Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROZDÍL MEZI MUŽSKÝM A ŽENSKÝM MYŠLENÍM

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROZDÍL MEZI MUŽSKÝM A ŽENSKÝM MYŠLENÍM"— Transkript prezentace:

1 ROZDÍL MEZI MUŽSKÝM A ŽENSKÝM MYŠLENÍM
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ladislava Drnková. Dostupné z Metodického portálu ISSN:  , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 DOPORUČENÍ: Jako motivaci je možné použít dokument vysílaný Českou televizí Tajemství pohlaví – Rozdíly v myšlení. Podrobnosti najdete na adrese:

3 Vědci ještě před nedávnem odmítali brát na vědomí odlišnosti v psychice pohlaví. Částečně za to může i jeden ze zakladatelů psychologie, Gustav Le Born, který v roce 1879 prohlásil, že inteligentní žena je stejně výjimečný zjev jako narození zrůdy, např. gorily se dvěma hlavami. mysleni/?zanrf=all&puvodf=zahranicni&backaddr=search&advanced=1&andf=my%9Alen%ED&wordf=my%9Alen%ED&polef=nazvy&obdobif=all Ale za dalších sto let jsou už rozdíly mezi psychikou pohlaví uznávány jako vědecky ověřený fakt.

4 Otázka k diskuzi: Zamyslete se nad tím, jestli podle vašeho názoru existuje rozdíl mezi mužským a ženským myšlením. Pokud si myslíte, že ano, uveďte alespoň tři rozdíly: 1. 2. 3.

5 M Ž Když dáme vedle sebe mozek muže a ženy, nevidíme na povrchu rozdíly. Jediné, v čem se liší, je jejich velikost. Ženský mozek je menší než mužský, ale v poměru k velikosti těla jsou mozky prakticky stejné. Rozdíl je jen v tom, že velikosti některých oblastí mozku jsou u různých pohlaví odlišné. Čili existují určité funkční rozdíly – nervové dráhy jsou jinak uspořádány u muže a u ženy.

6 JAKÉ JSOU TEDY ROZDÍLY MEZI MUŽSKÝM A ŽENSKÝM MYŠLENÍM?
Nejdříve si zkusíte test naprogramování vašeho mozku. Mozek může být naprogramovaný k ženskému uvažování nebo k mužskému, ale existuje i pole překrývání, tito lidé jsou schopni pak chápat myšlení mužů i žen. Můžete postupovat podle jednotlivých otázek. Test najdete v knize : PEASEOVI, A.B. Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. 1.vyd. Brno : Alman, ISBN s.86-91

7 Pokud si chcete zkusit test:
Připravte si nadepsané varianty A, B, C, budete zde zaznamenávat vaše odpovědi. Odpovíte zde na 30 otázek. Pokud některá odpověď nevyjadřuje přesně vaše chování nebo nechcete na otázku odpovědět, čárku si označte zvlášť. Pokud test nebudete dělat, pokračujte na stránku charakteristik jednotlivých pásem.

8 Odpovědi: A B C Nezodpovězené otázky: .

9 TEST: 1. Je-li třeba, abyste se orientovali podle mapy:
A) dělá vám to potíže a často někoho žádáte o pomoc B) držíte mapu shodně se směrem, jímž jedete C) nemáte s orientací podle mapy potíže

10 2. Vaříte složité jídlo, hraje rádio a do toho volá váš přítel (přítelkyně). Co uděláte? A) Necháte rádio hrát, dál vaříte a přitom telefonujete. B) Tlumíte rádio, vaříte a hovoříte. C) Řeknete svému příteli (přítelkyni), že zatelefonujete, jakmile skončíte s vařením.

11 3. Přátelé vás chtějí navštívit ve vašem novém domě. Co uděláte
3. Přátelé vás chtějí navštívit ve vašem novém domě. Co uděláte? A) Nakreslíte mapku s přesnými instrukcemi, kterou jim pošlete, nebo seženete někoho, kdo jim vysvětlí, jak se k vám dostanou. B) Zeptáte se přátel, která místa ve vašem okolí znají, a zkusíte jim vysvětlit, jak se k vám dostanou. C) Verbálně vysvětlíte, jak se k vám dostanou: „Jeďte okolo divadla, pak zahněte doleva, jeďte rovně, druhou odbočkou doprava, okolo semaforu, potom doleva…“.

