Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SURDOPEDIE PhDr. Petra Potměšilová, Ph.D.. UVEDENÍ DO PROBLEMATIKY jeden z oborů speciální pedagogiky, který se zabývá rozvojem, výchovou a vzděláváním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SURDOPEDIE PhDr. Petra Potměšilová, Ph.D.. UVEDENÍ DO PROBLEMATIKY jeden z oborů speciální pedagogiky, který se zabývá rozvojem, výchovou a vzděláváním."— Transkript prezentace:

1 SURDOPEDIE PhDr. Petra Potměšilová, Ph.D.

2 UVEDENÍ DO PROBLEMATIKY jeden z oborů speciální pedagogiky, který se zabývá rozvojem, výchovou a vzděláváním osob se sluchovým postižením základní dělení na oralisty (německá metoda) a zastánce ZJ (francouzská metoda)

3 ZÁKLADNÍ TERMINOLOGIE hluchoněmýhluchýneslyšícíNeslyšící osoby se sluchovým postižením

4 DĚLENÍ SLUCHOVÝCH VAD dle doby získání prelingválnípostlingvální typ vady převodnípercepční dle výše ztráty WHO

5 VÝŠE ZTRÁTY Stupeň postižení odpovídající hodnota v dB charakteristika doporučení, rady 0 – normální sluch 25dB nebo méně (lepší ucho) Žádné, či velice mírné sluchové problémy. Schopnost slyšet šepot. 1 – lehké postižení 26-40dB (lepší ucho) Schopnost slyšet a opakovat slova mluvená normálním hlasem z 1 metru. Poradenství, kompenzační pomůcky. 2 – střední postižení 41-60dB (lepší ucho) Schopnost slyšet a opakovat slova mluvená zvýšeným hlasem z 1 metru. Kompenzační pomůcky. 3 – těžké postižení 61-80dB (lepší ucho) Schopnost slyšet nějaká slova, která jsou říkána zvýšeným hlasem do lepšího ucha. Kompenzační pomůcky. Výuka odezírání, znakového jazyka. 4 – hluboké postižení včetně hluchoty 81dB nebo více (lepší ucho) Neschopnost slyšet a rozumět velmi silnému hlasu (křiku). Kompenzační pomůcky. Další rehabilitace- odezírání, zankový jazyk.

6 DIAGNOSTIKA SLUCHOVÝCH VAD včasnost audiometrie z elektrické odezvy tónová audiometrie

7 VÝCHOVA A VZDĚLÁVÁNÍ běžné školství speciální školství MŠ pro sluchově postižené ZŠ pro sluchově postižené SŠ pro sluchově postižené vybudování komunikačního kanálu orální přístup bilingvální přístup totální komunikace

8 VÝZNAM SLUCHU PRO ČLOVĚKA sluchem přijímáme 75% informací přijímáme informace stále i podvědomě základní charakteristika: impulzivnost nedostatek sebeúcty nedostatek empatie problémy v prosociálním chování neschopnost popsat momentální ps. stav

9 KOMPENZAČNÍ POMŮCKY technické pomůcky sluchadlaCI úprava prostředí kobercesvětlo úprava učebních materiálů


Stáhnout ppt "SURDOPEDIE PhDr. Petra Potměšilová, Ph.D.. UVEDENÍ DO PROBLEMATIKY jeden z oborů speciální pedagogiky, který se zabývá rozvojem, výchovou a vzděláváním."

Podobné prezentace


Reklamy Google