Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KRVÁCENÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KRVÁCENÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."— Transkript prezentace:

1 KRVÁCENÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz

2 ŠkolaSOŠ a SOU Milevsko Autor Mgr. Jaroslava Neumannová NázevVY_32_INOVACE_07_B_07_ZDR TémaKrvácení Datum tvorby3.2.2013 Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0557 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

3 Anotace a metodické pokyny: Tato prezentace je určena pro výuku předmětu Zdravotní nauka, který je vyučován ve 2. ročníku. Tento předmět je součástí bloku odborného vzdělávání. Úvodem zopakujeme základní informace o krvi. Rozdělíme krvácení z různých hledisek. Probereme rozpoznání jednotlivých druhů a způsoby ošetření. Str. 6 – obr. – tepenné, žilní a vlásečnicové krvácení. Str. 7 – schéma tlakových bodů. Str. 8 – schéma tlakového obvazu. Str. 9 – obr. – gumové a textilní škrtidlo. Str. 10 – na kliknutí se objeví otázky na zopakování. Str. 11 – při vyplňování křížovky použijeme funkci pera v Office 2010. Str. 12 – při plnění úkolů použijeme funkci pera a zvýrazňovače v Office 2010. Materiál je interaktivní a inovativní především díky propojenosti výkladu učitele a samostatné práce žáků, a to za využití ICT.

4 V dospělosti v organizmu krev 5 – 7% hmotnosti U dětí – až 10% hmotnosti Krev obíhá v uzavřeném cévním systému, zajišťuje trvalý přísun živin a kyslíku Krevní ztráta znamená pro člověka oslabení, popřípadě i ohrožení organizmu

5 Dělení krvácení: -Podle intenzity krvácení – malé - střední - velké -Podle druhu krvácející cévy – tepenné - žilní - vlásečnicové - smíšené -Podle směru krvácení – zevní (navenek, mimo tělo) - vnitřní (do tělních dutin) -Podle příčiny krvácení – úrazové - neúrazové (žaludeční vřed)

6 Rozpoznání druhu krvácení: Tepenné – jasně červená krev, vystřikuje Žilní – tmavší krev, proudí trvale Vlásečnicové – nebývá závažné Smíšené – kombinované krvácení žilní i tepenné nejprve tepenné ObrObr.ObrObr.ObrObr.

7 Způsoby ošetření krvácení: -Stlačení cévy přímo v ráně rukou nebo tamponem (poranění krkavice, břišní aorty) používáme ochranné rukavice, obalíme si je sterilním materiálem, do rány, nesmíme vyndat do příjezdu záchranky -Stlačení tepny v tlakovém bodě – tlakový bod je místo, kde lze tepnu přitisknout ke kosti, tlakový bod stlačíme mezi ranou a srdcem (spánkový, lícní, krční, podklíčkový, pažní, břišní, stehenní) ObrObr.

8 Tlakový obvaz: -má tři vrstvy– sterilní krycí čtverec, sterilní tlaková vrstva, pevné otáčky obinadla -při přikládání obvazu nesmíme způsobovat bolest -pozor na prosakující krvácení -můžeme dát i dvě tlakové vrstvy -nedáváme do něj mince, nůž, kámen, dřevo – hrozí poškození tkáně ObrObr.ObrObr.

9 Škrtidlo: -při krvácení z tepny na končetině (na horní na paži, na dolní na stehno) -nedáváme přímo na kůži, musíme ho podložit -můžeme improvizovat páskem, šátkem, kravatou -zaškrcujeme nad krvácením blíž k srdci -zaškrcenou část těla znehybníme -zapíšeme si čas zaškrcení -nepovolujeme ObrObr.ObrObr.

10 Rozděl krvácení podle druhu cévy Rozděl krvácení podle směru Rozděl krvácení podle příčiny

11

12 1.Jasně červená vystřikující krev je při krvácení žilním D tepenném C vlásečnicovém T 2. Tlakový obvaz má vrstvy jednu Í dvě O tři É 3.Člověk má l krve 2 – 3 K 5 – 6 V 7 – 8 L 4. Škrtidlo se nepoužívá na lýtko U paži M krk Y Tepny, žíly a vlásečnice jsou ……………………...

13 Použité zdroje: BERÁNKOVÁ, Monika; FLEKOVÁ, Anna; HOLZHAUSEROVÁ, Blanka. První pomoc. Praha: Informatorium, 2007, ISBN 978-80-7333-054-5. Obrázky z klipartu Microsoft Power Pointu 2010 Vlastní materiály autora


Stáhnout ppt "KRVÁCENÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google