Kurikulum předškolního vzdělávání (plánování vzdělávací práce)

Slides:



Advertisements
Podobné prezentace
Univerzita Karlova v Praze Fakulta tělesné výchovy a sportu Katedra gymnastiky Gymnastika II. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem,
Advertisements

Organizace výuky a výukové strategie Školní pedagogika - Teorie vyučování (didaktika) KPP 2015.
Asistenti pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním a jejich role ve škole.
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Realizace projektu: –
Informace z ČŠI Jiří Machačný školní inspektor Porada ředitelů škol a školských zařízení zřizovaných LK ( )
Hodnocení kvality vzdělávání škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem Zvyšování kompetencí vedoucích pracovníků Liberec 20. srpna 2012 Hodnocení.
Připraveno s podporou programu Erasmus+ Evropské unie. Provázanost výsledků učení, vyučovacích a hodnoticích metod Zkušenosti ZČU Brno Praha.
Klíčová aktivita 2 Systém vzdělávání Mgr.Regina Jonášová Praha
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Irena Čiháková Dostupné z Metodického portálu ; ISSN Provozuje Národní.
1 Koordinátor S 1 Příprava vedoucích pracovníků a koordinátorů středních odborných škol na tvorbu a realizaci ŠVP.
K ONSTRUKTIVISMUS Zora Syslová. T RANSMISE VERSUS KONSTRUKCE Transmisivní pedagogika klade důraz na fakta a jejich zapamatování. Konstruktivistická pedagogika.
Hodnocení pedagogických pracovníků manažerská dovednost = účinný nástroj manažerská dovednost = účinný nástroj řízení a kontroly pracovníků řízení a kontroly.
Název školy: Střední škola sociální PERSPEKTIVA a Vyšší odborná škola, s.r.o. Adresa:Mírová 218/6 Dubí III - Pozorka Název projektu KLÍČE K POZNÁVÁNÍRegistrační.
„Propojení teoretické a praktické přípravy budoucích pedagogických pracovníků na UP“ KULATÝ STŮL K PEDAGOGICKÝM PRAXÍM Přírodovědecká fakulta.
K ONSTRUKTIVISMUS Zora Syslová. T RANSMISE VERSUS KONSTRUKCE Transmisivní pedagogika klade důraz na fakta a jejich zapamatování. Konstruktivistická pedagogika.
Didaktická analýza dějepisného učiva Přednáška č. 6 AR 2014/2015.
Jsou venkovské školy horší než městské?
Individuálně, ale společně a jinak
Hodnocení kvality vzdělávání škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem EDUCA 2011 MY JOBS Porada ředitelů Liberec
Komplexní systém hodnocení
Komplexní systém hodnocení
Pedagogická diagnostika
PREZENTACE K VĚDECKÉMU KOLOKVIU I, II, III
VÝUKOVÁ METODA DEFINICE KRITÉRIA VOLBY
Plánování ve školní tělesné výchově
Obsah výchovy a vzdělávání, kurikulum
Praha, 1. – ročník mezinárodní konference k profesnímu rozvoji pedagogických pracovníků Profesní rozvoj pedagogů.
Didaktické metody Androdidaktika.
Od skupiny ke kooperaci
Vyučovací a výchovné činnosti učitele tělesné výchovy
Organizační formy výuky
VY_32_INOVACE_09_Činnost litosféry na Zemi Autor: Mgr. Milan Javůrek
Techniky práce s mentálně postiženými
Pedagogická diagnostika
Mgr. Kateřina Korcová, Ph.D. UZB003 – jaro 2016
4. Organizace vzdělávání
KAP, 25. září 2017, Krajský úřad SK
Didaktické zásady Literatura:
Schůzka fakultních cvičných učitelů a metodiků praxe Katedra primární pedagogiky PdF MU (Galerie RUV)
Kateřina Lojdová Klima školní třídy Kateřina Lojdová
Evaluace a hodnocení Evaluace Autoevaluace ©.
Pedagogická psychologie
Pedagogika II Lekce 2: Alternativní školství
Učíme se číst nahlas na VŠ?
3. Metody pedagogické diagnostiky
Metody práce s dětmi Zora Syslová.
Konstruktivismus Zora Syslová.
VYUČOVACÍ PROCE S A JEHO FÁZE
Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Ukončení: Zkouška Písemný test nebo ústní zkouška Obsah Zk: vysvětlení 4 didaktických pojmů + 2 otázky.
VYUČOVÁNÍ A UČENÍ B/ A/ a/ cíle výuky b/ klíčové kompetence
Prostředí k UČENÍ v Začít spolu
Andragogika Vzdělávání.
jak budovat kulturu školy společně
Pedagogika školního sportu
5. Metody práce s dětmi Klasifikace metod Efektivita učení
MODERNIZACE ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ
cíle workshopu: PRO PREZENTUJÍCÍ
Brána fantazii otevřená aneb o vnímání literatury
Informace k přednášce a semináři k předškolní pedagogice Jarní semestr 2016 Zora Syslová.
Kurikulum předškolního vzdělávání (plánování vzdělávací práce)
11. Program podpory zdraví v mateřské škole (Havlínová):
Autoevaluace z pohledu
Kultura a problematika přístupnosti kulturního bohatství ve vzdělávání neslyšících žáků ZŠ Mgr. et MgA. Mariana Koutská katedra speciální pedagogiky, Pedagogická.
Organizační formy a metody vzdělávání
FORMY PRÁCE S TALENTOVANÝMI ŽÁKY
Schůzka fakultních provázejících učitelů a metodiků praxe Katedra primární pedagogiky PdF MU (Galerie RUV)
STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST
ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Klegova 27 příspěvková organizace
Digitální učební materiál
Transkript prezentace:

