Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pružnost a pevnost Namáhání na ohyb 15 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pružnost a pevnost Namáhání na ohyb 15 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Pružnost a pevnost Namáhání na ohyb 15 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky se základními pojmy při namáhání ohybem. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) Jazykčeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaNosník, podpora, vetknutí, neutrální osa Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályje součástí STR_TEM_Pruznost a pevnost

3 Namáhání na ohyb - nosník Druh namáhání v oblasti strojírenství, dopravních prostředků a průmyslových konstrukcí. Základní konstrukční prvek nosník.  Nosníky jsou většinou přímá tělesa(pruty) uložená na podporách nebo pevně vetknutá.  Jejich délka je podstatně větší než jejich průřez.  Jsou uzpůsobeny pro přenos příčného zatížení – jsou zatíženy na ohyb.

4 Nosníky Ohyb nosníků je závislý na:  uložení nosníku  velikosti a tvaru průřezu nosníku  velikosti, druhu a vzájemné poloze zatěžujících sil  materiálu nosníku Patří sem hlavně nosné hřídele (osy), hřídelové čepy, páky, ramena, nápravy vozidel, rámy vozidel, trámy, traverzy, mosty, lávky, …

5 Nosníky Rozdělení: A.Podle uložení nosníku 1.Nosníky na dvou či více podporách

6 Nosníky Rozdělení: A.Podle uložení nosníku 2.Nosníky vetknuté 3.Nosníky vetknuté i podepřené

7 Nosníky Rozdělení: B.Podle zatížení nosníku 1.Zatížené jednou nebo více osamělými silami 2.Zatížené spojitým zatížením

8 Nosníky Rozdělení: B.Podle zatížení nosníku 3.Zatížené osamělými silami i spojitým zatížením

9 Nosníky Rozdělení: C.Podle statické určitosti nosníku 1.Nosníky staticky určité 2.Nosníky staticky neurčité Staticky neurčité nosníky – v uložení vzniknou více než 3 složky reakcí. K řešení nestačí 3 podmínky statické rovnováhy!

10 Podpory Druhy podpor (viz Statika):  Podpora volná – přenáší reakce pouze kolmo ke styčným plochám. Představuje jednu neznámou veličinu. Umožňuje posuv nosníku např. dilatací, průhybem, …

11 Podpory  Podpora pevná – také kloubová. Přenáší reakce v obecném směru, představuje dvě neznámé veličiny. Umožňuje otáčení nosníku kolem kloubu a znemožňuje jakýkoliv posuv.

12 Podpory  Vetknutí – přenáší reakce v obecném směru, představuje tři neznámé veličiny. Znemožňuje jak otáčení nosníku, tak jakýkoliv posuv.

13 Schéma namáhání ohybem Z obrázku namáhání části nosníku je patrno:  nejvíce namáhány jsou okrajové vrstvy (vlákna)  neutrální vrstva (vlákno, osa) není namáhána, je v ní nulové napětí! Závěr: Napětí je po průřezu rozloženo nerovnoměrně, maximální je v krajní vrstvě, nulové v neutrální vrstvě!

14 Literatura a zdroje informací MRŇÁK, Ladislav a Alexander DRLA. MECHANIKA: Pružnost a pevnost. 3., opravené vydání. Praha: SNTL, 1981.


Stáhnout ppt "Pružnost a pevnost Namáhání na ohyb 15 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google