Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROZMANITOST PŘÍRODY V EVROPĚ. V různých částech Evropy je odlišné podnebí, a proto i příroda není v celé Evropě stejná. Tento světadíl leží ve 3 podnebných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROZMANITOST PŘÍRODY V EVROPĚ. V různých částech Evropy je odlišné podnebí, a proto i příroda není v celé Evropě stejná. Tento světadíl leží ve 3 podnebných."— Transkript prezentace:

1 ROZMANITOST PŘÍRODY V EVROPĚ

2 V různých částech Evropy je odlišné podnebí, a proto i příroda není v celé Evropě stejná. Tento světadíl leží ve 3 podnebných pásech. Větší část Evropy leží v mírném podnebném pásu, pouze nejsevernější oblast zasahuje do polárního pásu a jižní Evropa okrajem do subtropického. Podnebí v jednotlivých částech kontinentu je ovlivňováno vzdáleností od rovníku, umístěním oblasti ve vnitrozemí nebo na pobřeží moře, nadmořskou výškou a jinými faktory.

3 Nejchladnějším podnebným pásem je polární. Typickým znakem je krátké studené léto, dlouhá tuhá zima a dlouhodobě zmrzlá půda (permafrost). V těchto oblastech nenajdeme lesy. V mírném pásu se střídají 4 roční období ( jaro, léto, podzim, zima). Klimatické podmínky jsou nám velmi dobře známé, protože v tomto podnebném pásu leží i Česká republika. Nachází se zde jehličnaté, smíšené a listnaté lesy. Původní lesy, v nichž rostly např. duby, buky a javory, byly od počátku zemědělství vypalovány a na jejich místě vznikaly pole a pastviny. Od středověku jsou zde vysazovány jehličnaté stromy, převážně smrk (hlavně proto, že rychle roste). Nejjižnější oblasti Evropy leží v subtropickém pásu. Je zde suché teplé léto a mírná zima. Více než stromům se v těchto oblastech daří keřům s neopadavými listy.

4 PODNEBNÉ PÁSY CHARAKTERI - STIKA ZVÍŘATAROSTLINY POLÁRNÍ dlouhodobě zmrzlá půda zajíc bělák, polární liška, sovice sněžná, sob mechy, lišejníky, trávy, zakrslé břízy MÍRNÝ střídání 4 ročních období jelen, srnec, liška, hlodavci, prase divoké, ptáci smrk, dub, buk, javor SUBTROPICKÝ suché a teplé léto, mírná a vlhká zima plazi, ptáciolivovníky, mandloně, citrusy, dub korkový

5 OTÁZKY 1.Které podnebné pásy zasahují do Evropy? 2.Ve kterém podnebném pásu Evropy je nejtepleji? 3.Ve kterém podnebném pásu Evropy je nejchladněji? 4.V jakém podnebném pásu leží nejjižnější oblast Evropy? 5.Ve kterém podnebném pásu leží většina Evropy? 6.Ve kterém podnebném pásu leží Česká republika? 7.Jak bys charakterizoval jednotlivé podnebné pásy? 8.Uveď příklady rostlin a živočichů, kteří žijí v jednotlivých podnebných pásech. Hledejte v atlasech a na internetu. 9.Zkus vysvětlit, proč je na území ČR velké množství smrkových lesů. Námět : Při hodinách VV si nakreslete velkou mapu Evropy. Tu si s pomocí učitele rozdělte na jednotlivé podnebné pásy a do nich vlepujte obrázky rostlin a živočichů, kteří žijí v příslušném pásu. Při hodinách vlastivědy si ukažte na mapě některé státy ležící v jednotlivých pásech.


Stáhnout ppt "ROZMANITOST PŘÍRODY V EVROPĚ. V různých částech Evropy je odlišné podnebí, a proto i příroda není v celé Evropě stejná. Tento světadíl leží ve 3 podnebných."

Podobné prezentace


Reklamy Google