Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pružnost a pevnost Vnitřní statické účinky nosníků, Schwedlerovy věty 19 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pružnost a pevnost Vnitřní statické účinky nosníků, Schwedlerovy věty 19 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Pružnost a pevnost Vnitřní statické účinky nosníků, Schwedlerovy věty 19 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky s vnitřními statickými účinky nosníků při namáhání ohybem. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) Jazykčeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaPosouvající síla, ohybový moment, Schwedlerovy věty Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályje součástí STR_TEM_Pruznost a pevnost

3 Vnitřní statické účinky V kapitole bude objasněn průběh posouvajících sil F t a ohybových momentů M o. Na obrázku je znázorněn nosník na dvou podporách zatížený dvěma osamělými silami. Reakce R A a R B vypočítáme např. pomocí momentových podmínek k podporám A a B.

4 Vnitřní statické účinky Obrázek nosníku

5 Vnitřní statické účinky Podmínka rovnováhy momentů k bodu B: Podmínka rovnováhy momentů k bodu A:

6 Vnitřní statické účinky Účinek F t : Příčná síla F t namáhá průřez na smyk, snaží se posunout část nosníku I proti části II a proto ji nazýváme síla posouvající. Účinek M o : Ohybový moment M o namáhá průřez na ohyb. Pravidlo pro výpočet F t :  Posouvající síla F t (v libovolném místě nosníku) se rovná algebraickému součtu všech příčných sil včetně reakcí, které působí nalevo nebo napravo od uvažovaného místa.

7 Vnitřní statické účinky Pravidlo pro výpočet M o :  Ohybový moment M o (v libovolném místě nosníku) se rovná algebraickému součtu všech ohybových momentů, které působí nalevo nebo napravo od uvažovaného místa. Mezi síly počítáme i reakce. Výsledky M o zjištěné zleva i zprava jsou číselně stejně velké. Pro řešení statických účinků jsou důležité Schwendlerovy věty: 1.Maximální ohybový moment M omax je v tom místě, kde je posouvající síla F t nulová nebo skokem mění své znaménko.

8 Vnitřní statické účinky Schwedlerovy věty: 2.V místech působení osamělých sil nastává zlom v průběhu ohybového momentu M o. 3.V části nosníku, kde je posouvající síla F t kladná, ohybový moment M o vzrůstá. Tam, kde je posouvající síla F t záporná, moment M o klesá. 4.V části nosníku, kde je posouvající síla F t nulová, je ohybový moment M o konstantní. 5.Je-li v části nosníku konstantní spojité zatížení q, má posouvající síla F t lineární průběh a ohybový moment M o průběh parabolický. 6.Je-li v části nosníku spojité zatížení q nulové, je posouvající síla F t konstantní a ohybový moment M o má lineárně rostoucí průběh.

9 Vnitřní statické účinky Pravidlo o znaménkách „+“ a „-“ při výpočtech ohybových momentů:  Kladný bude ten ohybový moment, který způsobí v dolní okrajové vrstvě(vlákně) tahové napětí. Nebo jinak – kladný je ten ohybový moment, který působí směrem vzhůru. Průběh ohybového momentu (momentový obrazec) v těchto případech kreslíme od základní čáry směrem nahoru.  Záporný bude ten ohybový moment, který způsobí v dolní okrajové vrstvě(vlákně) tlakové napětí (působí směrem dolů) a průběh ohybového momentu (momentový obrazec) v těchto případech kreslíme od základní čáry směrem dolů.

10 Literatura a zdroje informací MRŇÁK, Ladislav a Alexander DRLA. MECHANIKA: Pružnost a pevnost. 3., opravené vydání. Praha: SNTL, 1981.


Stáhnout ppt "Pružnost a pevnost Vnitřní statické účinky nosníků, Schwedlerovy věty 19 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google