12 4. Vysvětlujete-li někomu svou myšlenku nebo představu, pravděpodobně: A) použijete papír,tužku a gestikulaci B) vysvětlujete verbálně a pomocí gestikulace C) vysvětlujete jasně a stručně verbálně

13 5. Vracíte se z kina, kde jste zhlédli vynikající film
5. Vracíte se z kina, kde jste zhlédli vynikající film. Čemu dáváte přednost? A) V duchu si představujete scény z filmu. B) Hovoříte o zhlédnutém filmu. C) Přesně citujete, co kdo ve filmu řekl.

14 6. Na které straně v kině či divadle raději sedíte?
A) Na pravé straně. B) Kdekoli, je vám to jedno. C) Na levé straně.

15 7. Vašemu příteli (přítelkyni) se něco porouchalo. Co uděláte?
A) Projevíte porozumění a mluvíte o tom, jak se asi cítí. B) Doporučíte spolehlivého opraváře. C) Zjistíte, jak přístroj funguje, a zkusíte ho opravit.

16 8. Jste na neznámém místě a někdo se vás zeptá, kde je sever
8. Jste na neznámém místě a někdo se vás zeptá, kde je sever. Co uděláte? A) Přiznáte, že nevíte. B) Po chvilce přemýšlení odhadnete, kde by mohl být. C) Bez problémů ukážete na severní stranu.

17 9. Našli jste místo na parkovišti, ale pro vaše auto je dost úzké a museli byste tam zacouvat. Co uděláte? A) Raději zkusíte najít jiné místo. B) Opatrně se tam pokusíte zacouvat. C) Zacouváte bez sebemenších potíží.

18 10. Díváte se na televizi a zazvoní telefon. Co uděláte
10. Díváte se na televizi a zazvoní telefon. Co uděláte? A) Zvednete sluchátko, aniž ztlumíte televizi. B) Ztlumíte televizi a zvednete sluchátko. C) Vypnete televizi, řeknete ostatním, aby byli potichu, a potom zvednete sluchátko.

19 11. Právě jste slyšeli novou píseň svého oblíbeného zpěváka
11. Právě jste slyšeli novou píseň svého oblíbeného zpěváka. Většinou: A) jste schopni bez potíží zazpívat kousek písně B) jste schopni zazpívat kousek písně, pokud je jednoduchá C) s obtížemi si pamatujete melodii, ale vybavujete si některá slova

20 12. Průběh nějaké situace předvídáte pomocí:
A) intuice B) dostupných informací i intuice C) faktů, statistiky a přesných údajů

21 13. Někam jste založili klíče. Co uděláte?
A) Budete se zabývat něčím jiným, dokud vás nenapadne, kde jste je nechali. B) Budete se zabývat něčím jiným, ale stále se budete snažit vzpomenout, kde jste je nechali. C) V duchu znovu projdete místa, kde jste chodili, až si vzpomenete, kde jste je nechali.

22 14. Jste v hotelovém pokoji a uslyšíte vzdálený zvuk sirén : A) dokážete přesně určit, odkud zvuk přichází B) soustředíte-li se, dokážete přibližně určit, odkud zvuk přichází C) nedokážete stanovit, odkud přichází

23 15. Na večírku jste představeni sedmi či osmi dosud neznámým lidem
15. Na večírku jste představeni sedmi či osmi dosud neznámým lidem. Druhého dne si: A) snadno vybavíte jejich podobu B) vybavíte některé tváře C) spíše budete pamatovat jejich jména

24 16. Chcete strávit dovolenou na venkově, ale váš partner (partnerka) chce jet k moři. Chcete-li ho (ji) přesvědčit, že váš plán je lepší: A) vlídně a mile mu povíte o svých pocitech: o tom, že milujete venkov a že si tam děti i celá rodina vždycky užijí spoustu legrace B) řeknete, že pojedete-li na venkov, budete na oplátku ochotni jet příště k moři C) necháte mluvit fakta: venkov je blíž, je to levnější, dá se tam výborně sportovat a trávit volný čas

25 17. Plánujete-li si program dne, většinou: A) napíšete si seznam, abyste věděli, co je třeba udělat B) myslíte na věci, které musíte udělat C) představujete si lidi, se kterými se setkáte, místa, na kterých se budete pohybovat, a věci, kterými se budete zabývat

26 18. Váš přítel (přítelkyně) má osobní problém a přišel (přišla) ho s vámi prodiskutovat:
A) jste soucitní a chápaví B) řeknete, že problémy nejsou nikdy tak zlé, jak vypadají, a vysvětlíte proč C) navrhnete řešení anebo poskytnete racionální rady týkající se řešení problému

27 19. Dva vaši známí z různých manželství spolu mají utajovaný vztah
19. Dva vaši známí z různých manželství spolu mají utajovaný vztah. Je pravděpodobné, že na to přijdete? A) Přijdete na to velmi brzy. B) Časem na to přijdete. C) Pravděpodobně na to nepřijdete.

