Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Přírodověda – Podnebné pásy ( Mírný pás )

2 Podnebné pásy  povrch Země se od Slunce neohřívá rovnoměrně, protože na různá místa během roku dopadají sluneční paprsky pod různým úhlem  vlivem odlišných teplot se mění i podnebí na naší planetě  na Zemi se vytvořily podnebné pásy

3 Podnebné pásy dělíme: 1)tropický pás 2)subtropický pás 3)mírný pás 4)polární pás

4 Mírný pás  rozkládá se směrem na sever na severní polokouli a směrem na jih na jižní polokouli  pouze v mírném pásu se střídají čtyři roční období ( jaro, léto, podzim, zima )

5 Mírný pás -vlivem podnebí ( zejména na severní polokouli ) se vytvořily :  stepi  listnaté a smíšené lesy  jehličnaté lesy ( tajga )

6 Stepi  pláně porostlé trávou  v Severní Americe se stepi nazývají prérie  v Jižní Americe se stepi nazývají pampy

7 Živočichové stepí bizon divoký kůň psoun prériovýosel

8 Listnaté a smíšené lesy  mírné, vlhké podnebí  opadavé stromy ( dub, buk, bříza, javor… )

9 jelen lesní srnec obecný liška obecnáprase divoké Živočichové listnatých a smíšených lesů

10 Jehličnaté lesy  chladnější oblasti mírného pásu  jehličnaté stromy ( smrk, jedle, borovice, modřín )

11 Živočichové jehličnatých lesů medvěd hnědý vlk obecný jezevec lesnírys ostrovid

12 Tajga = nejsevernější část jehličnatých lesů

13 Zajímaví živočichové tajgy  rosomák severní ( … není pták, je to šelma dlouhý dráp… ) – říká se mu také „ hyena severu “  norník tajgový – běžně se vyskytující hlodavec  sobol – lasicovitá šelma, trpěl lovem pro svou hebkou kožešinu a nyní je v některých krajinách svého výskytu chráněn

14 Téma: Podnebné pásy ( Mírný pás ) - 5. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional PowerPoint www.naturfoto.cz Literatura: kol.autorů,Přírodověda pro 5. ročník, SPN Praha, 1998 Autor: Mgr. Eva Hocková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google