Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PHP Tvorba formuláře - 10 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PHP Tvorba formuláře - 10 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 PHP Tvorba formuláře - 10 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz

2 AnotaceMateriál poskytuje žákům souhrnný přehled HTML příkazů, umožňujících vytvoření formuláře, který pak bude následně zpracován s pomocí skriptovacího jazyka PHP. Musí být doplněn výkladem. AutorMgr. Josef Nožička (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup26–41-M/01 Elektrotechnika 78-42-M/01 Technické lyceum Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slovaFormulář, tag, atribut Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályJe součástí IKT.

3 Formulář a jeho význam Jednou z hlavních výhod jazyka PHP je, že umožňuje pracovat s formuláři. Díky nim je možné zapojit návštěvníka webové stránky do průběhu zpracování skriptu. Využití formulářů na webové stránce je velmi široké. S jejich aplikací lze uživateli umožnit odeslat elektronickou přihlášku, spustit si online test, odpovědět na anketní otázku, atd. Zatímco vytvoření vzhledu formuláře je záležitost HTML, jeho zpracování se již provádí s pomocí PHP (případně jiného skriptovacího jazyka).

4 Příklad formuláře textové pole radio checkbox výběrové pole víceřádkové textové pole submit

5 Struktura formuláře Základem každého formuláře je HTML tag. Jedná se o párový tag a každý prvek, který je součástí formuláře, musí být umístěn mezi prvky a. Atribut action je adresa skriptu, který provede zpracování formuláře. Vytvoření formuláře (což je záležitost HTML) i jeho zpracování (což je již záležitost PHP) lze přitom mít ve stejném souboru nebo je možné umístit každou z těchto částí do jiného souboru.

6 Struktura formuláře - pokračování Atribut method nabývá hodnot POST nebo GET. Když atribut vynecháme, použije se metoda GET, která posílá data jako součást URL adresy. Data jsou vidět v adresním řádku). Proto by se měla metoda GET používat pro formuláře s malým objemem dat a pro data, u kterých nevadí, že si je návštěvník stránky přečte, případně je v adresním řádku změní. U metody POST naopak nejsou data v URL adrese vidět a tato metoda je vhodná i pro formuláře s větším objemem dat.

7 Prvky formuláře Nejčastěji používaným prvkem formuláře je tag input, který je zároveň nejvariabilnějším formulářovým prvkem. S jeho pomocí je možno vytvořit několik různým typů aktivních prvků. Který konkrétní prvek chceme vložit, je určeno atributem type. Přehled formulářových prvků, které lze vytvořit s pomocí tagu input: textjednořádkové textové pole passwordstejné jako předchozí, ale editovaný text se zde nezobrazuje checkboxzaškrtávací pole radiopřepínací tlačítko hiddenskryté pole, které uživatel nevidí submittlačítko pro odeslání formuláře (po kliknutí na něj se provede skript, jehož název je zadán u

8 Prvky formuláře - část 2 Dalším formulářovým prvkem, který nelze vytvořit s pomocí tagu input je víceřádkové textové pole. Tento prvek se vytvoří s pomocí tagu textarea. Další prvky, které lze vytvořit s pomocí tagu input: buttonakční tlačítko, sloužící ke spuštění pomocného skriptu imagetlačítko, sloužící pro nahrání obrázku do formuláře filetlačítko, sloužící pro připojení souboru k formuláři resettlačítko pro vynulování formuláře Příklad: Pomocí atributů rows a cols se určují rozměry textového okna. Celý text, který uživatel do okna při vyplnění formuláře zapíše, se uloží jako jeden řetězec (bez ohledu na rozdělení na řádky).

9 Prvky formuláře - část 3 Dalším často používaným prvkem formuláře je výběrové pole, které lze vytvořit kombinací HTML tagů a. Příklad: angličtina němčina ruština Atribut name u tagu select slouží (tak jako i u jiných prvků) k identifikaci prvku, atribut size určuje počet zobrazených řádků ve výběrovém okně, atribut multiple slouží k umožnění vícenásobného výběru. Atribut value u tagu option slouží k rozpoznání označeného řádku.

10 Zdroje BRÁZA, Jiří. PHP 5: začínáme programovat. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2005, 244 s. ISBN 80-247-1146-X.


Stáhnout ppt "PHP Tvorba formuláře - 10 Mgr. Josef Nožička IKT PHP www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google