Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zdravé svačiny Mgr. Adéla Kostrounová Mgr. Marcela Rychlá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zdravé svačiny Mgr. Adéla Kostrounová Mgr. Marcela Rychlá."— Transkript prezentace:

1 Zdravé svačiny Mgr. Adéla Kostrounová Mgr. Marcela Rychlá

2 Od ledna 2011 připravujeme v CDS Duhovka s uživateli zdravé svačiny. Na přípravě svačin se podílí cca polovina našich uživatelů.

3 Uživatelé mají individuální plány zaměřené na určité dovednosti spojené s přípravou zdravých pokrmů – např. krájení, míchání, mixování, zadělávání těsta, klíčení výhonků, příprava salátů, pomazánek, pečení, bezlepkové pokrmy,..

4 PLÁN UŽIVATELE PLÁN UŽIVATELE Plán sestaven pro oblast: OBLAST Plán sestaven pro oblast: OBLAST ČINNOSTI V CDS ČINNOSTI V CDS Popis aktuální situace: JAK TO JE Popis aktuální situace: JAK TO JE „BAVÍ MĚ VAŘIT A CHTĚLA BYCH ZDRAVĚ JÍST.“ „BAVÍ MĚ VAŘIT A CHTĚLA BYCH ZDRAVĚ JÍST.“ _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ Konkrétní cíl: CO CHCI Konkrétní cíl: CO CHCI „NAUČIT SE DĚLAT SALÁTY (HLAVNĚ OVOCNÉ), ZELENINOVOU PIZZU, KLÍČKY.“ „NAUČIT SE DĚLAT SALÁTY (HLAVNĚ OVOCNÉ), ZELENINOVOU PIZZU, KLÍČKY.“ ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ Význam cíle: PROČ TO CHCI Význam cíle: PROČ TO CHCI „CHCI ZDRAVĚ JÍST.“ „CHCI ZDRAVĚ JÍST.“ ___________________________________________________ ___________________________________________________ Osoba, která mi má pomoci: KDO MI S TÍM POMŮŽE Osoba, která mi má pomoci: KDO MI S TÍM POMŮŽE ASISTENTKA ASISTENTKA _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ Jak by osoba měla pomoci: JAK MI POMŮŽE Jak by osoba měla pomoci: JAK MI POMŮŽE „ASISTENTKA MI POMŮŽE NAJÍT RECEPTY, NAUČÍ MĚ, JAK SE STARAT O KLÍČKY, BUDE MI RADIT PŘI VAŘENÍ.“ „ASISTENTKA MI POMŮŽE NAJÍT RECEPTY, NAUČÍ MĚ, JAK SE STARAT O KLÍČKY, BUDE MI RADIT PŘI VAŘENÍ.“ Dílčí kroky: CO UDĚLÁM JAKO PRVNÍ, CO VŠECHNO DALŠÍHO MUSÍM UDĚLAT Dílčí kroky: CO UDĚLÁM JAKO PRVNÍ, CO VŠECHNO DALŠÍHO MUSÍM UDĚLAT 1) „AISTENTKA MĚ NAUČÍ OVOCNÉ A ZELENINOVÉ SALÁTY.“ 1) „AISTENTKA MĚ NAUČÍ OVOCNÉ A ZELENINOVÉ SALÁTY.“ 2) „ASISTENTKA MĚ NAUČÍ, JAK KLÍČIT ČOČKU, FAZOLE MUNGO. NAUČÍ MĚ, JAK SE O KLÍČKY STARAT.“ 2) „ASISTENTKA MĚ NAUČÍ, JAK KLÍČIT ČOČKU, FAZOLE MUNGO. NAUČÍ MĚ, JAK SE O KLÍČKY STARAT.“ 3) „S ASISTENTKOU VYMYSLÍME RECEPT NA ZDRAVOU PIZZU.“ 3) „S ASISTENTKOU VYMYSLÍME RECEPT NA ZDRAVOU PIZZU.“ 4) „BUDU SE UČIT DOBŘE KRÁJET A MÍCHAT.“ 4) „BUDU SE UČIT DOBŘE KRÁJET A MÍCHAT.“ Datum: Datum: PODPIS UŽIVATELE: PODPIS UŽIVATELE: PODPIS KLÍČOVÉHO PRACOVNÍKA: PODPIS KLÍČOVÉHO PRACOVNÍKA:

