Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KARBOXYLOVÉ KYSELINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KARBOXYLOVÉ KYSELINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 KARBOXYLOVÉ KYSELINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Vlastnosti karboxylových kyselin Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Kyseliny podobné anorganickým se všemi jejich vlastnostmi: Kyseliny podobné anorganickým se všemi jejich vlastnostmi: –žíravé látky –vyskytující se běžně v přírodě –sloučením s hydroxidem vznikají soli –sloučením s alkoholem estery Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Názvosloví karboxylových kyselin Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Obsahují v molekule karboxylovou skupinu: Obsahují v molekule karboxylovou skupinu: Karboxyl = karbonyl + hydroxyl Karboxyl = karbonyl + hydroxyl - COOH = - CO - + - OH - COOH = - CO - + - OH R – C O HO Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 1. název uhlovodíku + přípona – ová 2. triviální – nejčastěji používané v praxi Např. methan – kyselina methanová (k.mravenčí) (k.mravenčí) butan – kyselina butanová (kyselina máselná) (kyselina máselná) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Zástupci karboxylových kyselin Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Kyselina mravenčí (methanová): Kyselina mravenčí (methanová): HCOOH HCOOH - je součástí mravenčího jedu - je obsažena v chloupcích kopřiv - ničí bakterie, používá se jako dezinfekční látka 2 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Kyselina octová (ethanová): Kyselina octová (ethanová): CH 3 COOH CH 3 COOH - kapalina štiplavého zápachu a leptavých účinků a leptavých účinků - 8% roztok kys. octové = ocet (- připravuje se octovým kvašením vína, nebo ovocných šťáv – vinný, jablečný ocet ovocných šťáv – vinný, jablečný ocet - potravinářský ocet se vyrábí kvašením ethanolu pomocí bakterií octového kvašení) - potravinářský ocet se vyrábí kvašením ethanolu pomocí bakterií octového kvašení) - z kyseliny octové se vyrábějí barviva, léčiva, plasty 3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Kyselina máselná (butanová): Kyselina máselná (butanová): C 3 H 7 COOH C 3 H 7 COOH výskyt: ve žluklých tucích, v potu, výskyt: ve žluklých tucích, v potu, silně zapáchající silně zapáchající 4 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Šťavelová kyselina (ethandiová) (COOH) 2 Šťavelová kyselina (ethandiová) (COOH) 2 výskyt: ve šťavelu, jahodách, rybízu,… výskyt: ve šťavelu, jahodách, rybízu,… - jedovatá!!!, způsobuje alergie u malých dětí, může být příčinou ledvinových kamenů! - jedovatá!!!, způsobuje alergie u malých dětí, může být příčinou ledvinových kamenů! 5 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Benzoová kyselina Benzoová kyselina C 6 H 5 - COOH C 6 H 5 - COOH - konzervační činidlo E 210 - konzervační činidlo E 210 (hořčice, nealkoholické nápoje,…) (hořčice, nealkoholické nápoje,…) výskyt: uměle vyráběná z toluenu výskyt: uměle vyráběná z toluenu 6 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 7 Salicylová kyselina Salicylová kyselina výskyt: ve vrbové kůře, výskyt: ve vrbové kůře, velmi hořká látka velmi hořká látka užití: užití: - na výrobu acylpirynu - v kosmetice (omezuje výskyt akné výskyt akné a předchází jeho vzniku, a předchází jeho vzniku, reguluje tvorbu mazu) reguluje tvorbu mazu) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 9 10 Kyselina salicylová v kosmetice Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 Mléčná kyselina Mléčná kyselina vznik: mléčným kvašením cukrů, vznik: mléčným kvašením cukrů, např. v kyselém mléce, v kyselém zelí, ve svalech při námaze např. v kyselém mléce, v kyselém zelí, ve svalech při námaze užití: ke konzervaci, kvůli svým antiseptickým vlastnostem v mastech, ústních vodách a jako prostředek k ošetřování vlasů užití: ke konzervaci, kvůli svým antiseptickým vlastnostem v mastech, ústních vodách a jako prostředek k ošetřování vlasů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 Citrónová kyselina Citrónová kyselina výskyt: v citrusových plodech výskyt: v citrusových plodech užití: užití: - konzervační činidlo E 330, ochucovadlo ochucovadlo - najdeme ji i v kosmetice (citric acid), přidává se do mýdel a čistících přidává se do mýdel a čistících prostředků (změkčování vody) prostředků (změkčování vody) Zabraňuje srážení krve – používá se Zabraňuje srážení krve – používá se při odběrech krve pro transfuze při odběrech krve pro transfuze 8 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 11 9 Kyselina citrónová v kosmetice 10 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 Kyselina palmitová a stearová Kyselina palmitová a stearová C 15 H 31 COOH a C 17 H 35 COOH - patří mezi tzv. mastné kyseliny, jsou součástí olejů a tuků - kyselina palmitová se získává z kokosového oleje - kyselina stearová nejčastěji z hovězího loje Použití: výroba mýdel a kosmetiky ( hledejte na etiketách označení acid (např. stearic acid ) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 13 12 Kyselina stearová v kosmetice Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 Použité obrázky: Obr.č.1 – č.13 – vlastní archiv autora Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "KARBOXYLOVÉ KYSELINY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google