28 20. Na čem podle vašeho názoru v životě záleží:
A) Na přátelských vztazích a harmonii s blízkými lidmi. B) Na přátelském chování k ostatním a osobní nezávislosti. C) Na cestě k hodnotným cílům, na získávání respektu ostatních, na prestiži a úspěchu.

29 21. Pokud byste si mohli vybrat, raději byste pracovali:
A) v týmu doplňujících se lidí B) mezi lidmi, ale dělali byste si svou vlastní práci C) sami

30 22. Co nejraději čtete? A) romány a povídky B) časopisy a noviny C) autobiografie a literatura faktu

31 23. Při nakupování spíše: A) postupujete impulsivně, zejména pokud jde o mimořádné nákupy. B) máte všeobecný plán, ale nedržíte se ho zcela striktně C) čtete popisy zboží a porovnáváte ceny

32 24. Uléháte, vstáváte a jíte nejraději:
A) kdykoli se vám zachce B) přibližně každý den ve stejnou dobu, ale jste přizpůsobiví C) každý den ve stejnou dobu

33 25. Nastoupili jste do nového zaměstnání a setkali jste se se spoustou nových spolupracovníků. Jeden z nich vám zatelefonuje domů. Poznáte ho podle hlasu? A) Snadno. B) Poznáte ho asi v polovině rozhovoru. C) Máte potíže, nemůžete ho poznat.

34 26. Co vás rozčiluje nejvíce, když se s někým přete?
A) Jeho nebo její mlčení a nedostatečná odezva. B) To, že neuznává vaše stanovisko C) Jeho nebo její zkoumavé či provokativní otázky a poznámky.

35 27. Jaký jste měli v době své školní docházky názor na testy pravopisu a psaní slohových úkolů?
A) Obojí pro vás bylo docela snadné. B) Jedno vám šlo, ale druhé nikoli. C) Nešlo vám ani jedno, ani druhé.

36 28. Když dojde na tanec či cvičení:
A) jakmile se naučíte kroky, „cítíte“ hudbu B) na některé tance či cvičení jste šikovní, na jiné ne C) máte potíže s tempem či rytmem.

37 29. Jste schopni určovat a napodobovat zvuky zvířat?
A) Ne moc dobře. B) Trochu. C) Velmi dobře.

38 30. Po dlouhém dni si raději :
A) vyprávíte s rodinou či přáteli o tom, co jste prožili B) nasloucháte ostatním, kteří hovoří o tom, co prožili C) čtete si noviny, díváte se na televizi a jste potichu

39 JAK VYHODNOTIT TEST. NEJPRVE SEČTĚTE ODPOVĚDI A, B, C
JAK VYHODNOTIT TEST? NEJPRVE SEČTĚTE ODPOVĚDI A, B, C. KONEČNÝ VÝSLEDEK SPOČÍTEJTE PODLE NÁSLEDUJÍCÍCH TABULEK: Muži Ženy Počet A x 15 bodů = Počet B x 5 bodů = Počet C x (-5) bodů = Celkové skóre = Počet A x 10 bodů = Počet B x 5 bodů = Počet C x (-5) bodů = Celkové skóre = Za nezodpovězenou otázku si započtěte pět bodů.

40 VYSOKÁ FEMINITA MOZKU („ženskost“) mozku
300 a více bodů FEMINITA MOZKU 180–300 bodů POLE PŘEKRÝVÁNÍ 150–180 bodů MASKULINITA MOZKU 160–0 bodů VYSOKÁ MASKULINITA MOZKU („mužskost“) 0 a méně bodů

41 Mozek naprogramovaný MUŽSKY:
Čím blíže k nule, tím větší míra maskulinity a pravděpodobně větší množství tetosteronu. Pro takové lidi jsou charakteristické velmi rozvinuté logické, analytické a verbální dovednosti. Méně se nechávají ovlivnit emocemi, mají sklon k disciplíně.

42 Mozek naprogramovaný ŽENSKY:
Mozek naprogramovaný převážně k ženskému uvažování dosáhne výsledku vyššího než Objevují se více tvůrčí schopnosti a umělecké i hudební nadání. Člověk s těmito vlastnostmi přijímá většinu svých rozhodnutí na základě intuice a instinktů. Snadno řeší problémy prostřednictvím tvořivosti a vhledu.

43 Pole překrývání Skóre v rozmezí 150–180 svědčí o slučitelnosti a zaměnitelnosti myšlení obou pohlaví. Lidé s takovým skóre nemají sklon k ženskému či mužskému uvažování a obvykle jsou ve svých úvahách přizpůsobiví. Tato vlastnost je velmi výhodná ve skupinách, v nichž je třeba řešit problémy. Lidé s tímto skóre mají předpoklady k přátelským vztahům jak s muži, tak se ženami.

