Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ODPADY HŘBITOV ODPADKŮ TIPNĚTE SI, JAK DLOUHO SE TYTO VĚCI V PŘÍRODĚ ROZKLÁDAJÍ: 1 – SKLO 2 – IGELITOVÁ TAŠKA 3 – NEDOPALEK CIGARETY S FILTREM 4 – POLYSTYRÉN.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ODPADY HŘBITOV ODPADKŮ TIPNĚTE SI, JAK DLOUHO SE TYTO VĚCI V PŘÍRODĚ ROZKLÁDAJÍ: 1 – SKLO 2 – IGELITOVÁ TAŠKA 3 – NEDOPALEK CIGARETY S FILTREM 4 – POLYSTYRÉN."— Transkript prezentace:

1 ODPADY HŘBITOV ODPADKŮ TIPNĚTE SI, JAK DLOUHO SE TYTO VĚCI V PŘÍRODĚ ROZKLÁDAJÍ: 1 – SKLO 2 – IGELITOVÁ TAŠKA 3 – NEDOPALEK CIGARETY S FILTREM 4 – POLYSTYRÉN 5 – OHRYZEK JABLKA 6 – VLNĚNÁ PONOŽKA 7 – ŽELEZNÁ PLECHOVKA 8 – LIST PAPÍRU 9 – KRABICE OD MLÉKA 10 – POMERANČOVÁ KŮRA 11 – PLASTOVÝ KELÍMEK VYBÍRAT MŮŽETE Z TĚCHTO ČASOVÝCH ÚDAJŮ: A – TÝDEN AŽ 20 DNÍ B – 2 AŽ 5 MĚSÍCŮ C – PŮL AŽ 1,5 ROKU D – 1 AŽ 2 ROKY E – 5 AŽ 15 LET F – 6 AŽ 10 LET G – 10 AŽ 20 LET H – 20 AŽ 30 LET I – 50 AŽ 80 LET J – NIKDY (ODHAD ASI 3 TISÍCE LET) K – NIKDY ŘEŠENÍ: 1–J, 2–H, 3–G, 4–K, 5–A, 6–D, 7–E, 8–B, 9–F, 10–C, 11–I PLASTY – PLASTOVÉ LAHVE A KELÍMKY, IGELIT, POLYSTYREN, … V POLNÉ SEM PATŘÍ I KRABICE OD NÁPOJŮ (MLÉKA, DŽUSU, …) – JINDE SE DÁVAJÍ ZVLÁŠŤ DO ORANŽOVÝCH NÁDOB PAPÍR – NOVINY, ČASOPISY, KRABICE … NEPATŘÍ SEM MOKRÝ A MASTNÝ PAPÍR A PAPÍROVÉ PLENY SKLO BAREVNÉ NEPATŘÍ SEM PORCELÁN, KERAMIKA, ZRCADLO, AUTOSKLO, DRÁTOSKLO, ŽÁROVKY, ZÁŘIVKY, MONITORY SKLO BÍLÉ NEPATŘÍ SEM PORCELÁN, KERAMIKA, ZRCADLO, AUTOSKLO, DRÁTOSKLO, ŽÁROVKY, ZÁŘIVKY, MONITORY ELEKTROODPAD A BATERIE – LÉPE JE VŠAK NOSIT TO DO ŠKOLY – ŠKOLA ZA TO ZÍSKÁ ODMĚNY PRO ŽÁKY NEBEZPEČNÝ, OBJEMNÝ A JINÝ ODPAD PATŘÍ DO SBĚRNÉHO DVORA – V POLNÉ EKO-KOBA.

2 LES POZNÁTE JE? ZDE JSOU JEJICH JMÉNA: ŘEŠENÍ: 1–E, 2–C, 3–D, 4–F, 5–B, 6–A, 7–I, 8–J, 9–Q, 10–N, 11–R, 12–G, 13–K, 14–L, 15–O, 16–S, 17–H, 18–M, 19–P 1 2 4 3 5 10 8 7 6 9 A – SMRK ZTEPILÝ B – BOROVICE LESNÍ C – DUB LETNÍ D – BUK LESNÍ E – JAVOR MLÉČ F – LÍPA SRDČITÁ G – VEVERKA OBECNÁ H – PRASE DIVOKÉ I – KRÁLÍK DIVOKÝ J – ZAJÍC POLNÍ K – KUNA LESNÍ L – LASICE HRANOSTAJ M – RYS OSTROVID N – SRNEC OBECNÝ O – DANĚK SKVRNITÝ P – JELEN EVROPSKÝ Q – LIŠKA OBECNÁ R – JEZEVEC LESNÍ S – MUFLON 14 13 12 11 VĚTŠÍ MENŠÍ LETNÍ SRST ZIMNÍ SRST 14 17 16 15 1819

