Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.1 Cvičení pro.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.1 Cvičení pro."— Transkript prezentace:

1 Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.1 Cvičení pro správné držení těla 1 2 3 4 7 6 8 10 9 5

2 Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.2 Pohybové stereotypy - sed nohy se opírají o zem celými ploskami, jsou v mírné zevní rotaci tupé úhly v nártu a v kolenních kloubech stehna jsou od sebe přibližně v úhlu 45 st. kyčelní klouby jsou výše než kolenní klouby pánev klopena mírně dopředu zpevněné břicho zdvižený hrudník – ve smyslu protažení celé páteře craniálně a sternum směrem dopředu a vzhůru HK v zevní rotaci zasunutá brada

3 Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.3 Pohybové stereotypy - leh Základní body špatné polohy: příliš vysoký polštář příliš vysoký polštář příliš tvrdá matrace příliš tvrdá matrace leh bez polštáře leh bez polštáře leh na břiše omezuje dýchání a krční páteř zrotována do strany (poloha hlavy) leh na břiše omezuje dýchání a krční páteř zrotována do strany (poloha hlavy)

4 Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.4 Pohybové stereotypy - stoj

5 Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.5 Pohybové stereotypy - práce Těžší předměty zvedáme zásadně z pokrčených DK, zpevněné bederní páteře a se zatajeným dechem. Břemena přenášíme co nejblíže k ose těla a v mírném záklonu. Při pokládání břemen stranou neotáčíme pouze trupem, ale vždy si přešlápneme.

6 Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.6 Cvičení na uvolnění páteře POPIS: Vzpor klečmo, ruce opřeny o stoličku (asi 30 cm): zvolna vyhrbit bederní páteř, zvolna prohnout. ÚČEL CVIČENÍ: Uvolnění v oblasti páteře.

7 Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.7 Cvičení na uvolnění páteře POPIS: Vzpor klečmo, ruce opřeny o stoličku: otočit trup a střídavě upažit pravou, levou. ÚČEL CVIČENÍ: Protažení do otočení v oblasti bederní páteře.

8 Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova POPIS: Vzpor klečmo, ruce opřeny o stoličku: úklony stranou v oblasti bederní páteře, pohyb bérců proti hlavě. ÚČEL CVIČENÍ: Uvolnění a protažení v oblasti bederní páteře. 1.8 Cvičení na uvolnění páteře

9 Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova POPIS: Leh na zádech skrčmo přednožmo, rukama přidržujeme kolena: přitáhnout nohy k hrudníku, hlavu a hrudník nezvedat. V druhé fázi cviku stáhnout hýždě a tlačit kolena do dlaní. ÚČEL CVIČENÍ: Uvolnění v bederní oblasti páteře a křížokyčelního skloubení. 1.9 Cvičení na uvolnění páteře

10 1.10 Cvičení na posílení páteře Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova Autor: Mgr. Roman Havlíček POPIS: Vzpor klečmo: Zanožit levou, protáhnout do dálky, výdrž asi 6 sekund. ÚČEL CVIČENÍ: Posílení oblasti bederní páteře a hyžďových svalů. Položíme se na záda, nohy zvedneme a pokrčíme v kolenou. Nohy můžeme překřížit. Přiložíme ruce na kolena a tlačíme kolena proti rukám. V této poloze napočítáme do pěti a pomalu tlak povolíme. Pro zapojení více svalů stračí měnit polohu rukou (ruce vedle sebe, překřížit nebo přitlačit levou rukou na pravé koleno s tím, že pravou ruku položíte podél těla). ÚČEL CVIČENÍ: Posílení břišních svalů. Položíme se na záda, ruce jsou volně podél těla, kolena pokrčená. V této poloze velmi pomalu zvedáme zadeček a odlepujeme páteř kousek po kousku až do maximální polohy. V maximální poloze napočítáme do tří, vydechneme a opět velmi pomalu pokládáme nejprve postupně páteř a poté zadeček. ÚČEL CVIČENÍ: Protažení páteře a posílení břišních svalů.

11 1.11 Cvičení na posílení zádového svalstva Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova Autor: Mgr. Roman Havlíček Položíme se na břicho, nohy jsou u sebe a ruce předpažené. Stáhneme hýžďové svaly, nohy a ruce současně pomalu zvedneme do výšky 20-30 centimetrů. Také můžeme jen nejdříve zvedat ruce a potom nohy. V této poloze počítáme do tří a opět se pomalu položíme na podložku. Položíme se na břicho, nohy mírně od sebe a ruce spojíme pod čelem. Stáhneme hýžďové svaly a zároveň ruce s hlavou odlepíme od země do výšky asi 20-30 centimetrů. V této poloze provedeme pomalu úklon doprava, poté doleva, ve středové poloze pomalu ruce opět položíme na podložku.

12 1.12 CLIL Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova Autor: Mgr. Roman Havlíček  exercising – posilovací  relaxing – uvolňovací  workout – cvičení  správné držení těla - ? right body holding

13 1.13 Zdroje Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova Autor: Mgr. Roman Havlíček  http://www.volny.cz/novacka/prevence/pokyny.htm http://www.volny.cz/novacka/prevence/pokyny.htm  http://www.masazprovas.cz/cviky-pro-bolava-zada/cviky-pro- posileni-svalu-ktere-pomohou-pateri-a-vam-od-bolesti/ http://www.masazprovas.cz/cviky-pro-bolava-zada/cviky-pro- posileni-svalu-ktere-pomohou-pateri-a-vam-od-bolesti/


Stáhnout ppt "Elektronické učební materiály - … stupeň Předmět Autor: Mgr. Roman Havlíček Elektronické učební materiály – II. stupeň Tělesná výchova 1.1 Cvičení pro."

Podobné prezentace


Reklamy Google