Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PHP Cyklické příkazy v PHP - 08 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PHP Cyklické příkazy v PHP - 08 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 PHP Cyklické příkazy v PHP - 08 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz

2 AnotaceMateriál poskytuje žákům souhrnný přehled všech cyklických příkazů, používaných v programovacím jazyce PHP. Musí být doplněn výkladem. AutorMgr. Josef Nožička (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup26–41-M/01 Elektrotechnika 78-42-M/01 Technické lyceum Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slovaCyklus, while, for Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályJe součástí IKT.

3 Cyklické příkazy Příkazy cyklu umožňují vícenásobné opakování jednoho nebo i celé posloupnosti příkazů. V PHP existují 3 cyklické příkazy: while, do while a for. Cykly while a do while jsou v podstatě srovnatelné, algoritmus, který lze zapsat pomocí jednoho z těchto cyklů, lze vždy zapsat i pomocí druhého z nich. Cyklus for bývá z důvodů nejjednoduššího sestavení mezi programátory nejoblíbenější, lze jej však použít pouze v případě, kdy je dopředu znám počet opakování.

4 Cyklus WHILE Vývojový diagram:Zápis v PHP: while (podmínka) { tělo cyklu; } Vysvětlení: Příkazy, zapsané v těle cyklu, se opakují tak dlouho, dokud je podmínka pravdivá. Jakmile se podmínka stane nepravdivou, opakování se ukončí a program pokračuje prvním příkazem, který následuje za cyklem.

5 Příklad V níže zobrazeném příkladu se s použitím cyklu while na obrazovku vypíše sedmkrát text „Vítáme vás!“ s tím, že se začne s velikostí písma 1 a pak se velikost postupně zvětšuje o 1 stupeň až do čísla 7.

6 Cyklus DO WHILE Vývojový diagram:Zápis v PHP: do { tělo cyklu; } while (podmínka); Vysvětlení: Tento cyklický příkaz funguje téměř stejně jako předchozí příkaz while, pouze zde v zápisu tělo cyklu předchází podmínce. Tím pádem je zde zajištěno, že se tělo cyklu provede aspoň jednou. + -

7 Příklad Přepis příkladu se zvětšováním textu tak, že zde místo cyklu while použijeme cyklus do while:

8 Cyklus FOR Vývojový diagram:Zápis v PHP: for ($i=1;$i<=$n;$i++) { tělo cyklu; } Vysvětlení: Příkaz for je cyklus s pevně daným počtem opakování. V hlavičce cyklu jsou vždy uvedeny 3 parametry, přičemž první udává počáteční nastavení řídící proměnné, druhý podmínku, za které se bude cyklus opakovat, a třetí parametr říká, o kolik se řídící proměnná bude zvětšovat či zmenšovat.

9 Příklad A do třetice přepis příkladu se zvětšováním písma s použitím cyklu for. Můžeme si všimnout, že v případě použití for vyjde zdrojový kód nejkratší.

10 Zdroje BRÁZA, Jiří. PHP 5: začínáme programovat. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2005, 244 s. ISBN 80-247-1146-X. ORAVA, Martin. Animace třídících algoritmů a programových struktur. Uherské Hradiště: SŠPH Uherské Hradiště, 2010 (maturitní práce)


Stáhnout ppt "PHP Cyklické příkazy v PHP - 08 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google