Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VI. Dolní končetiny I. Držení hlavy a krku II. Hrudník III. Břicho se sklonem pánve IV. Křivka zad V. Držení v rovině čelní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VI. Dolní končetiny I. Držení hlavy a krku II. Hrudník III. Břicho se sklonem pánve IV. Křivka zad V. Držení v rovině čelní."— Transkript prezentace:

1 VI. Dolní končetiny I. Držení hlavy a krku II. Hrudník III. Břicho se sklonem pánve IV. Křivka zad V. Držení v rovině čelní

2

3 Známka 1: - držení hlavy je takové, že obličej hledí přímo vpřed, štěrbina oční a horní část ušního boltce leží ve vodorovné rovině, dolní čelist je zasunuta, osa krku je svislá, velikost krčního prohnutí je nejvýše 2 cm od těžnice spouštěné ze záhlaví. Známka 2: - obličej hledí kupředu, avšak osa krku je skloněna mírně dopředu asi 10 stupňů. Známka 3: - hlava a krk jsou v předklonu 20 stupňů, anebo zakloněny. Známka 4: - krk a hlava jsou v předklonu v úhlu přes 30 stupňů.

4 Známka 1 : - normální hrudník je souměrný, jeho osa je svislá, je dobře klenutý, žebra svírají s páteří úhel 30 stupňů, souměrně se při dýchání pohybují. Známka 2: - malé odchylky od normálu v průběhu osy hrudníku, která je skloněna asi o 10 stupňů. Známka 3a: - hrudník je plochý a hrudní páteř je značně ohnutá, olovnice spuštěná ze zátylí se ohýbá o ohnutá záda. Známka 3b: - hrudník plochý a páteř plochá, krční prohnutí, hrudní prohnutí a bederní prohnutí je téměř vymizelé. Známka 4: - těžká odchylka tvaru hrudníku, který je plochý, hrudní páteř je silně vyhnuta v totální oblouk a tečna na vrcholu hrudní páteře odstupuje daleko od záhlaví.

5 Známka 4: - velké odchylky v držení pánve a průběhu osy břicha. Bederní prohnutí je větší než 5cm. Známka 1: - břicho není vyboulené, je vtaženo za svislicí spuštěnou od mečovitého výběžku kosti hrudní, bederní prohnutí je malé, 2,5 – 3cm u dětí jedenáctiletých, u starších je o něco větší. Známka 2: - malé odchylky od normálu, stěna břišní je mírně vyklenutá, bederní prohnutí mírně zvětšené. Známka 3: - stěna břišní silně vyboulená, sklon osy břicha a pánve je 40 stupňů.

6 Známka 4: - těžké odchylky od normálu, značně kulatá záda, těžké prohnutí a plně plochá záda. Známka 1: - svislice spuštěná ze záhlaví se dotýká zad u lopatek a prochází rýhou mezi hýžděmi. U dětí jedenáctiletých je hloubka krčního prohnutí 2cm, bederního prohnutí 2,5 - 3cm. Známka 2: - malé odchylky od normálu ve smyslu plus nebo mínus. Známka 3: - zjevně vyznačená kulatá záda, totálně kulatá nebo plochá.

7 Známka 4: - značné odstávání lopatek, značné vysunování boků, nesouměrnost trojúhelníků. Známka 1: - naprostá souměrnost, stejná výše ramen, ramena uvolněná, lopatky neodstávají, jejich vnitřní okraje jsou rovnoběžné, trojúhelníky v pase jsou stejně veliké, souměrnost boků. Známka 2: - nepatrná odchylka v jednom bodu, vyjma trvalé nesouměrnosti ramen (např. jedno rameno výše) nebo lopatek (odstávající lopatky). Známka 3: - trvalé vysunování jednoho boku mírného stupně a nesouměrnost postavy trojúhelníky v pase, je-li porušeno držení v rovině čelní nebo je-li při předklonu a v hlubokém předklonu odchylka ve výši žeber, patří dítě do Léčebné TV.

8 Známka 1: - osa dolních končetin je správná, středy kloubů kyčelních, kolenních a hlezenních jsou ve svislici. Dále klenby nohou jsou dokonalé, jak klenba podélná, tak příčná. Známka 2: - O - vybočení - Y - vbočení kolen není větší než 3cm - vzdálenost mezi klouby kolenními nebo mezi vnitřními kotníky není ve stoji spojném větší než 3cm, nohy jsou nepatrně ploché. Známka 3: - osa dolních končetin jako při známce 2 nebo normální, avšak ploché nohy. Známka 4: - O - vybočení kolen 5cm, - Y - vbočení kolen 6cm, současně ploché nohy vyššího stupně. Jiné deformity řadíme podle závažnosti do stupně 3 až 4.

9 HODNOCENÉ PARTIEZNÁMKAPOZNÁMKY Držení hlavy a krku Hrudník Břicho se sklonem pánve Křivka zad Držení v rovině čelní Dolní končetiny

10 4 - velmi špatné držení těla 16 – 20 bodů 1 - dokonalé držení těla 5 bodů 2 - dobré (téměř dokonalé držení těla) 6 - 10 bodů 3 - vadné držení těla 11- 15 bodů

11 Zdravotní tělesná výchova, PaedDr. Miluše Matoušková a kolektiv, Sport pro všechny asociace rekreační tělesné výchovy a sportu, Praha 1992 (str. 35 - obr. 4, str. 60 - obr. 30, str.34, 36, 37, 38 )


Stáhnout ppt "VI. Dolní končetiny I. Držení hlavy a krku II. Hrudník III. Břicho se sklonem pánve IV. Křivka zad V. Držení v rovině čelní."

Podobné prezentace


Reklamy Google