Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Desetinná čísla Sčítání Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Radomír Macháň. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Desetinná čísla Sčítání Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Radomír Macháň. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,"— Transkript prezentace:

1 Desetinná čísla Sčítání Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Radomír Macháň. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: I při sčítání desetinných čísel budeme chtít využít znalosti sčítání čísel pod sebou. Proto si čísla nejprve pod sebe přepíšeme. Ale jak? Využijeme k tomu analogie se sčítáním čísel přirozených, tedy čísel vyjadřujících jen celky.

3 Sčítání přirozených čísel Vypočítej: Jak si tedy zapíšeme přirozená čísla při sčítání pod sebe? Jednotky pod jednotky… …desítky pod desítky… …tisíce pod tisíce. …stovky pod stovky…

4 Sčítání přirozených čísel Vypočítej: Jednotky pod jednotky… …desítky pod desítky… …tisíce pod tisíce. …stovky pod stovky… …jinými slovy: „Stejné řády pod stejné řády neboli stejné řády pod sebou.“ A stejně budeme postupovat i při sčítání čísel desetinných.

5 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: Jednotky pod jednotky… …desítky pod desítky… …setiny pod setiny atd. …stovky pod stovky… …desetiny pod desetiny…. A nyní tedy zpět k číslům desetinným.

6 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: Jednotky pod jednotky… …desítky pod desítky… …setiny pod setiny atd. …stovky pod stovky… …desetiny pod desetiny… …jinými slovy: „Desetinnou čárku pod čárku.“ A stejně tak pak i ve výsledku!

7 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: No a nyní už můžeme sčítat pod sebou, jak jsme zvyklí. Ale určitě ne! Zajisté přece víme, že za poslední platnou číslicí za desetinnou čárkou můžeme napsat libovolný počet nul. ? Nebo že by tady snad byl ještě nějaký problém? Anebo si je tam jen domyslet a počítat s nimi.

8 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: +

9 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: +

10 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: +

11 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: Snadné, že? Tak to zkusíme ještě jednou.

12 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: + Poprvé se setkáváme s tím, že součet hodnot daného řádu vychází dvojciferně. I s tím si však dokážeme poradit. Dívej se jak. 1

13 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: + 1 +

14 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: + 1

15 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: + 1 + 1

16 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: + 1 +

17 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: A co když bude sčítanců více než dva? I v případě desetinných čísel je možné zapsat pod sebe a sčítat libovolný počet sčítanců.

18 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: + 1

19 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: + + 1 1 +

20 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: + + 1 + 1

21 Sčítání desetinných čísel Vypočítej: + 1 +

22 Sčítání desetinných čísel − příklady k procvičení

23

24

25

26

27

28

29

30 Tak. A co teď? Desetinná čárka nikde! Zapamatuj si! Každé přirozené číslo můžeme jednoduše zapsat i jako číslo desetinné doplněním desetinné čárky za řád jednotek a libovolným počtem nul za ní.

31 Sčítání desetinných čísel − příklady k procvičení

32

33

34 Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2010-05-07]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: http://www.clker.com/clipart-blackboard.html Použité obrázky:


Stáhnout ppt "Desetinná čísla Sčítání Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Radomír Macháň. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,"

Podobné prezentace


Reklamy Google