Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Co je to obnovitelný zdroj energie?  je označení některých vybraných, na Zemi přístupných forem energie, získané primárně především z jaderných přeměn.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Co je to obnovitelný zdroj energie?  je označení některých vybraných, na Zemi přístupných forem energie, získané primárně především z jaderných přeměn."— Transkript prezentace:

1

2

3 Co je to obnovitelný zdroj energie?  je označení některých vybraných, na Zemi přístupných forem energie, získané primárně především z jaderných přeměn v nitru Slunce. Dalšími zdroji jsou teplo zemského nitra a setrvačnost soustavy Země-Měsíc. Lidstvo je čerpá ve formách např. sluneční záření, větrné energie, vodní energie, energie přílivu, geotermální energie, biomasy a další.

4 Fotovoltaika  je metoda výroby elektřiny pomocí polí fotovoltaických článků, tedy buněk, jež jsou vyrobeny z materiálů, které převádějí sluneční záření na stejnosměrný proud. V současnosti se používají materiály, které obsahují amorfní křemík, polykrystalický křemík, mikrokrystalický křemík atd.  Fotovoltaika je známá jako metoda pro výrobu elektrické energie pomocí solárních panelů, které přeměňují energii ze slunce na elektřinu.  V současné době se vyvíjí takzvaná třetí generace fotovoltaiky. Nosnou myšlenkou této generace fotovoltaiky je zvýšení účinnosti za použití technologie tenkých filmů a netoxických, hojně se vyskytujících materiálů.

5 Fotovoltaický systém 'tree' ve Štýrsku, Rakousko

6 Princip sluneční elektrárny  Elektrickou energii lze získat ze sluneční energie různými způsoby, přímo i nepřímo

7 Přímá a nepřímá přeměna  Přímá přeměna  využívá fotovoltaického jevu, při kterém se v určité látce působením světla (fotonů) uvolňují elektrony.  tento jev může nastat v některých polovodičích (např. v křemíku, germaniu, sirníku kadmia aj.)  Nepřímá přeměna  je založena na získání tepla pomocí slunečních sběračů. V ohnisku sběračů umístíme termočlánky, které mění teplo v elektřinu. Termoelektrická přeměna spočívá na tzv. Seebeckově jevu (v obvodu ze dvou různých drátů vzniká elektrický proud, pokud jejich spoje mají různou teplotu).

8

9 Nevýhody  Instalace fotovoltaických systémů je velmi drahá. Existuje mnoho různých variant jak instalaci těchto systémů podpořit.  Nainstalovaný systém nelze přemístit, pokud se majitel objektu odstěhuje  Solární energie není k dispozici v noci a je velmi nespolehlivá za špatného počasí (mlha, déšť, …). Tudíž je nutná instalace systémů, které chybějící energii nahradí.  Výkon fotovoltaických panelů se výrazně snižuje, pokud jsou pokryty vrstvou sněhu.  Fotovoltaické články postupem času snižují svou účinnost tedy dodávaný výkon.  Ekologická likvidace fotovoltaických panelů je nákladná.

10 Výhody  Během výroby elektrické energie fotovoltaický systém neznečišťuje životní prostředí. Znečištění během výroby a likvidace zařízení se dá udržet pod kontrolou za použití již známých metod likvidace elektro-odpadu.  Množství sluneční energie dopadající na zemský povrch je tak obrovské, že by současnou spotřebu pokrylo 6000 krát.  Fotovoltaické systémy vyžadují minimální údržbu po jejich nainstalování. Provozní náklady jsou tudíž extrémně nízké ve srovnání s existujícími technologiemi.

11

12


Stáhnout ppt "Co je to obnovitelný zdroj energie?  je označení některých vybraných, na Zemi přístupných forem energie, získané primárně především z jaderných přeměn."

Podobné prezentace


Reklamy Google