Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Slovní úlohy o společné práci Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Slovní úlohy o společné práci Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,"— Transkript prezentace:

1 Slovní úlohy o společné práci Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 První dělník by vykopal příkop za 6 hodin. Slovní úlohy Druhému by stejná práce trvala 4 hodiny. Za jak dlouho byl příkop vyhlouben, jestliže pracovali spolu. Nejdříve se pokus odpovědět na tyto otázky: Jakou část příkopu vykope první dělník za 1 hodinu? Jakou část příkopu vykope druhý dělník za 1 hodinu? Pracovní doba....... x hod. Podíl 1. dělníka...... Podíl 2. dělníka...... Součtem obou podílů získáme celý příkop. Rovnici vyřeš.

3 Slovní úlohy Dva bratři chtějí načesat 20 kg jablek. Mirkovi by to trvalo o 10 minut déle. Pokud by sbíral jen Marek, stihl by to za 30 minut. Za jak dlouho po Markovi musí začít sbírat i Mirek, aby byli hotovi za 18 minut? Pracovní doba........ 18 min. Mirkovo zpoždění... x min. Rovnici vyřeš.

4 Jedna dílna může splnit daný úkol za 48 dní, druhá za 30 dní a třetí za 20 dní. Slovní úlohy Za kolik dní by byl daný úkol splněn, kdyby pracovaly všechny dílny? 1. dílna........ 48 dní Rovnici vyřeš. 2. dílna........ 30 dní 3. dílna........ 20 dní společně....... x dní

5 Zásoba uhlí by stačila na vytápění většího pokoje na 12 týdnů, menšího na 18 týdnů. Slovní úlohy Na jakou dobu vystačila zásoba uhlí? Zásoba stačí........ x dní Rovnici vyřeš. Čtyři týdny se topilo v obou pokojích, potom jen v menším. (doba vytápění menšího pokoje)

6 Jeden dělník potřebuje na určitou práci 40 hodin. Slovní úlohy Druhý by tuto práci provedl již za 30 hodin. Několik hodin pracovali společně, potom byl druhý dělník odvolán. První dokončil práci za dalších 5 hodin. Jak dlouho pracovali společně a jakou část práce každý vykonal? Společná pracovní doba........ x hod. Rovnici vyřeš. Každý vykonal polovinu.

7 Dva dělníci vykonají určitou práci společně za 4 dny. Slovní úlohy Kdyby první z nich pracoval sám, dokončil by práci za 12 dní. Jak dlouho by tato práce trvala druhému dělníkovi, kdyby pracoval sám? Druhý dělník........ x hod. Rovnici vyřeš.

8 Tři fontány jsou napojeny na jeden rezervoár vody. Třetí fontáně by voda vystačila na 12 hodin denně. Jedné fontáně by byl zajištěn přísun vody na 18 hodin denně. Druhé fontáně by toto množství stačilo na 9 hodin a) Jak dlouho mohou být všechny tři fontány v provozu? b) Do kolika hodin budou fontány v provozu, jestliže první a druhou fontánu spustíme ve 12 hodin a třetí o 3 hodiny později? Do 17 hodin. Slovní úlohy Rovnici vyřeš.

9 Do nádrže se vejde 1 hl vody. Za jakou dobu se naplní celá nádrž, je-li otevřen přítok i odtok? Přívodní rourou se naplní za 5 minut. Odpadní rourou se vyprázdní za 7 minut. Slovní úlohy Doba naplnění........ x hod. Rovnici vyřeš.

10 Nádrž se naplní jedním přítokem za 20 minut, druhým za 30 minut. Jak dlouho se bude plnit nádrž, jsou-li otevřeny všechny tři přítoky? Třetím přítokem se naplní stejně rychle, jako když jsou otevřeny první dva. Slovní úlohy Doba naplnění........ x min Rovnici vyřeš.

11 Rybník se vyprázdní za dvacet dní, jsou-li otevřena dvě stavidla. Za kolik dní by se vyprázdnil jen menším stavidlem? Větším stavidlem by se vyprázdnil za 30 dní. Slovní úlohy menší stavidlo........ x min Rovnici vyřeš.


Stáhnout ppt "Slovní úlohy o společné práci Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,"

Podobné prezentace


Reklamy Google