Kurikulum předškolního vzdělávání (plánování vzdělávací práce) Zora Syslová

OBSAH Vzdělávací strategie – řízení vzdělávacího procesu. Formulování cílů a propojení s obsahem vzdělávání. Hodnocení projektu.

Požadavky na zakončení Vytvoření krátkodobého projektu třídního vzdělávacího programu (týmová práce tří studentů) Kritéria pro hodnocení projektu: Stanovení cílů (provázanost kompetencí = dílčích cílů = činností = očekávaných výstupů), operacionalizace dílčích cílů (Bloomova taxonomie) Propojení obsahu (tématu, námětu) se vzdělávacími cíli Promyšlenost částečně řízených činností (zastoupení všech typů inteligencí, vhodnost zadání pro děti, naplnění všech zásad = samostatnost, tvořivost a spolupráce dětí) Prezentace na kolokviu.

Zakončení předmětu (PPP3) Propojení s kolokviem KPV2: Prezentace projektu (3) Prezentace videonahrávky - proběhne formou skupinového rozhovoru na základě videonahrávky. Budou hodnoceny teoretické znalosti strategie řízení třídy. Zpětná vazba sebereflexe vlastní vzdělávací práce (zaslaná elektronicky ….) – Rámec profesních kvalit učitele – podpora učení (IS).

Zpětná vazba PDDI Podpora „problémových dětí“ (jednotlivce) – vytvoření pozitivního/pohodového psychosociálního klimatu teprve potom mohu pracovat s celou skupinou

Staré a nové paradigma vzdělávání   Transmisivní přístup (staré paradigma) Konstruktivistický přístup (nové paradigma) Výuka = přenos hotových poznatků od těch, kteří vědí k těm, kteří vědí méně, a ne tak dokonale Výuka = konstruování poznatků na základě porovnávání nových informací s původními představami dítěte

Staré a nové paradigma vzdělávání Učení - pasivní přijímání informací Učení - aktivní zmocňování se informací Struktura (tradiční) hodiny: Struktura hodiny (EUR): Orientace na fakta a výsledky Orientace na porozumění učivu a jeho „uchopení“ Přispívá k rozvoji paměti Přispívá k rozvoji myšlení a tvořivosti