3 ENERGIE VĚDĚLI JSTE, ŽE POKUD NECHÁVÁTE SPOTŘEBIČE V POHOTOVOSTNÍM REŽIMU („STAND-BY“) – TAKŽE NA NICH SVÍTÍ SVĚTÝLKO, I KDYŽ ZROVNA NEPRACUJÍ, SPOTŘEBOVÁVAJÍ ENERGII. ZA ROK TAKTO ZBYTEČNĚ PROPÁLÍTE NÁSLEDUJÍCÍ ČÁSTKY: MIKROVLNKA – 103 Kč / rok TELEVIZE – 205 Kč / rok VIDEO – 478 Kč / rok SATELITNÍ SOUPRAVA – 1025 Kč / rok CD / DVD – 171 Kč / rok MINIVĚŽ – 68 Kč / rok POČÍTAČ S MONITOREM – 1811 Kč / rok JADERNÁ ELEKTRÁRNA DUKOVANY, Z NÍŽ MÁME V POLNÉ ELEKTŘINU VODNÍ ELEKTRÁRNA SLAPY NA VLTAVĚ VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY FOTOVOLTAICKÉ PANELY – VÝROBA ELEKTŘINY ZE SLUNCE SLUNEČNÍ KOLEKTORY PRO OHŘEV TEPLÉ VODY SPALOVÁNÍ BIOMASY (DŘEVNÍ ŠTĚPKY, SLÁMY, …) PRO VÝROBU TEPLA ČI ELEKTŘINY ZNIČENÁ KRAJINA V SEVERNÍCH ČECHÁCH PO TĚŽBĚ HNĚDÉHO UHLÍ PODÍL JEDNOTLIVÝCH ZDROJŮ NA VÝROBĚ ELEKTŘINY V ČR (ROK 2014): MEZI OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE PATŘÍ: VODNÍ ENERGIE VĚTRNÁ ENERGIE SLUNEČNÍ ENERGIE (KOLEKTORY A FOTOVOLTAIKA) SPALOVÁNÍ BIOMASY (DŘEVA, SLÁMY, ROSTLIN, …) SPALOVÁNÍ BIOPLYNU (VZNIKLÉHO KVAŠENÍM ROSTLINNÉHO ODPADU) GEOTERMÁLNÍ ENERGIE (TEPELNÁ ČERPADLA, …) Z TĚCHTO SPOTŘEBIČŮ TO JE CELKEM 3861 Kč ZA ROK! ŘEŠENÍ, JAK UŠETŘIT ELEKTŘINU I PENÍZE ??? VYTAHOVAT SPOŘEBIČE ZE ZÁSUVKY!

4 VZDUCH SLOŽENÍ VZDUCHU (ATMOSFÉRY ZEMĚ): INVERZE – ČASTO NASTÁVÁ V ZIMĚ – NA HORÁCH SVÍTÍ SLUNCE A JE TEPLEJI, V NÍŽINÁCH JE ZATAŽENO A MRAZIVO. SNĚHOVÉ VLOČKY – NEEXISTUJÍ DVĚ STEJNÉ – KAŽDÁ JE JINÁ. JINOVATKA – POKUD V NOCI MRZLO. NÁMRAZA – SVOU VAHOU MŮŽE LÁMAT VĚTVE ČI TRHAT EL. DRÁTY. LEDOVKA – KDYŽ ZAČNE PRŠET NA PROMRZLÝ POVRCH. ROSA – KDYŽ JE RÁNO V LÉTĚ, BUDE PĚKNÝ SLUNEČNÝ DEN. KROUPY – V LÉTĚ V BOUŘKÁCH Z VELKÉHO HORKA. VODA V MRAKU VYSTOUPALA TAK VYSOKO, AŽ ZMRZLA. MRAKY CIRRUS (ŘASA) – vysoká oblaka (nad 7 km od země); z ledových krystalků; neprší z nich NIMBOSTRATUS (DEŠŤOVÁ SLOHA) – velmi rozsáhlá oblaka (desítky km); nejsou vidět jejich okraje; prší z nich KUMULUS (KUPA) – nízká oblaka (do 2 km nad zemí); jsou vidět jejich okraje KUMULONIMBUS (DEŠŤOVÁ KUPA, BOUŘKOVÝ MRAK) – na výšku i přes 10 km; z nich blesky, kroupy, nárazový vítr, přívalový déšť; hlavně v létě MLHA – je to mrak STRATUS, který dosedl na zem (drobounké kapičky vody) KONDENZAČNÍ PÁSY za letadly – jsou umělá vysoká oblačnost; kromě zmrzlé vody obsahují i mnoho škodlivin (jako výfuk od auta), které klesají na zem

