Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MECHANICKÉ VLNĚNÍ 15. Stojaté vlnění na struně KMITAVÉ A VLNOVÉ JEVY www.zlinskedumy.cz Mgr. Marie Šiková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MECHANICKÉ VLNĚNÍ 15. Stojaté vlnění na struně KMITAVÉ A VLNOVÉ JEVY www.zlinskedumy.cz Mgr. Marie Šiková."— Transkript prezentace:

1

2 MECHANICKÉ VLNĚNÍ 15. Stojaté vlnění na struně KMITAVÉ A VLNOVÉ JEVY www.zlinskedumy.cz Mgr. Marie Šiková

3 Anotace Materiál opakuje a procvičuje základní pojmy a vztahy z nauky o mechanickém vlnění. Je doplněn přehledem použitých fyzikálních vztahů a pracuje interaktivně. Materiál může být doplněn výkladem učitele, ale umožňuje také použití pro samostatnou práci žáků. Autor Konzultant na PC grafiku Mgr. Marie Šiková RNDr. Jan Hrdý, Ph.D. JazykČeština Očekávaný výstup 23-41-M/01 Strojírenství 26–41-M/01 Elektrotechnika Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaMechanické vlnění, stojaté příčné vlnění na struně Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályKVJ (kmitavé a vlnové jevy)

4 15. Stojaté příčné vlnění na struně Mechanické vlnění, které vzniká skládáním dvou stejných vlnění postupujících proti sobě, nazýváme stojaté vlnění. Při něm všechny body kmitají současně, ale s různou výchylkou. V bodě, který kmitá s největší výchylkou, je kmitna stojatého vlnění a v bodě, který je trvale v klidu, je uzel stojatého vlnění.

5 Typickým případem stojatého mechanického vlnění je příčné kmitání struny. Struna je obvykle kovové vlákno upevněné na obou koncích a napnuté určitou silou. Příkladem jsou struny hudebních nástrojů. Na obou upevněných koncích vznikají uzly, protože je zde trvale nulová amplituda výchylky. Uprostřed vznikne kmitna s trvale maximální amplitudou. Načrtněte a napište vztah pro vlnovou délku: (M)+(M)

6

7 Na struně určité délky mohou vzniknout i další stojaté vlny kratších vlnových délek. Musí však vždy splňovat podmínku, že délce struny odpovídá celistvý počet půlvln stojatého vlnění. Na struně potom vznikne několik uzlů (n) a několik kmiten (n-1). Načrtněte stojaté příčné vlnění na struně pro dvě a tři půlvlny stojatého vlnění a napište vztah mezi délkou struny a vlnovou délkou stojatého vlnění: 4 x (M)

8

9

10 Literatura LEPIL, Oldřich, Milan BEDNAŘÍK a Miroslava ŠIROKÁ. Fyzika: Sbírka úloh pro střední školy. 3. vyd. Praha: Prometheus, 2012. ISBN 978-80-7196-266-3. LEPIL, Oldřich, Milan BEDNAŘÍK a Radmila HÝBLOVÁ. Fyzika pro střední školy II. 3. vyd. Praha: Prometheus, 1993. ISBN 978-80-7196-185-7. LEPIL, Oldřich. Fyzika pro gymnázia: Mechanické kmitání a vlnění. 3. vyd. Praha: Prometheus, 2001. ISBN 978-80-7196-216-8.


Stáhnout ppt "MECHANICKÉ VLNĚNÍ 15. Stojaté vlnění na struně KMITAVÉ A VLNOVÉ JEVY www.zlinskedumy.cz Mgr. Marie Šiková."

Podobné prezentace


Reklamy Google