Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gymnázium Šternberk Petra Hudáková, Lucie Brablecová, Aneta Jelínková, Martin Michalík 24.9.2013.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gymnázium Šternberk Petra Hudáková, Lucie Brablecová, Aneta Jelínková, Martin Michalík 24.9.2013."— Transkript prezentace:

1 Gymnázium Šternberk Petra Hudáková, Lucie Brablecová, Aneta Jelínková, Martin Michalík

2 » Autorské právo: odvětví práva, které se zabývá právními vztahy uživatelů a tvůrců tzv. „autorských děl“ k příslušným dílům. » Vlastnické právo: přímé a výlučné právní panství určité individuálně určené osoby (vlastníka) nad konkrétní věcí. Řidčeji se slovo vlastnictví používá také ve významu majetek či jmění, tedy pro označení předmětu vlastnického práva. » Duševní vlastnictví: se rozumí výhradní práva k nakládání s díly, vynálezy a jinými nehmotnými výsledky procesu lidské tvořivosti, zkoumání a myšlení. » Autor: označení osoby, která je původcem díla. » Autorské dílo: je výsledkem tvůrčí činnosti osoby autora nebo kolektivu osob.

3 » Poplatky autorům – pro a proti » Výběr autorských poplatků: » OSA= Ochranný svaz autorský. » Kolektivního správce oprávněním vybírat poplatky za veřejné hudební produkce. » Podle platných zákonů vybírá poplatky i za díla, jejichž autory nezastupuje. Těmto autorům, pokud se sami nepřihlásí a neuvedou přesně a podrobně označení všech dotčených produkcí, však autorské odměny nevyplácí.

4 » DILIA: zastupující autory děl literárních, dramatických, hudebně dramatických, choreografických a pantomimických, dále autory scénické hudby zvlášť vytvořené pro užití v díle dramatickém, choreografickém a pantomimickém a dále dabingové režiséry. » INTERGRAM: zastupující výkonné umělce, tj. hudebníky, zpěváky, tanečníky atd., a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů.

5 » OOA-S: zastupující autory výtvarných děl, tj. děl malířských, grafických, sochařských, fotografických a děl vyjádřených postupem obdobným fotografii, děl architektonických, včetně děl urbanistických, a dále výtvarné autory obrazové složky audiovizuálních děl, tj. kameramany, architekty, scénografy a ostatní výtvarníky audiovizuálních děl. » GESTOR: zastupující autory výtvarných děl při výkonu jejich práva na odměnu při opětném prodeji originálu díla uměleckého. » OAZA zastupující zvukaře – autory, tj. mistry zvuku.

6 » Autorský zákon » Tento zákon řeší autorské právo a právní problémy s ním související. » Český autorský zákon vychází z principů kontinentálního práva, přičemž se kromě českého tradičního pojetí orientuje zejména na německé a francouzské pojetí autorských práv. » Je samozřejmé, že základním stavebním kamenem tohoto zákona je právo Evropské unie a mezinárodní smlouvy, které Česká republika ratifikovala.

7 » Vlastní názory: » Pro: » Každý by za svojí práci měl být odměněn. » Proti: » Kdyby byly e-knihy zpoplatněny, tak by lidé méně četly. » Jde o svobodu šíření.

8 » Kde lze bez platně (ilegálně) stáhnout/shlédnout film: » » » » » »

9 » Knihy: » » » » »

10 » Hudbu: » » » zdarma zdarma »

11 » » » ctv%C3%AD ctv%C3%AD » » » %C3%BD %C3%BD » komu-a-za-co-byste-meli-platit-autorske-poplatky/ komu-a-za-co-byste-meli-platit-autorske-poplatky/ » koncesionarske-poplatky-autorske-poplatky.html koncesionarske-poplatky-autorske-poplatky.html » ?id= ?id=727281


Stáhnout ppt "Gymnázium Šternberk Petra Hudáková, Lucie Brablecová, Aneta Jelínková, Martin Michalík 24.9.2013."

Podobné prezentace


Reklamy Google