Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Algoritmizace a programování Operátory a příkazy v Delphi - 07 Mgr. Josef Nožička IKT Algoritmizace a programování www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Algoritmizace a programování Operátory a příkazy v Delphi - 07 Mgr. Josef Nožička IKT Algoritmizace a programování www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Algoritmizace a programování Operátory a příkazy v Delphi - 07 Mgr. Josef Nožička IKT Algoritmizace a programování www.zlinskedumy.cz

2 AnotaceMateriál poskytuje žákům podrobný přehled operátorů, používaných v programovacím jazyce Delphi. Musí být doplněn výkladem. AutorMgr. Josef Nožička (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup26–41-M/01 Elektrotechnika 23-41-M/01 Strojírenství 78-42-M/01 Technické lyceum Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slovaOperátor, příkaz Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályJe součástí IKT.

3 Pojem operátor Operátor je znak či posloupnost znaků, který má nějakou specifickou funkci. Pomocí operátorů sděluje programátor počítači, jakou základní operaci chce provést. Zdaleka nejpoužívanějším operátorem v každém programovacím jazyce je operátor přiřazení. V Delphi se značí pomocí symbolů := Jeho účelem je přiřadit proměnné, uvedené nalevo od operátoru, hodnotu, napsanou napravo od operátoru. Např.: x:=5; {přiřadí proměnné x hodnotu 5} y:=y+1; {zvýší aktuální hodnotu proměnné y o 1}

4 Aritmetické operátory OperátorOperace +sčítání -odčítání *násobení /dělení divceločíselné dělení modzbytek po dělení Jsou operátory, které provádějí základní matematické operace.

5 Aritmetické operátory - příklady Mějme proměnné: A:=9; B:=4; C:=A/B; Mějme příkazy: C:=A div B; C:=A mod B; Jaké jsou výsledky? 2.25 2 1

6 Logické operátory OperátorOperace notnegace andkonjunkce (logický součin) ordisjunkce (logický součet) xorvýlučné nebo (exkluzivní součet) Jsou operátory, které provádějí logické operace. Nejčastěji se používají ve spojení s datovým typem boolean, jejich výsledkem jsou hodnoty true nebo false.

7 Logické operátory - hodnoty Následující tabulka názorně ukazuje, jaké výsledky dávají jednotlivé logické operátory při různých hodnotách operandů. XYnot YX and YX or YX xor Y true falsetrue falsetruefalsetruefalse truefalse truefalse truefalse true

8 Relační operátory OperátorVýznam = rovno <> nerovno < menší <= menší nebo rovno > větší >= větší nebo rovno Jsou operátory, které se v programovacím jazyce používají k porovnání velikosti dvou operandů.

9 Příkaz, jednoduché příkazy Každý programovací jazyk obsahuje určité množství příkazů. Tyto příkazy rozdělujeme na jednoduché a strukturované. Jednoduchý příkaz nelze rozdělit na více dílčích příkazů. Typické příklady jednoduchých příkazů v Delphi: Přiřazovací příkaz Volání procedury nebo funkce Příkaz skoku

10 Strukturované příkazy Strukturovaný příkaz lze rozdělit na více dílčích příkazů. Typické příklady strukturovaných příkazů v Delphi: Sekvence (posloupnost příkazů, ohraničená klíčovými slovy begin a end) Podmíněné příkazy (if a case) Cyklické příkazy (while, repeat until a for) Poznámka: Podmíněným a cyklickým příkazům je věnována samostatná prezentace.

11 Zdroje KADLEC, Václav. Učíme se programovat v Delphi a jazyce Object Pascal. Praha: Computer Press, 2001, ISBN 80-722-6245-9. PÍSEK, Slavoj. Delphi-začínáme programovat: podrobný průvodce začínajícího uživatele. Praha: Grada, 2002, ISBN 80-247-0547-8.


Stáhnout ppt "Algoritmizace a programování Operátory a příkazy v Delphi - 07 Mgr. Josef Nožička IKT Algoritmizace a programování www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google