Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Krácení lomených výrazů. Krácení lomených výrazů. S pojmem krácení jsme se seznámili již při početních operacích se zlomky. Krátit lomený výraz znamená.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Krácení lomených výrazů. Krácení lomených výrazů. S pojmem krácení jsme se seznámili již při početních operacích se zlomky. Krátit lomený výraz znamená."— Transkript prezentace:

1 Krácení lomených výrazů

2 Krácení lomených výrazů. S pojmem krácení jsme se seznámili již při početních operacích se zlomky. Krátit lomený výraz znamená vydělit čitatele i jmenovatele stejným výrazem, různým od nuly. Krácení znamená dělení čitatele i jmenovatele stejným číslem, různým od nuly. Podobně postupujeme i u lomených výrazů.

3 Krácení lomených výrazů. Zkraťte lomený výraz: Při krácení dochází k dělení. Proto podobně jako výraz ve jmenovateli, který nesmí být roven nule, nesmí být roven nule ani výraz, kterým při krácení lomeného výrazu dělíme! U lomených výrazů nesmíte nikdy zapomenout na určení podmínek řešitelnosti (kdy má výraz smysl)! Je dobré s nimi proto začínat.

4 Krácení lomených výrazů. Zjistili jsme, že: Využijeme znalosti rozkladu výrazu na součin. A tato rovnost platí, je-li:

5 Krácení lomených výrazů. Zjistili jsme, že a tato rovnost platí, je-li Můžeme krátit výrazem x+4, jelikož máme zajištěno, že není nulový (nulou nelze dělit!). A vykrátit můžeme i číslo 2.

6 Krácení lomených výrazů – příklady k procvičení. Kraťte lomené výrazy a určete podmínky, kdy má výraz smysl.

7 Krácení lomených výrazů – příklady k procvičení. Kraťte lomené výrazy a určete podmínky, kdy má smysl.

8 Krácení lomených výrazů – příklady k procvičení. Kraťte lomené výrazy a určete podmínky, kdy má smysl.

9 Krácení lomených výrazů – příklady k procvičení. Kraťte lomené výrazy a určete podmínky, kdy má smysl.

10 Krácení lomených výrazů – příklady k procvičení. Kraťte lomené výrazy a určete podmínky, kdy má smysl..

11 Krácení lomených výrazů – příklady k procvičení. Kraťte lomené výrazy a určete podmínky, kdy má smysl..

12 Krácení lomených výrazů – příklady k procvičení. Kraťte lomené výrazy a určete podmínky, kdy má smysl..

13 A na závěr vyzkoušej, jak ti to jde. (http://www.zshorakhk.cz/tvorba/ucitele/LV/LV_kraceni.php)http://www.zshorakhk.cz/tvorba/ucitele/LV/LV_kraceni.php Test


Stáhnout ppt "Krácení lomených výrazů. Krácení lomených výrazů. S pojmem krácení jsme se seznámili již při početních operacích se zlomky. Krátit lomený výraz znamená."

Podobné prezentace


Reklamy Google