5 JEDNO MALÉ SPLÁCHNUTÍ ZÁCHODU SPOTŘEBUJE 2 AŽ 3 LITRY PITNÉ VODY. JEDNO VELKÉ SPLÁCHNUTÍ AŽ 10 LITRŮ. TO JE ALE PLÝTVÁNÍ PITNOU VODOU! VODA A PŮDA NA PLNOU VANU SPOTŘEBUJEME AŽ 200 LITRŮ TEPLÉ VODY. TO JE ASI ČTYŘIKRÁT VÍCE NEŽ PŘI SPRCHOVÁNÍ! V OKOLÍ POLNÉ SE VYSKYTUJÍ KAMBIZEMĚ (HNĚDÉ, KAMENITÉ, MÉNĚ ÚRODNÉ) – JE TO NEJČASTĚJŠÍ PŮDNÍ TYP V ČR. (JSOU NA VRCHOVINÁCH.) PŮDNÍ PROFIL (= DO HLOUBKY) KAMBIZEMĚ: Z HOLÉ PŮDY BEZ ROSTLIN ODNÁŠÍ VODA JEMNÉ ČÁSTICE PŮDY. TY KONČÍ JAKO BAHNO V POTOCÍCH, ŘEKÁCH A NÁDRŽÍCH. NA SVAHU PAK ZŮSTÁVAJÍ EROZNÍ RÝHY. DNEŠNÍ POLE JSOU PŘÍLIŠ VELKÁ – NIC ODPLAVOVANOU PŮDU NEZASTAVÍ. STAČILO BY NAVRÁTIT NA POLE MEZE TRÁVY ČI KŘOVIN, KTERÉ BY PŮDU ZACHYTILY. NAŠE ZEMĚDĚLSKÁ KRAJINA BY PAK TAKÉ BYLA PESTŘEJŠÍ – PTÁCI BY MĚLI KDE HNÍZDIT, ZAJÍCI KDE MÍT SVÉ NORY … EROZNÍ RÝHY PESTRÁ ZEMĚDĚLSKÁ KRAJINA V DNEŠNÍM POLSKU. STEJNĚ TO VYPADALO I U NÁS AŽ DO 50. LET 20. STOL. PŘED NÁSILNOU KOLEKTIVIZACÍ VENKOVA. MEZ NA POLI EROZE PŮDY ČLOVĚK ZA DEN VYPIJE ASI 1,5 AŽ 2 LITRY VODY. K ČEMU VŠEMU VŠAK POUŽÍVÁME PITNOU VODU V DOMÁCNOSTI? JE TO OPRAVDU NUTNÉ? NEŠLO BY NA NĚCO POUŽÍVAT VODU UŽITKOVOU (DEŠŤOVOU ČI Z NEKVALITNÍ STUDNY)? NA TOTO JE NUTNÁ PITNÁ VODA: A NA TOTO STAČÍ VODA UŽITKOVÁ:


Stáhnout ppt "ODPADY HŘBITOV ODPADKŮ TIPNĚTE SI, JAK DLOUHO SE TYTO VĚCI V PŘÍRODĚ ROZKLÁDAJÍ: 1 – SKLO 2 – IGELITOVÁ TAŠKA 3 – NEDOPALEK CIGARETY S FILTREM 4 – POLYSTYRÉN."

Podobné prezentace


Reklamy Google