Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Autorem materiálu a všech jeho částí je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Autorem materiálu a všech jeho částí je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785,"— Transkript prezentace:

1 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Autorem materiálu a všech jeho částí je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Jirka s maminkou byl na nákupu. Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Maminka koupila 2 kg broskví a 5 kg brambor a platila 173 Kč. Sousedka koupila 3 kg broskví a 4 kg brambor a platila 186 Kč. Kolik stál 1 kg broskví a 1 kg brambor? 1kg broskví........... x Kč 1kg brambor......... y Kč 1. nákup................ 173 Kč 2. nákup................ 186 Kč Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. 1kg brambor stojí 21 Kč a 1kg broskví stojí 34 Kč.

3 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Ve družině je 42 žáků, chlapců je o 4 více než děvčat. počet chlapců....... x Kolik je v družině chlapců a kolik děvčat? počet děvčat......... y celkový počet........ 42 rozdíl......................4 Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Ve družině je 23 chlapců a 19 dívek.

4 Podíl dvou čísel jsou 4, jejich součet je 75. Urči obě čísla první číslo......... x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic druhé číslo......... y podíl................... 4 součet................. 75 Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. První číslo je 60 a druhé 15.

5 Otec je 3x starší než syn. otec........... x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Za 8 let bude otec o 28 let starší než syn. Kolik let je otci a kolik synovi? syn............ y za osm let otec.......... x + 8 syn............y + 8 Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Otci je 42 let a synovi je 14 let.

6 Součet dvou čísel je 61. první číslo.......... x Dělíme-li větší z nich menším, dostaneme podíl 6 a zbytek 5. Která čísla to jsou? druhé číslo......... y podíl.................. 6 zb.5 součet................. 61 Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Slovní úlohy řešené soustavou rovnic První číslo je 53 a druhé 8.

7 Do obchodu přivezli 50 čtvrtkilových balení másla dvojího druhu. levnější máslo........ x ks Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Levnější po 16 Kč za kus a dražší po 18 Kč za kus. Kolik kterého másla bylo v dodávce, jestliže její celková cena byla 844 Kč? dražší máslo.......... y ks celkem................... 50 ks cena lev. másla..... 16x Kč cena draž. másla.. 18y Kč celkem................... 844 Kč Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. V dodávce bylo 28 kusů levnějšího a 22 kusů dražšího másla.

8 Škola zakoupila celkem 80 květináčů v celkové hodnotě 2 832 Kč. menší květináč........ x ks Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Menší květináče byly po 32 Kč, větší po 40 Kč. Kolik bylo kterých? větší květináč.......... y ks celkem................... 80 ks cena men. květ...... 32x Kč cena vět. květ........ 40y Kč celkem................... 2832 Kč Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Škola zakoupila 46 menších a 34 větších květináčů.

9 Libor si střádal pětikorunové a dvoukorunové mince. dvoukoruny …....... x ks Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Když jich měl 50, zjistil, že uspořil 190 Kč. Kolik nastřádal mincí dvoukorunových a kolik pětikorunových? pětikoruny ….......... y ks celkem................... 50 ks celkem................... 190 Kč Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Libor nastřádal 20 dvoukorun a 30 pětikorun.

10 Zvětšíme-li délku obdélníka o 2 m a zároveň zmenšíme šířku o 1 m, zůstane jeho obsah nezměněn. délka …....... x m Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Jestliže však délku o 1 m zmenšíme a zároveň šířku o 2 m zvětšíme, zvětší se obsah o 9 m 2. šířka …........ y m obsah.......... xy m 2 Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Délka obdélníku je 8 metrů a jeho šířka je 5 metrů.. Jaké jsou rozměry obdélníku?

11 Ve firmě je dvakrát tolik mužů jako žen. muži....... x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Žen je o 255 méně, než mužů. ženy........ y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Ve firmě je zaměstnáno 765 lidí. Kolik zaměstnanců má firma?

12 Dá-li Hana Sylvě tři bonbóny, bude mít stále ještě o jeden bonbón více. Hana....... x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Sylva........ y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Hana má 17 a Sylva 10 bonbónů. Dá-li Sylva Haně jeden bonbón, bude jich mít Hana dvakrát více než Sylva. Kolik bonbónů má každá z nich?

13 Dvojnásobek rozdílu dvou neznámých čísel je 16. 1. číslo....... x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic 2. číslo........ y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Třetina jejich součtu je 18. Urči tato čísla. První číslo je 23 a druhé číslo je 31.

14 Firma objednala za 4 560 Kč stolní a nástěnné kalendáře. stolní............ x Slovní úlohy řešené soustavou rovnic nástěnný........ y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Stolní stál 62 Kč, nástěnný 135 Kč. Za došlý balík firma zaplatila 5 290 Kč. Po rozbalení zjistili, že počty kalendářů byly prohozeny. Kolik kterých kalendářů bylo původně? Bylo objednáno 30 stolních a 20 nástěnných kalendářů.

15 Po okruhu dlouhém 2 500 m jezdí dva motocykly. 1. motocykl............ x km/h Slovní úlohy řešené soustavou rovnic 2. motocykl............ y km/h Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Potkávají se každou minutu, jezdí-li proti sobě. Jezdí-li týmž směrem, potkávají se každých pět minut. Urči jejich rychlosti. Rychlejší motocykl jel 90 km/h a pomalejší 60 km/h. Stejný směr – součet délek úseků, které urazí za 1min, se rovná celému okruhu Opačný směr – rychlejší motocykl urazí za 5 minut o 1 okruh více


Stáhnout ppt "Slovní úlohy řešené soustavou rovnic Autorem materiálu a všech jeho částí je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802–4785,"

Podobné prezentace


Reklamy Google