Evokace Uvědomění Reflexe , TŘÍFÁZOVÝ MODEL UČENÍ Evokace Uvědomění Reflexe ,

CO Z TOHO VYPLÝVÁ TRANSMISIVNÍ PŘÍSTUP KONSTRUKTIVISTICKÝ PŘÍSTUP Pasivita žáků – důraz na přejímání a předávání Aktivita žáků – dialog mezi tím, jak je svět chápán žákem a jak je mu zprostředkováván Učitel je garantem pravdy Učitel je garantem metody (režisérem výuky)

CO Z TOHO VYPLÝVÁ Převládající typ uspořádání výuky = frontální vyučování (pokud se objevuje skupinová práce, tak pouze jako zpestření hodiny) Převládající typ uspořádání výuky = skupinové vyučování (význam interakcí mezi žáky navzájem) a individuální práce Kompetitivní struktura: překonej ostatní žáky, překonej své kolegy Kooperativní struktura: důvěra vrstevnickým vztahům v procesech učení Neosobní vztahy mezi aktéry učebního procesu Učební komunita (učební společenství) Škola roztřiďovací instituce Cílem školy je rozvoj kompetencí a talentu všech žáků

Typy činností Spontánní Řízené Polo (částečně) řízené Zásady částečně řízených činností: Děti pracují samostatně, bez vedení učitelkou Činnost je založená na spolupráci dětí Činnost nemá předem daný postup (děti samy volí, jak budou postupovat)

Souvislosti… Zásady ČŘČ naplňují zásady: - prožitkového učení - integrovaného pojetí RVP PV (propojení vzdělávacích oblastí)

Typy činností Env Bi Ps Int Skl

Organizační formy Individuální Skupinová Hromadná Video ukázka

AKTIVIZUJÍCÍ METODY Diskusní Situační Inscenační Didaktické Specifické

BURDÍKOVÁ, L., KREJČOVÁ, V. Jedna z cest, jak si vytvořit nové kurikulum pro svoji mateřskou školu (2. část). In BURIÁNOVÁ, J., JAKOUBKOVÁ, V., NÁDVORNÍKOVÁ, H. Vedení mateřské školy, koncepce rozvoje školy a její realizace. Praha: RAABE, 2002, s.18-22. BURKOVIČOVÁ, R. Pedagogické projektování a prezentace pedagogického projektu v učitelství pro mateřské školy. Ostrava : Ostravská univerzita, 2008, s. 54. ISBN 978- 80-7368-538-6 HAVLÍNOVÁ, M., VENCÁLKOVÁ, E. a kol. Kurikulum podpory zdraví v mateřské škole (aktualizovaný program). Praha : Portál, 2006. ISBN 80-7376-061-5 HORKÁ, H., SYSLOVÁ, Z. Studie z předškolní pedagogiky. Brno : PdF MU, 2011. KOVALIKOVÁ, S. Integrovaná tématická výuka. Kroměříž : Spirála, 1995. ISBN 8- 901873 PASCH, M. a kol. Od vzdělávacího programu k vyučovací hodině. Praha : Portál, 1998. ISBN 80-7178-127-4 Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání. Věstník MŠMT, sešit 2, Ročník LXI, únor 2005. SMOLÍKOVÁ, K. Manuál k přípravě školního (třídního) vzdělávacího programu mateřské školy. Praha : VÚP, 2005. ISBN 80-87000-01-3 SMOLÍKOVÁ, K. Praktický průvodce třídním vzdělávacím programem MŠ. Praha : VÚP, 2006. ISBN 80-87000-04-8 SYSLOVÁ, Z. Školní vzdělávací programy a evaluace v mateřské škole. [CD ROM] Praha : Verlag Dashofer, 2007. ISSN 1802-4130