Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Autorem materiálu a všech jeho částí je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Autorem materiálu a všech jeho částí je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785,"— Transkript prezentace:

1 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Autorem materiálu a všech jeho částí je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Jirka s maminkou byl na nákupu. Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Maminka koupila 2 kg broskví a 5 kg brambor a platila 173 Kč. Sousedka koupila 3 kg broskví a 4 kg brambor a platila 186 Kč. Kolik stál 1 kg broskví a 1 kg brambor? 1kg broskví x Kč 1kg brambor y Kč 1. nákup Kč 2. nákup Kč Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. 1kg brambor stojí 21 Kč a 1kg broskví stojí 34 Kč.

3 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Ve družině je 42 žáků, chlapců je o 4 více než děvčat. počet chlapců x Kolik je v družině chlapců a kolik děvčat? počet děvčat y celkový počet rozdíl Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Ve družině je 23 chlapců a 19 dívek.

4 Podíl dvou čísel jsou 4, jejich součet je 75. Urči obě čísla první číslo x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic druhé číslo y podíl součet Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. První číslo je 60 a druhé 15.

5 Otec je 3x starší než syn. otec x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Za 8 let bude otec o 28 let starší než syn. Kolik let je otci a kolik synovi? syn y za osm let otec x + 8 syn y + 8 Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Otci je 42 let a synovi je 14 let.

6 Součet dvou čísel je 61. první číslo x Dělíme-li větší z nich menším, dostaneme podíl 6 a zbytek 5. Která čísla to jsou? druhé číslo y podíl zb.5 součet Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Slovní úlohy řešené soustavou rovnic První číslo je 53 a druhé 8.

7 Do obchodu přivezli 50 čtvrtkilových balení másla dvojího druhu. levnější máslo x ks Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Levnější po 16 Kč za kus a dražší po 18 Kč za kus. Kolik kterého másla bylo v dodávce, jestliže její celková cena byla 844 Kč? dražší máslo y ks celkem ks cena lev. másla x Kč cena draž. másla.. 18y Kč celkem Kč Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. V dodávce bylo 28 kusů levnějšího a 22 kusů dražšího másla.

8 Škola zakoupila celkem 80 květináčů v celkové hodnotě Kč. menší květináč x ks Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Menší květináče byly po 32 Kč, větší po 40 Kč. Kolik bylo kterých? větší květináč y ks celkem ks cena men. květ x Kč cena vět. květ y Kč celkem Kč Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Škola zakoupila 46 menších a 34 větších květináčů.

9 Libor si střádal pětikorunové a dvoukorunové mince. dvoukoruny … x ks Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Když jich měl 50, zjistil, že uspořil 190 Kč. Kolik nastřádal mincí dvoukorunových a kolik pětikorunových? pětikoruny … y ks celkem ks celkem Kč Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Libor nastřádal 20 dvoukorun a 30 pětikorun.

10 Zvětšíme-li délku obdélníka o 2 m a zároveň zmenšíme šířku o 1 m, zůstane jeho obsah nezměněn. délka … x m Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Jestliže však délku o 1 m zmenšíme a zároveň šířku o 2 m zvětšíme, zvětší se obsah o 9 m 2. šířka … y m obsah xy m 2 Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Délka obdélníku je 8 metrů a jeho šířka je 5 metrů.. Jaké jsou rozměry obdélníku?

11 Ve firmě je dvakrát tolik mužů jako žen. muži x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Žen je o 255 méně, než mužů. ženy y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Ve firmě je zaměstnáno 765 lidí. Kolik zaměstnanců má firma?

12 Dá-li Hana Sylvě tři bonbóny, bude mít stále ještě o jeden bonbón více. Hana x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Sylva y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Hana má 17 a Sylva 10 bonbónů. Dá-li Sylva Haně jeden bonbón, bude jich mít Hana dvakrát více než Sylva. Kolik bonbónů má každá z nich?

13 Dvojnásobek rozdílu dvou neznámých čísel je číslo x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic 2. číslo y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Třetina jejich součtu je 18. Urči tato čísla. První číslo je 23 a druhé číslo je 31.

14 Firma objednala za Kč stolní a nástěnné kalendáře. stolní x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic nástěnný y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Stolní stál 62 Kč, nástěnný 135 Kč. Za došlý balík firma zaplatila Kč. Po rozbalení zjistili, že počty kalendářů byly prohozeny. Kolik kterých kalendářů bylo původně? Bylo objednáno 30 stolních a 20 nástěnných kalendářů.

15 Po okruhu dlouhém m jezdí dva motocykly. 1. motocykl x km/h Slovní úlohy řešené soustavou rovnic 2. motocykl y km/h Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Potkávají se každou minutu, jezdí-li proti sobě. Jezdí-li týmž směrem, potkávají se každých pět minut. Urči jejich rychlosti. Rychlejší motocykl jel 90 km/h a pomalejší 60 km/h. Stejný směr – součet délek úseků, které urazí za 1min, se rovná celému okruhu Opačný směr – rychlejší motocykl urazí za 5 minut o 1 okruh více


Stáhnout ppt "Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Autorem materiálu a všech jeho částí je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785,"

Podobné prezentace


Reklamy Google