Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PRÁCE S EMOCEMI Mgr. Lucie Turská. Emoce  V psychoterapii mají 2 hlavní uplatnění: 1. emoce spojené s motivací 2. distres a emocionální bolest u poruch.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PRÁCE S EMOCEMI Mgr. Lucie Turská. Emoce  V psychoterapii mají 2 hlavní uplatnění: 1. emoce spojené s motivací 2. distres a emocionální bolest u poruch."— Transkript prezentace:

1 PRÁCE S EMOCEMI Mgr. Lucie Turská

2 Emoce  V psychoterapii mají 2 hlavní uplatnění: 1. emoce spojené s motivací 2. distres a emocionální bolest u poruch = adaptivní systém hodnocení prostředí a vnitřního světa člověka.  Problémem ve fungování může být jeho ignorováním nebo nesprávným fungováním.

3 Výzkum vs. praxe  Ohman & Ruck, 2007  Quirk, 2007  Grawe

4 Psychoterapie a práce s emocemi 1. Přístup humanistický 2. Přístup psychodynamický 3. Přístup kognitivně-behaviorální

5 1. Terapie zaměřená na emoce  Párová a individuální terapie  2 fáze: PŘIBLÍŽENÍ SE EMOCÍM Uvědomění si emoce → dovolení si je prožít → pojmenování jednotl. aspektů → emoce primární? POUŽITÍ A PŘEMĚNA EMOCÍ POUŽITÍ A PŘEMĚNA EMOCÍ  Techniky: dvě židle prázdná židle

6  Důležité rozlišování emocí na primární, sekundární a instrumentální  Emoce adaptivní vs. Neadaptivní Terapie zaměřená na emoce II.

7 2. Zrychlená prožitkově dynamická psychoterapie  Diana Foshaová  Zpřístupnění klíčových emocí, kt jsou kvůli OM nedostupné, neboli překonat psychopatologii zpřístupněním emočního prožívání klienta v dyadickém vztahu s terapeutem, kt poskytuje optimální připoutání  Zaměřuje se na 5 aspektů: PROŽÍVÁNÍ → REGULACE → REFLEXE → TĚLESNO → PROMĚNA

8  Techniky: Vztahové, Restrukturující, Prožitkově-afektivní, Prožitkově-afektivní,Reflektivně-integrující  Cílem je: poskytnutí protipólu osamělosti, minimalizace dopadu obran, obnova klíčových emocí, Terapie prožitkově dynamická II.

9 3. Terapie regulace emocí pro GAD  Mennin: velké zaměření na kognitivní kontrolu, deficity v emoc. regulaci, nedostatky v uvědomování si emocí, jejich akceptaci, sdělování a regulaci  Vyhýbáním se bolestných emocí způsobuje jejich přetrvávání a neschopnost zpracování situace

10  Zaměřuje se na poznání, akceptaci a využívání emocí  4 fáze: 1. psychoedukace, sebemonitorování 2. identifikace vyhýbajících se a defenzivních reakcí, zvyšování uvědomování si emocí a regulace 3. emocionální expozice 4. ukončení, prevence relapsů a cíle 4. ukončení, prevence relapsů a cíle Terapie regulace emocí II.

11

12 DĚKUJI ZA POZORNOST!


Stáhnout ppt "PRÁCE S EMOCEMI Mgr. Lucie Turská. Emoce  V psychoterapii mají 2 hlavní uplatnění: 1. emoce spojené s motivací 2. distres a emocionální bolest u poruch."

Podobné prezentace


Reklamy Google