Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NAUKA O PODNIKU I Podnikové výrobní faktory a podnikové řízení jako výrobní faktor.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NAUKA O PODNIKU I Podnikové výrobní faktory a podnikové řízení jako výrobní faktor."— Transkript prezentace:

1 NAUKA O PODNIKU I Podnikové výrobní faktory a podnikové řízení jako výrobní faktor

2 Nauka o podniku I Podnikové výrobní faktory a podnikové řízení jako výrobní faktor Systém podnikových výrobních faktorů Funkce podnikového řízení Strategické řízení Nositelé řídících rozhodnutí v podniku

3 Nauka o podniku I Systém podnikových výrobních faktorů (dle Gutenberga) Systém výrobních faktorů úkol výkonná práce dispozitivní faktor materiál elementární faktory hmotný investiční majetek originální:vedení podniku odvozené:plánování organizování dohled optimální kombinace

4 Nauka o podniku I Systém podnikových výrobních faktorů Na rozdíl od podnikohospodářské teorie využívá národohospodářská teorie členění výrobních faktorů do tří skupin: práce, půda, kapitál.

5 Nauka o podniku I Funkce podnikového řízení Řídící (dispozitivní) práce – plánuje kombinaci výrobních faktorů, organizuje jejich vynakládání a kontroluje průběh a výsledky podnikových procesů Dispozitivní faktor = souhrn všech řídících míst rozhodnutí o cílech rozhodnutí o prostředcích

6 Nauka o podniku I Funkce podnikového řízení Úkoly dispozitivního faktoru, resp. funkce podnikového řízení lze vyjádřit sledem kroků řídící činnosti v podniku: stanovení cílů, plánování, rozhodování, realizování (organizace), kontrolování.

7 Nauka o podniku I Funkce podnikového řízení a podnikové funkce Stanovení cílů výroba investice opatřování personál odbyt rozhodování realizování (organizace) kontrolování (dohled) plánování

8 Nauka o podniku I Strategické řízení Jako strategické řízení se označuje koncepce řízení a koordinace dlouhodobého vývoje podniku, při níž jsou podnikatelská rozhodnutí přijímána nejen na základě racionálně ekonomických úvah, ale jsou určována i sociologickým a sociálním okolím.

9 Nauka o podniku I Strategické řízení Alpbach citovaný Wöhem uvádí: klasická koncepce podnikového hospodářství je statická a adaptivní; strategické podnikové řízení je dynamické a agresivní.

10 Nauka o podniku I Nositelé řídících rozhodnutí v podniku V tržním hospodářském systému jsou nositeli podnikových řídících rozhodnutí buď vlastníci nebo jimi vytvořené orgány – vedoucí, manažeři. Podniky lze podle tohoto hlediska členit na: vlastnické podniky, manažerské podniky.

11 Nauka o podniku I Nositelé řídících rozhodnutí v podniku Pokud tvoří vrcholové řízení několik osob, organizuje se způsob dospívání rozhodnutí využitím dvou principů, mezi nimiž ovšem existují i přechodné formy. Jsou to: direktoriální princip, kolegiální princip.


Stáhnout ppt "NAUKA O PODNIKU I Podnikové výrobní faktory a podnikové řízení jako výrobní faktor."

Podobné prezentace


Reklamy Google