Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vnitřní činitelé výuky: Žák jako učící se osobnost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vnitřní činitelé výuky: Žák jako učící se osobnost."— Transkript prezentace:

1 Vnitřní činitelé výuky: Žák jako učící se osobnost

2 Vnitřní činitelé výuky: Přehled  Schopnosti  Motivační sféra osobnosti  Emoce spojené s výukou  Poznávací a učební styly  Osvojená poznávací výbava  Žákovo sebepojetí, učební sebeorganizování

3 Vnitřní činitelé výuky: Schopnosti  Pojetí schopností. Druhy schopností. Vlohy, nadání, talent.  Pohled na inteligenci. Nové pohledy: Inkrementální pojetí inteligence, mnohočetnost inteligencí.  Schopnosti – důraz na potenciality a jejich aktualizaci.

4 Vnitřní činitelé výuky: Motivační sféra osobnosti  Pojem motivace jako dynamizující, aktivizační síly osobnosti.  Potřeby a incentivy. Aspirace, zájmy. Hodnotové orientace. Vůle.  Motivace výkonová, perspektivní, seberealizační, sociální …  Práce učitele s motivací žáků

5 Vnitřní činitelé výuky: Emoce, emoční prožívání  Pojetí emocí; emoce a zvládání úkolových situací.  Pozitivní versus negativní emoce jako činitel vztahu žáka ke škole, k výuce; jako faktor vzdělávací úspěšnosti.  Pozitivní emoce a pohoda, zdraví, rozvoj osobnosti.

6 Vnitřní činitelé výuky: Poznávací a učební styly  Pojetí a druhy učebních stylů žáků. Reflektivita versus impulzivnost.  Metakognitivní přístup žáka k učení a jeho posilování učitelem.  Učební styly v kontextu domácí přípravy na vyučování.

7 Vnitřní činitelé výuky: Osvojená poznávací výbava  Již osvojené vědomosti, znalosti jako předpoklad následného / návazného učení. Důsledky pro přístup učitele k novým výukovým tématům.  Již zvládnuté prováděcí dovednosti, operace.  Význam opory.

8 Vnitřní činitelé výuky: Žákovo sebepojetí a sebeorganizování  Sebepojetí – jeho geneze a význam pro zvládání požadavků. Vědomí vlastní účinnosti.  Význam sebepojetí pro autoregulaci – jmenovitě v situacích kladení vzdělávacích požadavků.  Aktivizující práce s chybou

9 Učitel jako vůdčí aktér výuky  Profesionalita učitele. Vědní základ. Důraz na kompetence / skladba kompetencí učitele. Profesní růst.  Vědomí poslání učitele. Důraz na pedagogické ctnosti.  Učitel aktivizující žáky k výukovému spoluaktérství.


Stáhnout ppt "Vnitřní činitelé výuky: Žák jako učící se osobnost."

Podobné prezentace


Reklamy Google