Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST Přírodověda – Podnebné pásy ( Polární pás )

2 Podnebné pásy  povrch Země se od Slunce neohřívá rovnoměrně, protože na různá místa během roku dopadají sluneční paprsky pod různým úhlem  vlivem odlišných teplot se mění i podnebí na naší planetě  na Zemi se vytvořily podnebné pásy

3 Podnebné pásy dělíme: 1)tropický pás 2)subtropický pás 3)mírný pás 4)polární pás

4 Polární pásy  rozkládají se na nejsevernější části severní polokoule a na nejjižnější části jižní polokoule

5 Podnebí polárního pásu  velmi studené  většina krajiny po celý rok pokryta ledem

6 Oblasti polárního pásu Tundra = místa, kde mírný pás přechází v severní polární pás, rostou zde mechy a lišejníky Polární pustiny  okolo severního pólu = Arktida  okolo jižního pólu = Antarktida

7 Rostliny polárního pásu mechy lišejníky

8 Živočichové polárního pásu medvěd lední tuleňmrož tučňák

9 sob ( tundry ) liška polární sovice sněžná Živočichové polárního pásu

10 Zajímavosti polárního pásu  tučňáci jsou tukem tak dobře izolováni, že se často pohybem přehřejí – pak musí stát s otevřenými zobáky, aby se zchladili  tučňák kroužkový překoná až čtyřnásobek své vlastní výšky, když skáče z moře na pobřeží  největší plovoucí ledovce na světě mají rozměry až 100 km  absolutně nejnižší teplota na Zemi – 89,2 ºC ( 1983 – Vostok – ruská výzkumná stanice východní Antarktidy )

11 Zajímavosti polárního pásu  DOSAŽENÍ SEVERNÍHO PÓLU  prokazatelné dosažení – 1926 – posádka vzducholodi Norge  první Čech na severním pólu – 1928 – František Běhounek ( následné ztroskotání, několikatýdenní pobyt na ledové kře a záchranu sovětským ledoborcem Krasin popsal v knize „Trosečníci polárního moře“ )  DOSAŽENÍ JIŽNÍHO PÓLU  první člověk, který stanul na jižním pólu byl norský polárník Roald Amundsen, 14.12.1911  ve stejný okamžik se pokoušel dobýt jižní pól Robert Falcon Scott ( dorazil o měsíc později, při zpáteční cestě zahynul )

12 Téma: Podnebné pásy ( Polární pás ) - 5. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional PowerPoint www.naturfoto.cz Literatura: kol.autorů,Přírodověda pro 5. ročník, SPN Praha, 1998 Autor: Mgr. Eva Hocková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google