Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EFT – na emoce zaměřená terapie L.Timulák www.emotionfocusedclinic.org Dlouhodobý výcvik v integrativní psychoterapii, 2. ročník MUDr. Jan Kubánek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EFT – na emoce zaměřená terapie L.Timulák www.emotionfocusedclinic.org Dlouhodobý výcvik v integrativní psychoterapii, 2. ročník MUDr. Jan Kubánek."— Transkript prezentace:

1 EFT – na emoce zaměřená terapie L.Timulák www.emotionfocusedclinic.org Dlouhodobý výcvik v integrativní psychoterapii, 2. ročník MUDr. Jan Kubánek

2 L. Timulák

3 Teorie psychopatologie dle Rogerse  Potřeba přijetí druhými se stává důležitější než vnitřní organismický hodnotící proces.  A tak chce dítě vnímat samo sebe způsobem, který mu zabezpečí přijetí a lásku a tím i sebepřijetí a sebeúctu.  Potřeba přijetí tak vytváří podmínky ocenění, které filtrují sebevnímání a sebeprožívání dítěte.  Vzniká inkongruence, při které v uvědomění není zážitek jako celek, ale je buď zkreslený nebo popřený tak, aby vyhovoval podmínkám ocenění.  Inkongruence mezi uvědoměním a prožíváním potom vede i k inkongruenci v chování.  Inkongruence je potom prožívaná jako hrozba (úzkost), ale děje se to bez přesného uvědomění, takže není porozumění této situaci.

4 Teorie změny dle Rogerse I  Působení terapeutických podmínek vede k tomu, že si klient postupně uvědomuje aspekty prožívání, které před tím byly ve vědomí zkreslené nebo popřené, tj. dovolí si přesněji symbolizovat to, co prožívá na organismické úrovni (Rogers, 1959).  Přijímání terapeutem vede také k většímu sebepřijetí na straně klienta a klient tím stále víc a víc prožívá jako centrum hodnocení svých zážitků sám sebe (Rogers, 1959).

5 Teorie změny dle Rogerse II  Proces změny klienta zachytil Rogers (1958) v 7 kontinuálních stádiích procesu terapie, které se později staly i východiskem při výzkumu psychoterapie pod jeho vedením.  Výsledkem je osobnostní změna, která má i následující kontury:  „Klient je kongruentnější, víc otevřený zážitkům, méně defenzivní, realističtější, objektivnější ve svých percepcích…efektivnější při řešení problémů…je zredukována je vulnerabita vůči ohrožení…jeho percepce ideálního self je realističtější a dosáhnutelnější…je zredukována tenze všech typů…klient má ve větší míře pozitivní sebepřijímání…vnímá centrum hodnocení a centrum volby jako existující v něm samém…vnímá druhé více reálněji a přesněji…jeho chování je druhými vnímáno jako socializovanější a zralejší…jeho chování je kreativnější, více jedinečně adaptivní…(Rogers, 1959, s.218-219).“

6 Teorie psychopatologie dle EFT I  Psychologická dysfunkce leží dle Greenberga a kol. (1993) v tom, že: 1. člověk nesyntetizuje a nesymbolizuje svoje prožívání (dysfunkční formulování významů) 2. dochází k automatické aktivaci problémových emocionálních schémat (dysfunkční emocionální schémata) Emocionální schéma je komplexní biosociální integrace kognice, afektu, motivace a vztahového chování, které funguje automaticky mimo uvědomění a produkuje významy a tendence konat, přičemž produkuje afektivní reakce zhodnocením situace vzhledem k potřebám a hodnotám.

7 Teorie psychopatologie dle EFT II  Emocionální schéma (problémové) vzniká na základě emocionálních (interpersonálních) zranění.  Problémové ES se objeví jako CORE PAIN (jádrová emocionální bolest).  Obvykle hanba, osamělost a trauma.  Člověk se jí ze strachu z nesnesitelnosti vyhýbá.  Bolest často není zjevná, protože je překrytá sekundárními emocemi a vyhýbáním se.

8 Všeobecný model I  1. Globální distres – sekundární emoce  2. Strachem vedené vyhýbání se (behaviorální nebo emoční) jádrové emocionální bolesti.  3. Jádrová emocionální bolest (primární maladaptivní emoce): hanba, osamělost a trauma  4. Identifikování potřeby, která souvisí primární jádrovou bolestí.

9 Všeobecný model II  5. Vyjádření soucitu k jádrové emocionální bolesti a vyjádření ochraňujícího, asertivního hněvu jako reakci na potřebu.  6. Smutek souvisí s původními emocionálními zraněními, které vedli k jádrové emocionální bolesti.  7. Pocit resilence, síly a uvolnění.


Stáhnout ppt "EFT – na emoce zaměřená terapie L.Timulák www.emotionfocusedclinic.org Dlouhodobý výcvik v integrativní psychoterapii, 2. ročník MUDr. Jan Kubánek."

Podobné prezentace


Reklamy Google