44 Otázka na zamyšlení: Je možné zjistit u muže ženské myšlení a naopak?
Jak se to pak projeví v jejich chování? Souvisí množství testosteronu s homosexualitou?

45 ROZDÍLY MEZI MUŽSKÝM A ŽENSKÝM MYŠLENÍM
Typickým rysem tzv. ženského mozku je empatie a schopnost rozlišovat emoce a reagovat na ně. Mužský mozek především analyzuje svět, vytváří systémy, hledá pravidla.

46 Odborník Simon Baron-Cohen, který se výzkumu rozdílů mezi mužským a ženským myšlením věnuje už více než 20 let, dělí lidi do 3 kategorií: Typ E (empatický) ženský mozek, jedinec s výrazně vyvinutou empatií Typ S (systematický) mužský mozek, jedinec s výrazně vyvinutým smyslem pro systémy Typ B (balanced brain) jedinec, u něhož jsou obě orientace vyvážené

47 VÝZKUMY UKÁZALY,ŽE ROZDÍLY MEZI „MUŽSKÝM“ A „ŽENSKÝM“ TYPEM MYŠLENÍ SE PROJEVÍ UŽ V DĚTSTVÍ:
Dívky – novorozenci se zpravidla déle vydrží dívat na lidskou tvář, chlapci na předmět zavěšený v prostoru. Chlapci častěji projevují přímou agresi, dívky agresi skrytou (šíření pomluv). Ženský typ se uplatňuje tam, kde je potřeba mít empatii a sociální předvídavost. Mužský typ je úspěšný zejména ve vědě, technice.

48 Řeč a pohlaví: Ženy: Většina žen ráda mluví a nedělá jim to potíže. Volí proto povolání např. učitelky, poradkyně apod. U dívek se rozvíjí rychleji levá hemisféra, u chlapců pravá. Děvčata tedy většinou mluví dříve a lépe než chlapci, také dříve čtou. Žena může při komunikaci za den vyslovit 6–8 tisíc slov. Navíc použije ještě 2 tisíce zvuků a další tisíce gest, mimických výrazů apod.

49 Muži: Muži mají někdy lepší slovní zásobu než ženy, ale méně ji používají. Nemluvnost mužů vadí ženám již tisíce let. Muži ve srovnání se ženami hovoří v kratších větách. Jejich projev se vyznačuje krátkým začátkem, jasným sdělením a závěrem. Muž použije za den jen 2–4 tisíce slov, asi tisíc zvuků a další 2 tisíce signálů řeči těla. Ve srovnání se ženou je to asi jen třetina.

50 Řešení úkolů a problémů:
„Ženy a muži řešící stejný úkol používají různé části mozku. Ženský hormon estrogen podněcuje neurony k vytváření většího počtu synapsí v mozku mezi oběma hemisférami. Větší počet spojů vysvětluje i schopnost žen dělat zároveň různé věci. Mozek mužů je specializovanější a je naprogramován tak, aby se vždy soustředil na jeden úkol. Proto většina mužů může dělat v tutéž dobu jen jednu věc. Muži např. „neslyší“ ženu, jestliže čtou noviny. Ženy dokážou zároveň číst, poslouchat a mluvit.“ Citováno z: VYSKOČIL, František. Rozdíly mezi mužem a ženou. Vesmír , č. 85, s. 490–494. ISSN

51 Shrnutí: Zpravidla lepší: Verbální schopnosti Jemná motorika
Mozky naprogramované žensky Mozky naprogramované mužsky Zpravidla lepší: Verbální schopnosti Jemná motorika Smyslová pozornost Učení jazyků Více je zajímají lidé a tváře Vyžadují menší prostor Zpravidla lepší: Zvládání prostoru Čtení map Matematické schopnosti Více je zajímají předměty Vyžadují větší prostor

52 Zdroje: VYSKOČIL, František. Rozdíly mezi mužem a ženou. Vesmír. 2006, č. 85, s. 490–494. ISSN BARON-COHEN, Simon. Männliches Denken, weibliches Denken: Zwei Welten. Psychologie Heute. 2004/březen PEASEOVI,A.B. Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. 1. vyd. Brno : Alman, ISBN s. 86–91. Zdroje obrázků: Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: < < < <


Stáhnout ppt "ROZDÍL MEZI MUŽSKÝM A ŽENSKÝM MYŠLENÍM"

Podobné prezentace


Reklamy Google