Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pružnost a pevnost Průřezové veličiny v ohybu 17 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pružnost a pevnost Průřezové veličiny v ohybu 17 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Pružnost a pevnost Průřezové veličiny v ohybu 17 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky se základními vztahy pro stanovení průřezových veličin při namáhání ohybem. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) Jazykčeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaKvadratický moment průřezu, průřezový modul v ohybu Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályje součástí STR_TEM_Pruznost a pevnost

3 Kvadratický moment průřezu Již v dřívější kapitole bylo uvedeno, že platí vztahy: Kvadratický moment průřezu – je součet součinů všech plošných elementů(částí) a druhých mocnin jejich vzdáleností od osy, ke které moment počítáme.

4 Momenty průřezu Dále byly odvozen vzájemný vztah mezi kvadratickými momenty a polárním momentem průřezu:

5 Průřezový modul v ohybu Z kvadratických momentů k osám průřezu počítáme průřezové moduly v ohybu W o : Průřezový modul v ohybu W o – vypočítáme, jestliže vydělíme kvadratický moment průřezu vzdálenostní okrajové vrstvy od neutrální vrstvy (osy), která je vázána na těžiště průřezu.

6 Kvadratické momenty a průřezové moduly v ohybu jednoduchých ploch Kruhový průřez Pro průřez platí vztahy:

7 Kvadratické momenty a průřezové moduly v ohybu jednoduchých ploch Kruhový průřez Vzhledem k souměrnosti lze psát:

8 Kvadratické momenty a průřezové moduly v ohybu Kruhový průřez

9 Kvadratické momenty a průřezové moduly v ohybu jednoduchých ploch Mezikruhový průřez U tohoto průřezu posupujeme obdobně jako u kruhu a můžeme tedy psát:

10 Kvadratické momenty a průřezové moduly v ohybu jednoduchých ploch Mezikruhový průřez

11 Kvadratické momenty a průřezové moduly v ohybu jednoduchých ploch Obdélníkový průřez Zde platí vztahy:

12 Kvadratické momenty a průřezové moduly v ohybu jednoduchých ploch Obdélníkový průřez Z rovnic plyne W ox > W oy ! Nosníky se staví na výšku!

13 Kvadratické momenty a průřezové moduly v ohybu jednoduchých ploch Čtvercový průřez Použijeme-li stejný postup jako u obdélníkového průřezu a dosadíme-li b = h = a dostaneme:

14 Literatura a zdroje informací MRŇÁK, Ladislav a Alexander DRLA. MECHANIKA: Pružnost a pevnost. 3., opravené vydání. Praha: SNTL, 1981.


Stáhnout ppt "Pružnost a pevnost Průřezové veličiny v ohybu 17 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google