Stáhnout prezentaci
Prezentace se nahrává, počkejte prosím
1
Návrh informačního vzdělávání chovatelů psů a koček s využitím Challenge Based Learning
Autor: Linda Dufková Vedoucí práce: PhDr. Pavla Kovářová, Ph. D. Oponent práce: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph. D.
2
Osnova obhajoby Cíl práce Postup Představení praktické části práce
Popis praktického bloku kurzu Závěry práce
3
Cíl práce Představení pojmu Challenge Based Learning
Uvedení principů Challenge Based Learning do praktické ukázky Fáze angažování Fáze vyšetřování Fáze jednání Návrh výuky zaměřující se na zvýšení informační gramotnosti chovatelů s využitím Challenge Based Learning
4
postup Teoretická část Vymezení základních pojmů
Informační gramotnost, kritické myšlení, aktivní učení Představení rámce Challenge Based Learning Příprava výuky Průběh výuky Praktická část Návrh kurzu informačního vzdělávání s praktickým využitím Challenge Based Learning
5
Představení praktické části práce
Návrh kurzu informačního vzdělávání s praktickým využitím Challenge Based Learning Informace o kurzu Praktický blok Blok reflexe
6
Popis praktického bloku kurzu
Lekce 1: Představení kurzu a teorie informační gramotnosti Lekce 2: Představení informačních zdrojů Lekce 3: Stanovení výzvy a skupinové zpracování Lekce 4: Skupinové zpracování výzvy Lekce 5: Prezentace řešení a diskuze
7
Závěry práce Implementace rámce Challenge Based Learning do výuky je přínosná Challenge Based Learning lze kombinovat s dalšími přístupy Návrh je teoretickou formou a jeho implementace je závislá na konkrétních zájemcích a jejich individuálním přístupu
8
Děkuji za pozornost. Linda Dufková.
9
Otázky oponenta práce 1. Jednou z oblastí diskuse je patřičnost a míra využití některých zdrojů informací – například zdroje J. Muchové, zdroje Nováčkové, Kopřivy a Nevolové, online Seznamu metod aktivního učení nebo zdroje Zdeňka Jonáka. Zdůvodněte prosím, proč jste zvolila právě tyto zdroje z mnoha jiných, které k dané problematice existují, a jak konkrétně jste informace z nich využila v provazbě s tématem. 2. Které odborné zdroje je třeba vzít v potaz, pokud pracujete s tématem týkajícím se zájmového vzdělávání potažmo rozvoje kompetencí v něm? 3. Máte osobní edukační zkušenost s rámcem CHBL? Uveďte pozitiva a negativa. Co považujete v rámci CHBL za klíčové pro celoživotní učení v kontextu oboru ISK?
10
Seznam metod aktivního učení. In: Projektové vyučování [online]. 2009
1. MUCHOVÁ, Jiřina. Metody aktivního učení. In: Katalog podpůrných opatření [online]. 2015 NOVÁČKOVÁ J., KOPŘIVA P., NEVOLOVÁ D. Školní vzdělávací program krok za krokem. Praha: Verlag Dashöfer Seznam metod aktivního učení. In: Projektové vyučování [online]. 2009 JONÁK, Zdeněk. Brainstorming a myšlenkové mapy. In: Metodický portál RVP.cz [online]. 2007 2. Metodika pro podporu tvorby ŠVP ve školských zařízeních pro zájmové vzdělávání . Vydal: NIDM ve spolupráci s MŠMT v Praze roku 2009 Školský zákon + prováděcí vyhláška o zájmovém vzdělávání
11
Otázky vedoucího práce
Na s. 32 uvádíte, že role učitele je v konstruktivismu odlišná proti CHBL. Můžete přiblížit, v čem tento rozdíl vidíte? Na s. 41 píšete, že využíváte výukový rámec E-U- R. Rozeberte jednu z lekcí, které jste navrhla, a přiřaďte aktivity k jednotlivým fázím tohoto rámce.
12
Lekce 2: Představení informačních zdrojů v oblasti chovu psů a koček
EVOKACE Zadání úkolu „Jaké zdroje informací znáte a využíváte?“ z hlediska chovatelství -> student si vybaví zdroje, které zná, používá (zkušenost řešení zdrav. problému). UVĚDOMĚNÍ Hledání dalších zdrojů a diskuze v lekci s ostatními účastníky kurzu nad kvalitou zdrojů. REFLEXE Osvojení principů určení relevantního zdroje a následné využití zdrojů při zpracování výzvy.
Podobné prezentace
© 2024 SlidePlayer.cz Inc.
All rights reserved.