Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

CZ.1.07/1.5.00/ VY_32_INOVACE_TP_2.16 SOU Obořiště

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "CZ.1.07/1.5.00/ VY_32_INOVACE_TP_2.16 SOU Obořiště"— Transkript prezentace:

1 CZ.1.07/1.5.00/34.0641 VY_32_INOVACE_TP_2.16 SOU Obořiště
Určeno pro obor – Práce ve stravování – zaměření kuchař – 2.ročník Číslo klíčové aktivity: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT 2.Sada – předmět – Technika provozu Tématická oblast : studená kuchyně a moučníky z ŠVP E/02 Autor: Jindřich Joska Vytvořeno: září 2012 – leden 2013 DUM č.16 Moučná jídla Teplé pudinky Použité zdroje uvedeny na konci DUM Anotace Tento materiál slouží jako doplňující a přípravná část, při výuce TP v 2. ročníku třídy PVS. Svoji strukturou a obsahem odpovídá kladeným požadavkům na tyto žáky, dle ŠVP 2. Očekávaný výstup pro žáka – žák porozumí přípravě a úpravě teplých pudinků. Pochopí jejich použití ve veřejném stravování, zná správné technologické postupy. Tyto materiály byly vytvořeny za podpory spolufinancování projektu EU.

2 Pudink (též puding, z anglického pudding) je sladký zákusek, který se připravuje z mléka, cukru a pudinkového prášku (který se skládá hlavně ze škrobu). Škrob se používá buď bramborový nebo kukuřičný. Nejkvalitnější pudingy jsou ty, které obsahují pouze kukuřičný škrob. Jelikož puding neobsahuje lepek, je vhodný pro bezlepkovou dietu. Existuje také tzv. puding bez vaření, který se nevaří, ale pudingový prášek se pouze vyšlehá s mlékem a může se konzumovat. Nejčastější příchutě jsou: vanilkový a kakaový, ale existuje také jahodový, banánový, třešňový, mandlový, karamelový atd. Teplý pudink se ihned lije na talíře nebo do formiček. Pudink se může servírovat samostatně - vyklopený na talířek a pokrytý třeba šlehačkou a ovocem. Často se kombinuje také s piškoty, likérem, sirupem nebo se z něj dělá krém do dortů. Dokonce existuje i vánoční cukroví, do kterého se přidává pudinkový prášek.

3 Špatné vyklopení z formy malinového pudinku

4 Anglický puding V Anglii má slovo "puding" stejný význam jako v České republice dezert. Může být sladký či slaný a může být v podobě koláče, dortu či krému. Nejtypičtější anglickou vánoční pochoutkou je typický anglický Vánoční puding. Ten se od českého výrazně liší, je nejčastěji vyrobený z oříšků, hrozinek, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citronů a švestek. Podává se s koňakem nebo punčem. Puding se polévá vanilkovou polevou (anglicky Custard) . Custard se vyrábí dlouho před Vánocemi a je velmi trvanlivý.

5 Vanilkový pudink se povedl 
Pudink vařený v páře

6 Příprava teplých pudinků
Pudinky jsou jemné druhy teplých moučníků, které připravujeme vařením v páře nebo ve vodní lázni v uzavřené dobře vymazané formě vysypané strouhankou nebo krupicovou moukou. Připravujeme je z mléka, másla, cukru, vajec, mouky, oříšků, mandlí, tepelně upravených surovin (rýže, ovoce), různých chuťových a aromatických přísad, jako jsou káva, kakao, rum, skořice, vanilka apod. Při přípravě většího množství pudinku používáme jemný druh bešamelu připraveného z másla, hladké mouky a mléka. Pudinkové hmoty se plní pouze do 2\3 výšky dané formy. Délka vaření je 0,5 až 1 hodinu. Pudinky podáváme vyklopené,zdobené  ovocnou šťávou, kompotem, šodó, šlehačkou…

7 Kávový pudink Z másla, mouky, mléka a vařené kávy připra­víme bešamel, který necháme vychladnout. Žloutky a cukr vy­mícháme do zpěnění a vmícháme do vychladlého bešamelu. Nadlehčíme  tuhým sněhem z bílků a zlehka promícháme, naplníme a vaříme ve vodní lázni asi 3/4 hodiny. Podáváme s kompotem.

8 Čokoládový pudink Do vroucího mléka přidáme 2/3 másla, sůl a za stálého míchání přisypeme mouku, provaříme. Do takto připravené hmoty nastrouháme čokoládu, vymícháme a necháme vychladnout. Žloutky a cukr a vanilkový cukr vyšleháme do pěny a vmícháme do studené čokoládové hmoty. Nadlehčíme bílkovým sněhem a zlehka promícháme. Podáváme ozdobený šlehačkou.  

9 Tvarohový pudink Žloutky, máslo a cukr důkladně vymícháme, přidáme prolisovaný tvaroh, oloupané, nasekané mandle, vanilkový cukr, citrónovou kůru a vše dobře promícháme. Do takto připra­vené hmoty zlehka vmícháme  bílkový sníh. Vaříme ve vodní lázni, podáváme zdobený  kompotem.

10 Použitá literatura a zdroje:
Technologie kuchařských prací pro OU , autor: Luboš Šebek, nakladatelství – Septima , rok 2000 Foto – autor


Stáhnout ppt "CZ.1.07/1.5.00/ VY_32_INOVACE_TP_2.16 SOU Obořiště"

Podobné prezentace


Reklamy Google