5 Dalším plánem je vytváření obrázkové kuchařky.

6

7 Uživatelé si osvojují zároveň i dovednosti spojené s nakupováním potravin a zacházením s penězi.

8 Svačiny přizpůsobujeme individuálním potřebám uživatelů – bezlepková dieta, mléčná dieta, cukrovka, ledvinová dieta, špatné zuby,.. Svačiny přizpůsobujeme individuálním potřebám uživatelů – bezlepková dieta, mléčná dieta, cukrovka, ledvinová dieta, špatné zuby,.. Uživatelé se podílejí na výběru receptů – časopisy, kuchařky,internet, uživatelé sbírají recepty i doma,… Uživatelé se podílejí na výběru receptů – časopisy, kuchařky,internet, uživatelé sbírají recepty i doma,… Při přípravě pokrmů upřednostňujeme celozrnnou (případně bezlepkovou) mouku, sójové produkty, mořské řasy, med, javorový sirup, ovoce, zeleninu,.. Při přípravě pokrmů upřednostňujeme celozrnnou (případně bezlepkovou) mouku, sójové produkty, mořské řasy, med, javorový sirup, ovoce, zeleninu,..

9 Recepty připravovaných pokrmů shromažďujeme v duhovkové kuchařce. DÝŇOVÁ POMAZÁNKA Dýně Hokkaido Dýně Hokkaido Tvaroh Tvaroh Mandle (kešu..) Mandle (kešu..) Sušené meruňky Sušené meruňky Vše rozmixujeme a namažeme na pečivo Vše rozmixujeme a namažeme na pečivo

10 Květákovo-mrkvové placičky Povařený květák (celý) a mrkev (3) Povařený květák (celý) a mrkev (3) 1 plechovka sterilované kukuřice 1 plechovka sterilované kukuřice 4 vejce 4 vejce Kukuřičná mouka 5 lžic nebo podle potřeby Kukuřičná mouka 5 lžic nebo podle potřeby Sušené řasy Sušené řasy Bazalka Bazalka Sůl Sůl Pepř Pepř Ovesné vločky podle potřeby Ovesné vločky podle potřeby Trocha mouky na obalení Trocha mouky na obalení Olej na vymazání plechu Olej na vymazání plechu Možná obměna: Možná obměna: Cuketa Cuketa Mrkev Mrkev Cibule Cibule Syrové nastrouháme Syrové nastrouháme

11 Indiánské kuličky Sušené fíky, sušené datle, strouhaný kokos, med, javorový sirup, kardamom, skořice, pomerančová kůra a šťáva Sušené fíky, sušené datle, strouhaný kokos, med, javorový sirup, kardamom, skořice, pomerančová kůra a šťáva Fíky a datle najemno nakrájíme nebo nameleme; poté přidáme kokos, med, sirup, koření. Nastrouháme pomerančovou kůru a vymačkáme šťávu dle potřeby a chuti. Vytvoříme hmotu, ze které tvarujeme kuličky. Můžeme obalit v kakau, karobu, hořké čokoládě, namletých ořechách nebo strouhaném kokosu. Fíky a datle najemno nakrájíme nebo nameleme; poté přidáme kokos, med, sirup, koření. Nastrouháme pomerančovou kůru a vymačkáme šťávu dle potřeby a chuti. Vytvoříme hmotu, ze které tvarujeme kuličky. Můžeme obalit v kakau, karobu, hořké čokoládě, namletých ořechách nebo strouhaném kokosu.


Stáhnout ppt "Zdravé svačiny Mgr. Adéla Kostrounová Mgr. Marcela Rychlá."

Podobné prezentace


Reklamy Google