Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Léčba diabetu mellitu. Inzulín, jeho sekrece a účinek  Inzulín je klíčovým hormonem, který se podílí na metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin.  Základním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Léčba diabetu mellitu. Inzulín, jeho sekrece a účinek  Inzulín je klíčovým hormonem, který se podílí na metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin.  Základním."— Transkript prezentace:

1 Léčba diabetu mellitu

2 Inzulín, jeho sekrece a účinek  Inzulín je klíčovým hormonem, který se podílí na metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin.  Základním účinkem inzulínu je: - umožnění vstupu glukózy do buněk - brzdění rozkládání tuků

3 Léčba inzulínem, indikace 1. a) diabetes mellitus 1. typu 1. b) diabetes mellitus 2. typu: o selhání léčby perorálními antidiabetiky o alergie na perorální antidiabetika o akutní stres (operace, úraz, infekce) o těhotenství o bolestivá forma diabetické polyneuropatie o syndrom diabetické nohy

4 Inzulínové přípravky  Humánní inzulíny  Krátká inzulínová analoga  Inzulínová analoga s prodlouženým účinkem

5 Humánní inzulíny Lidský inzulín je polypeptid obsahující 51 aminokyselin. Vyrábí se buď semisynteticky z vepřového inzulínu záměnou odlišné aminokyseliny, nebo biosynteticky pomocí přenosu genové informace do buňky E.coli či Saccharomyces cerevisiae, které potom tvoří inzulín jako svůj produkt.  Krátce působící inzulíny Po podkožním podání začínají působit za 0,5 hodiny (je tedy nutné aplikovat je 30 minut před jídlem), vrcholí za 1-3 hodiny a jejich účinek končí za 4-6 hodin. Délka účinku je přímo úměrná velikosti dávky. Příkladem je Insulin HM-R, Actrapid HM, Humulin R  Středně dlouho působící inzulíny Začínají působit za 1-2,5 hodiny, jejich účinek vrcholí za 4-12 hodin a končí za 12-16 hodin. Patří sem Insulin HM-NPH, Insulatard HM, Humulin N  Velmi dlouho působící inzulíny Začínají působit za 2-3 hodiny, vrcholí za 10-18 hodin a jejich účinek odeznívá za 24-36 hodin. Patří sem Ultratard HM.  Stabilizované směsi inzulínu Jde o směsi krátce účinkujícího a NPH inzulínu v různých poměrech - nejčastěji 20:80, 30:70, 40:60 a 50:50. Příkladem je série inzulínů Mixtard 20, 30, 40, 50, Humulin M3

6 Inzulínová analoga  Krátká inzulínová analoga Jejich účinek nastupuje prakticky okamžitě (tj. je možné je aplikovat až bezprostředně před jídlem), vrcholí za 0,5 hodiny a odeznívá do 3-4 hodin.  Inzulínová analoga s prodlouženým účinkem Mají dlouhý poločas, jen minimální vrchol účinku, dávkování jednou denně a malou variabilitu účinku.

7 Inzulínové režimy  Konvenční zahrnují aplikaci středně dlouho působícího inzulínu či směsi krátkého/středně/dlouho působícího inz.1-2x denně. Tyto režimy používáme obvykle jako doplněk léčby u DM 2. typu k potlačení ranní hyperglyk.  Intenzifikované inzulínové režimy zahrnují aplikaci krátkého inzulínu či krátkého inzulínového analoga k jídlu 3-5x denně a 1-2x denně dávku bazálního inzulínu - tj. středně dlouho působícího humánního inzulínu či dlouhého inzulínového analoga. Intenzifikované režimy kopírují fyziologickou sekreci inzulínu lépe než konvenční inzulínové režimy.

8 Nové možnosti podání inzulínu  kontinuální subkutánní infúze inzulínovou pumpou Pacient má do podkoží zavedenou teflonovou kanylu (kterou v pravidelných intervalech sám mění). Touto kanylou pumpa kontinuálně vpravuje do podkoží předem naprogramovanou dávku inzulínu. Před jídlem pak pacient zadá pumpě pokyn k aplikaci bolusové dávky inzulínu.

9 Nové možnosti podání inzulínu  inhalační forma inzulínu Inhalační léčba je očekávána s velkými nadějemi a zdá se, že především u diabetiků 2.typu povede ke zlepšení spolupráce v léčbě inzulínem a k možnosti časnějšího zahajování inzulínové léčby u těchto pacientů.

10 Léčba DM 2.typu perorálními antidiabetiky  Deriváty sulfonylurey (SU)  Metformin (zástupce biguanidů)  Inhibitory α-glukosidáz  Deriváty thiazolidindionů (TZD)  Glinidy

11 Dělení podle ovlivnění inzulínové rezistence a inzulínové deficience  Inzulinové senzitizéry (zvyšují citlivost na inzulin) Metformin, deriváty thiazolidindionů.  Inzulinová sekretagoga (zvyšují sekreci inzulínu), deriváty sulfonylurey a glinidy.

12 Indikace léčby PAD  U diabetiků 2. typu u kterých nelze zajistit uspokojivou kompenzaci dietním či pohybovým opatřením.  U úspěšné léčby by hladina glykémie nalačno měla být ≤ 6,0mmol/l a hodnoty glykovaného hemoglobinu ≤ 5,0 %.

13 Deriváty sulfonylurey  Urychlují vyplavení inzulínu ze sekrečních β buněk a zvyšují tak hladinu inzulinémie.  Nejsou účinné při déle trvající hyperglykémii nalačno 15mmol/l.  Příklady derivátů SU – Glucobéne, Diaprel, Minidiab, Glurenorm, Amaryl.

14 Metformin (zástupce biguanidů)  Zlepšuje citlivost periferních tkání k působení inzulínu, místem hlavního účinku jsou játra.  Zpomaluje vyprazdňování žaludku a vstřebávání glukózy ve střevě.  Je doporučován jako zahajující léčba u všech diabetiků 2. typu (s výjimkou kontraindikací).  Výhodou léčby je také mírná redukce hmotnosti a snížení hyperlipoproteinemie.  Příklady – Siofor, Glucofage.

15 Ostatní PAD  Inhibitory α- glukosidáz – jediný dostupný představitel v ČR je Akarbáza (Glucobay). Redukuje množství vstřebáváné glukózy v tenkém střevě.  Deriváty thiazolidindionů (TZD) – zvyšují účinek inzulínu v periferních tkáních (Avandia)  Glinidy – snižují hyperglykemie obdobně jako SU-PAD, ale vstřebávají se rychleji z trávicího trktu (Novonorm, Starlix)

16 Kombinační léčba inzulínem a perorálními antidiabetiky  V patogenezi diabetes mellitus 2. typu se uplatňuje jak inzulínová rezistence, tak porucha sekrece inzulínu z b-buněk. Proto může být efektivní kombinace metformin + preprandiálně krátce působící inzulín, či ještě lépe krátký inzulínový analog, regulující postprandiální hodnoty glykémie.

17 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Léčba diabetu mellitu. Inzulín, jeho sekrece a účinek  Inzulín je klíčovým hormonem, který se podílí na metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin.  Základním."

Podobné prezentace


Reklamy Google