poranění obličeje, hrudníku, horních a dolních končetin (Achillova šlacha, pata, hlezno, prsty nohy), při vědomí - Ortopnoická poloha – u dušných osob ObrObr. ObrObr.ObrObr.

11 Poloha na boku se skrčenými dolními končetinami a mírně podloženou hlavou – jde o úlevovou polohu, při náhlých břišních příhodách, postižený si ji volí obvykle sám ObrObr.

12 Do jaké polohy uložíte postiženého v bezvědomí se zachováním důležitých funkcí? ortopnoická zotavovací na břiše

13 Předveďte, do jaké polohy uložíte postiženého při krvácení z nosu odpověď Předveďte do jaké polohy uložíte postiženého při podezření na zlomeninu pánve a šoku odpověď

14 Předveďte, do jaké polohy uložíte postiženého při pneumotoraxu odpověď Předveďte, do jaké polohy uložíte postiženého při podezření na postižení páteře odpověď

15 Použité zdroje: Obrázky z klipartu Microsoft Power Pointu 2010 BERÁNKOVÁ, Monika; FLEKOVÁ, Anna; HOLZHAUSEROVÁ, Blanka. První pomoc. Praha: Informatorium, 2007, ISBN 978-80-7333-054-5.


Stáhnout ppt "POLOHOVÁNÍ RANĚNÝCH Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google