Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČÍSELNÍK A STUPNICE Ing. Petr Hanáček ELEKTROTECHNICKÁ MĚŘENÍ www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČÍSELNÍK A STUPNICE Ing. Petr Hanáček ELEKTROTECHNICKÁ MĚŘENÍ www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 ČÍSELNÍK A STUPNICE Ing. Petr Hanáček ELEKTROTECHNICKÁ MĚŘENÍ www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Seznámení s číselníkem a stupnicí analogových měřicích přístrojů. Materiál umožňuje použití pro samostatnou práci a je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Petr Hanáček (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup26–41-M/01 Elektrotechnika Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaČíselník, stupnice, značky Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiály Je součástí studijních materiálů pro výuku předmětu Elektrotechnická měření 3. ročník

3 Číselník Číselník analogového měřicího přístroje je rovinná plocha, na níž je zakreslena stupnice, předepsané značky a další informace k přístroji. Materiál pro číselník je obvykle hliníkový nebo mosazný plech, může to být i plast. Nejčastější barva pro číselník je bílá s tmavou stupnicí i popisnými údaji.

4 Prvky na číselníku 1. Stupnice 2. Značka měřené veličiny (případně veličin) 3. Značka měřící soustavy 4. Značka třídy přesnosti 5. Značka druhu proudu 6. Značka zkušebního napětí 7. Značka polohy stupnice při měření 8. Logo výrobce a výrobní číslo 9. Další údaje (např. odpor měřicích cívek)

5 Příklad číselníku Univerzální přístroj, který měří více veličin a má více stupnic. Druh proudu Měřicí systém Třída přesnosti Zkušební napětí Poloha přístroje při měření Logo výrobce Stupnice pro měřené veličiny

6 Stupnice Je to soustava čárek a číslic na číselníku, které umožňují odečítání výchylky. K usnadnění čtení se například každý 10 dílek vyznačí delší. Stupnice má obvykle tvar kruhového oblouku s úhlem 80 až 90°. U rozváděčových přístrojů může být oblouková stupnice s úhlem 240 až 270 °. U laboratorních přístrojů s nožovými ručkami by ryska stupnice neměla být tlustší než nožový konec ručky.

7 Druhy stupnic 1. Lineární – všechny dílky jsou od sebe stejně vzdáleny. 2. Nelineární – dílky nejsou od sebe stejně vzdáleny (například stupnice kvadratická, logaritmická, s potlačenou nulou…)

8 CITACE: Elektrotechnická měření. 1. vyd. Praha: BEN - technická literatura, 2002, 255 s. ISBN 80-730-0022-9.


Stáhnout ppt "ČÍSELNÍK A STUPNICE Ing. Petr Hanáček ELEKTROTECHNICKÁ MĚŘENÍ www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google